۱ نفر
۲۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۹
اتفاق مهم در بازار جهانی نفت

فارس به نقل از رویترز نوشت: آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد تقاضا برای نفت در سه ماهه پیش رو به علت شیوع ویروس کرونا، برای نخستین بار از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۹ در جهان کاهش می یابد.

آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد تقاضا برای نفت در این سه ماهه به علت شیوع ویروس کرونا، برای نخستین بار از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۹ در جهان کاهش می یابد.

این نهاد بین المللی در گزارش ماهانه خود که نام جدید علمی برای ویروس کرونا به کار برده بود، نوشت: «نتایج شیوع ویروس Covid-۱۹ برای تقاضای نفت در جهان چشمگیر خواهد بود.»

بر اساس این گزارش، انتظار می رود تقاضا در سه ماهه نخست ۲۰۲۰ به نسبت سال گذشته ۴۳۵ هزار بشکه در روز کاهش یابد. «این نخستین کاهش سه ماهه در بیش از یک دهه گذشته خواهد بود.»

بر اساس گزارش IEA، «ما برای کل سال ۲۰۲۰، در مجموع پیش بینی رشد تقاضا در جهان را ۳۶۵ هزار بشکه تا ۸۲۵ هزار بشکه در روز کاهش داده ایم که کمترین میزان از سال ۲۰۱۱ به شمار می رود.» البته این گزارش در ادامه اضافه کرد فعالیت های اقتصادی از سه ماهه دوم به تدریج به حالت عادی باز خواهد گشت.

انتظار می رود در سه ماهه دوم، تقاضا برای نفت ۱.۲ میلیون بشکه در روز افزایش یابد و این روند در سه ماهه سوم احتمالا با انجام اقدامات محرک اقتصادی در چین، با رشد ۱.۵ میلیون بشکه در روز عادی شود.

«چین تقریبا مسئول حدود سه چهارم رشد تقاضا برای نفت در جهان در سال گذشته بوده است. پیش از شیوع این ویروس، انتظار می رفت یک سوم رشد مصرف نفت در جهان در سال ۲۰۲۰ را به خود اختصاص دهد اما اکنون ما فکر می کنیم که این رقم به کمتر از یک پنجم برسد.»

۲۲۳۲۲۹

کد خبر 1352433

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =