توسعه روابط فرهنگی به مناسبات اقتصادی کمک می کند

جمالی پور گفت: امروز مدیران باید توجه کنند که ورود به هر کشوری نیازمند تقویت روابط فرهنگی است و اولویت قرار دادن این موضوع، عمق مناسبات بین دو طرف را افزایش می‌دهد.

به گزارش خبرآنلاین از قزوین؛ هدایت الله جمالی پور، استاندار قزوین در نشست شورای گفت ‌و گوی دولت و بخش خصوصی استان قزوین، اظهار کرد: آنچه امروز به عنوان زیربنای روابط اقتصادی و سیاسی باید مورد توجه قرار گیرد، مناسبات فرهنگی است که در نهایت موجب تقویت زنجیره‌وار روابط اقتصادی و سیاسی می‌شود.
وی به ظرفیت کشورهای حوزه CIS در حوزه تجارت و بازرگانی اشاره کرد و گفت: این کشورها ظرفیت مناسبی برای فعال سازی ظرفیت‌های تجاری استان دارند و باید بیشتر مورد توجه تولیدکنندگان و صادرکنندگان استان قزوین قرار گیرند.
جمالی پور تصریح کرد: قزاقستان یکی از کشورهای بسیار مناسب در راستای مناسبات تجاری در حوزه دام و ‌کشاورزی است که می‌تواند به عنوان یک بازار قدرتمند در دسترس صادرکنندگان قرارگیرد. 
جمالی پور تاکید کرد: بخش خصوصی و تولیدکنندگان حوزه صنعت باید به سمت بازار صنایع غذایی در کشورهای CIS گام بردارند و در این میان اتاق بازرگانی و دولت باید نقش تسهیل‌گری داشته باشند.
وی بیان کرد: کشورهای افغانستان و تاجیکستان که سابقه کهن تاریخی آنها به ایران باز می‌گردد، باید هدف مناسبات تجاری باشند و لازم است که در این رابطه نیز هیات‌های تجاری استان فعالیت پررنگ‌تری از خود نشان دهند.
جمالی پور بر اجتناب از نگاه‌های بخشی و جزیره‌ای در فعالیت‌های اقتصادی تاکید کرد و گفت: باید برای پیشبرد اهداف اقتصادی و تجاری بین استان‌ها یک‌ هماهنگی ایجاد شود تا از چندگانگی منافع پرهیز کنیم.
استاندار قزوین در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: ورود مقامات از کشورهای خارجی به استان بدون مجوز وزارتخانه ممنوع است و باید در گام نخست، سفر مقامات سیاسی و سپس مقامات اقتصادی به استان به اطلاع دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه برسد.

۴۶

کد خبر 1352819

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =