اجرای طرح‌های آبخیزداری خطر فرونشست زمین را کاهش می‌دهد

اسماعیل عرب معصومی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گرمسار، بیان کرد:‌ با اجرای طرح‌های آبخیزداری، حجم قابل‌توجهی از منابع آبی موجود در اثر بارش باران و جاری شدن روان آب‌ها وارد سفره‌های زیرزمینی می‌شود و با تقویت بستر خاک از فرونشست آن جلوگیری‌ می‌کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان وی افزود: با تکمیل روند اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در گرمسار، بخش زیادی از روان آب‌های فصلی به سمت سفره‌های زیرزمینی هدایت‌شده و علاوه بر جلوگیری از فرونشست زمین، موجب تقویت خاک و پوشش گیاهی منطقه نیز می‌شود.
عرب معصومی ادامه داد: برداشت بی‌رویه آب از منابع زیرزمینی، مهم‌ترین عامل فرونشست زمین است و برای جلوگیری از ادامه این روند باید برداشت از سفره‌های زیرزمینی منطقه به میزان قابل‌توجهی کاهش یابد.

عرب معصومی بیان کرد:‌ برای حفظ و تقویت بستر خاک باید در روند برداشت از چاه‌های آب منطقه تجدیدنظر صورت گیرد و تغذیه مصنوعی سفره‌ها از طریق اجرای طرح‌های آبخیزداری دنبال شود.

وی ادامه داد: اتکا به منابع آبی زیرزمینی و برداشت بی‌رویه از سفره‌ها خطرات بسیار زیادی برای محیط‌زیست و زندگی ساکنان منطقه به همراه دارد که فرونشست زمین تنها یکی از آن‌ها است.

46

کد خبر 1353032

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =