پروانه استاندارد محصول گواهی شده کشاورزی در البرز رونمایی شد

پروانه استاندارد محصول گواهی شده کشاورزی در استان البرز برای محصول گوجه فرنگی تولیدی در مزارع بانوی کارآفرین البرزی «زهرا سیفی» در قالب سامانه پنجره واحد صادر شده است.

به گزارش خبرآنلاین از البرز،  زهرا سیفی در مزرعه ۲ هکتاری گوجه فرنگی خود موفق به تولید محصولی شد که میزان آلاینده ها همچون باقی مانده سموم و آفت کش ها، فلزات سنگین و ماکروتوکسیم ها در سطح پایینی بوده  و به عنوان محصول ارگانیک به شمار می رود.
نخستین دستورالعمل مصرف حد مجاز آلاینده ها (استاندار تشویقی) برای اولین بار در سال ۸۸ در قالب کارگروه مشترک تخصصی در جهاد کشاورزی تدوین و با تایید سازمان استاندارد مصوب و در کشور عملیاتی شد.
این دستور العمل توسط سازمان ملی استاندارد و وزارتخانه های جهاد کشاورزی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای بار سوم ویرایش شد و سرانجام در آبان ماه ۹۷ توسط سازمان ملی استاندارد به تمام استان ها ابلاغ و در بهمن همان سال از سوی وزیر جهاد کشاورزی برای اجرا به سازمان های جهاد کشاورزی سراسر کشور ابلاغ شد.
تفاوت مهم صورت گرفته در نسخه جدید، این است که درفرایند صدور گواهی استاندارد تشویقی کشاورزی،‌ وظیفه بررسی تطبیق با استاندارد مربوطه از کلینیک های جهاد کشاورزی اخذ و به شرکت های بازرسی دارای صلاحیت واگذار شده است، در این میان شخصی تحت عنوان مدیر کنترل کیفیت در کنار تولیدکننده خواهد بود و فرآیند اجرایی کار نیز از طریق سامانه الکترونیک صورت می گیرد.
تولید محصولات گواهی شده را یکی از راهکارهای افزایش عملکرد توام با کیفیت و سلامت محصولات است.
مدیرکل استاندارد استان البرز درآیین رونمایی از پروانه استاندارد محصول گواهی شده کشاورزی و نشان کاربرد حد مجاز آلاینده ها  گفت: در ابتدا از این پروانه به عنوان پروانه و نشان محصول سالم یاد می شد که در مقابل آن محصول ناسالم است که شاید این محصولات غیرسالم نباشند برای همین عنوان محصول گواهی شده به این نشان و محصولات اطلاق می شود.
فتانه شکرالهی افزود: در سال ۱۳۹۶ قانون سازمان استاندارد ارتقا یافت و علاوه بر ارتقای جایگاه، قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد تدوین شد و این قانون منجر به تغییر رویکرد در سازمان استاندارد شد.
وی اظهار داشت: با تغییر این رویکرد به این باور رسیدیم که دیگر ما تنها نیستیم و این قانون فقط برای سازمان استاندارد نیست و همه برای ارتقای کیفیت کالا نقش دارند که نقش برای زنان بیشتر است که محصولی ایمن و با کیفیت ارایه دهند.
شکرالهی با بیان اینکه در حوزه های زیادی با جهاد کشاورزی همکاری می کنیم، گفت: تغییر رویکرد از استاندارد اجباری به تشویقی نشان می دهد که این استاندارد دیگر به یک کالا اختصاص ندارد.
صدور گواهی حلال در البرز برای ۱۰ کالا
مدیرکل استاندارد البرز  با بیان اینکه علاوه بر پروانه نشان استاندارد، نشان حلال نیز صادر می شود، افزود: در هفته آینده برای ۱۰ کالا گواهی حلال در استان صادر می شود.
وی ادامه داد: صدور نشان استاندارد برای شرکت های دانش بنیان نیز شروع شده که برای این موضوع حدود ۱۰ تا ۱۲ پرونده به ما ارجاع شده و این در حالی است که این نشان ها اجباری نیست و همه می توانند به آن روی بیاورند.
 شکرالهی در خصوص نشان استاندارد محصول گواهی شده کشاورزی، گفت: اکنون با استفاده از ظرفیت آزمایشگاه های همکار و پتانسیل دانشگاه ها و مراکز پژوهشی، نمونه آزمایش، تایید و نشان را به آن ها می دهیم.
وی با بیان اینکه دانش بنیان یک نشان همیشگی نیست، افزود: با همکاری جهاد کشاورزی نیز در خصوص حد مجاز آلاینده ها پروانه صادر کردیم که با این صدور پروانه ها، برندسازی اتفاق می افتد.
مدیرکل استاندارد استان البرز با بیان اینکه با برندسازی محصول به خود شخص تعلق می گیرد، اظهار داشت: نشان محصول کشاورزی به محصولات زراعی، باغی، گلخانه ای و قارچ خوراکی تعلق می گیرد که این نشان بر اساس آزمون های خاصی بر روی آن محصول صادر می شود.
وی اظهار امیدواری کرد که تمام محصولات کشاورزی با بسته بندی،  نشان و گواهی شده به دست مردم برسد تا مردم به این محصولات اعتماد کنند.
 با برنامه ریزی انجام شده  قرار است تا سال آینده نشان محصول گواهی شده برای پنج محصول  زراعی و باغی صادر شود.

46

کد خبر 1353317

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =