تسهیل صادرات، تقویت تولید و اشتغال پایدار در کردستان را فراهم می کند

استاندار کردستان گفت: کمک دستگاههای اجرایی برای تسهیل صادرات راه را برای تقویت تولید و اشتغال پایدار در کردستان فراهم می کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از سنندج، بهمن مرادنیا در نهمین جلسه اصلی کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کردستان با بیان این مطلب اظهار داشت: استان کردستان به دلیل مجاورت با کشور عراق می تواند به کمک تولید و صادرات نقش مهمی در تامین نیازهای بازار مصرف این کشور ایفا کند.
وی افزود: همه باید برای افزایش سرانه صادرات استان همکاری کنیم و نباید این فرصت بوجود را از دست بدهیم.
استاندار کردستان همچنین در بخشی دیگر از سخنانش بر لزوم تسهیل در ترخیص کالا در مرز باشماق تاکید کرد و گفت: نباید به بهانه کنترل دقیق و مابرزه با قاچاق کالاهای کم و ناچیز میزان زمان خروج کالا را از مرز افزایش دهیم و زمینه نارضایتی  بازرگانان و صاحبان کالا را فراهم کنیم و باعث خاتمه فعالیت آنها و موجب گرایش این افراد به سمت دیگر مرزهای استانهای همجوار شویم.
مرادنیا تصریح کرد: مقام معظم رهبری همواره در منویات خود کولبری و قاچاق خرد و کم را جرم نمی داند و بر لزوم برخورد با قاچاق باندهای سازمان یافته تاکید نموده است.
وی اذعان داشت: در این راستا مسلما ما هم حساسیم و باید به صورت ویژه با قاچاق خرد هم توجه شود ولی این برخورد نباید وضعیت کلان صادرات استان را به بهانه غیر اصولی دچار وقفه کند.
استاندار کردستان خاطرنشان کرد: همه از وضعیت اقتصادی فعلی کشور مطلع و شرایط را درک کرده و بر این اساس باید به بحث توسعه صادرات توجه بیشتری کنیم.
مرادنیا گفت: همانطور می دانید مقام معظم رهبری امسال را سال رونق تولید نامیده است و در حقیقت در مقوله رونق تولید همه ما وظیفه حمایت و پشتیبانی داریم.
وی تاکید کرد: البته علاوه بر توجه به تولید و تامین نیاز داخلی باید با افق توسعه و شکوفایی اقتصادی کشور هم توجه کنیم و باید برای حمایت از اقتصاد کشور باید با جدیت از مقوله صادرات حمایت کنیم.
استاندار کردستان خطاب به مدیران دستگاههای اجرایی متولی امر صادرات استان نیز گفت: واقعیت امر این است که درمسیر تسهیل در روند صادرات به دلایل مختلف همکاری و همراهی همدیگر ضعیف عمل شده باید با بررسی وضعیت موجود در جهت رفع موانع و مشکلات همه در راه توسعه پایدار صادرات استان و کشور گام برداریم.
مرادنیا بیان کرد: نباید همدگیر را به کوتاه در امورات محوله و وظایف متهم کنیم بلکه همه باید در کنار هم برای کمک به توسعه صادرات و رونق اقتصادی استان حرکت کنیم.
وی خواستار بهبود خدمات رسانی در پایانه مرزی باشماق مریوان در جهت تسهیل در امر صادرات شد و یادآور شد: قطعا هرگونه تنگ نظری و اعمال نظرهای سلیقه ای و غیر اصولی در نحوه نگرش به تسهیل صادرات استان آثار مخربی بر میزان صادرات و استقبال فعالین اقتصادی و بازرگانان در مرز باشماق مریوان خواهد داشت.
استاندار کردستان اضافه کرد: تامین نیروهای انسانی مورد نیاز دستگاههای اجرایی برای کمک به تسهیلگری در امر صادرات در بخش های مختلف پایانه مرزی باشماق در اولویت قرار گیرد.
مرادنیا در پایان تصریح کرد: دستگاههای نظارتی بر طبق قانون با جدیدت بر نحوه ارائه خدمات در امر صادرات در پایانه مرزی نظارت و در صورت مشاهده با افراد خاطی به طور جدی برخورد کنند.

۴۶

کد خبر 1353329

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =