دفتر طالبان در قطر: مذاکرات با آمریکا به پایان رسیده است

تسنیم نوشت: سخنگوی دفتر سیاسی طالبان گفت که مذاکرات این گروه با آمریکا پایان یافته و سند توافقنامه نیز نهایی و آماده امضا است.

 «سهیل شاهین» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفت که روند گفت‌وگوهایش با «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان پایان یافته و توافقنامه نیز قرار است تا پایان ماه جاری میلادی به امضا برسد.

شاهین به «تلویزیون یک» گفت که دو طرف قرار است اعلامیه‌های جداگانه‌ای را درباره توافقنامه منتشر کنند.

پیش از این نیز «عبدالسلام حنفی» معاون دفتر سیاسی طالبان به «نن‌تکی آسیا» گفته بود که توافق با آمریکایی‌ها در دوحه پایتخت قطر به امضا می‌رسد.

وی افزود که در مراسم امضای توافقنامه شماری از کشورهای همسایه افغانستان، اعضای شورای امنیت سازمان ملل، نمایندگانی از سازمان همکاری اسلامی، اتحادیه اروپا و برخی دیگر کشورها نیز به عنوان شاهد در مراسم حضور خواهند داشت.

حنفی افزود که پیش از آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، طالبان نیز یک هزار زندانی را آزاد می‌کند و در مقابل آمریکا و دولت افغانستان نیز 5 هزار زندانی این گروه را آزاد خواهند کرد.

براساس برخی گزارش‌ها دوره 7 روزه کاهش خشونت‌ها از 22 فوریه آغاز و تا 29 این ماه ادامه خواهد داشت.

شاهین پیش از این نیز گفته بود که در متن توافقنامه با آمریکا موضوع جدیدی درج نشده است اما دفتر رسانه‌ای رئیس جمهور افغانستان پس از دیدار «اشرف غنی» با مقامات آمریکایی در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ تصریح کرد که  هیچ یک از بندهای توافقنامه صلح آمریکا و طالبان بدون شرط نیست و طالبان حاضر به کاهش خشونت شده است.

2323

کد خبر 1353506

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =