روایتی از تخلفات انتخاباتی سه روز مانده به انتخابات/گزارش‌های مردمی به شورای نگهبان رسید/چند کاندیدای مجلس در تهران انصراف دادند؟

ایسنا نوشت:رئیس ستاد انتخابات استان تهران از انصراف ۲۳۸ داوطلب انتخابات مجلس در استان تهران خبر داد.

شکرالله حسن بیگی اظهار کرد:۲۳۸ نامزد در سطح استان تهران تا شب گذشته از ادامه رقابت انتخاباتی برای مجلس یازدهم انصراف داده‌اند.

وی با اشاره به اینکه از روز پنجشنبه ۲۴ بهمن مهلت قانونی تبلیغات انتخاباتی همزمان در سراسر کشور آغاز شده است، افزود: از همه نامزدهای انتخابات می‌خواهیم از فرصت تبلیغات تا ساعت ۸ صبح پنجشنبه اول اسفند برای معرفی خود و افزایش شور و نشاط انتخاباتی استفاده کنند.

شورای نگهبان صلاحیت ۱۵۷۶نفر در استان تهران را برای  انتخابات مجلس شورای اسلامی تایید کرده بود.

عرف: تخلف بزرگ انتخاباتی گزارش نشده است

رئیس ستاد انتخابات کشور نیز گفت: تخلف بزرگ انتخاباتی به ما گزارش نشده است و عمده تخلف گزارش شده درباره تشکیل کارناوال و اندازه پوسترها بوده که قرار شد فرمانداری‌ها تذکر دهند.

جمال عرف در برنامه تیتر امشب شبکه خبر درباره روند برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: ۱۶ هزار و ۳۳  نفر در انتخابات ثبت نام که از این تعداد ۷هزار و ۱۵۷ پس از نظر شورای نگهبان و هیات‌های اجرایی تایید صلاحیت شدند.

وی در مورد آمار تحصیلات داوطلبان در انتخابات مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: ۱۰۲۱ نفر تحصیلات دکتری، ۵۳۰۸ نفر کارشناسی ارشد و ۴۲۲ نفر حوزوی هستند.

عرف در مورد تعداد شعبات رای افزود: ۵۴ هزار و ۶۱۱ شعبه اخذ رای داریم که از این تعداد،۴۰۲۱۰ شعبه ثابت و ۱۴۴۰۱ شعبه سیار است و برای مناطق صعب العبور تمهیداتی در نظر گرفته‌ایم.

رییس ستاد انتخابات کشور درباره میزان مشارکت در انتخابات مجلس نیز گفت: در دوره دهم ۶۳ درصد، در دوره نهم و هشتم ۵۵ درصد، در دوره هفتم۵۱ درصد، دوره ششم ۶۷ و دوره پنجم ۷۱ درصد بوده است. در دوره قبلی مشارکت در تهران ۵۱ درصد اما در برخی از استان‌ها ۷۸ درصد نیز بوده است.

عرف در مورد تعداد واجدین شرایط در انتخابات تصریح کرد: ۵۷ میلیون ۹۱۸ هزار نفر واجدین هستند که از این تعداد ۲۹ میلیون آقا و ۲۸ میلیون ۸۰۰ هزار نفر خانم هستند.

وی با تاکید بر اینکه تاکنون تخلف بزرگی به ما  گزارش نشده است، بیان داشت عمده تخلف گزارش شده درباره تشکیل کارناوال و اندازه پوسترها بوده که قرار شد فرمانداری‌ها تذکر دهند.

رییس ستاد انتخابات کشور درباره روند تحویل صندوق‌های اخذ رای به شعب تصریح کرد: چهارشنبه در فرمانداری‌ها با حضور فرماندار و ناظرین، آخرین چک صورت می‌گیرد و صندوق‌ها پلمپ می‌شود و روز جمعه دستگاه‌های احراز هویت و صندوق‌های رای در حضور نماینده فرماندار، ناظرین و مسئولین شعب باز خواهد شد.

عرف گفت: از ۲۰۸ حوزه انتخابیه، ۵ حوزه اقلیت‌های دینی پس از شمارش آرا به سرعت نتیجه آرا مشخص می‌شود اما از ۲۰۳ حوزه انتخابیه ملی، ۱۷۴ حوزه تک نماینده هستند که آنها هم با اتمام رای‌گیری، شمارش آرا می‌شود.
 
وی افزود: نتایج تهران و چند حوزه کلانشهر احتمالا تا یکشنبه اعلام خواهد شد. اگر در فرمانداری تهران و کلانشهرها شمارش آرا و تجمیع رای‌ها طول بکشد، احتمال تعطیلی برخی مدارس وجود دارد.

عرف اظهار داشت: بیش از یک میلیون نفر در پروسه انتخابات همکاری می‌کنند که عمدتاً خود مردم هستند. قرار شد در شعبی که انتخابات مجلس و خبرگان همزمان انجام می شود پس از اتمام رای‌گیری ابتدا آرای مجلس شمارش شود.

رییس ستاد انتخابات کشور گفت: انتخابات از ساعت ۸ صبح روز جمعه آغاز می‌شود و تا ساعت ۱۸ ادامه دارد و شعبی که نیاز به تمدید دارند به وزارت کشور اعلام خواهد شد و حداکثر تا ساعت ۲۴ روز جمعه امکان تمدید وجود دارد و پس از آن رای‌گیری تمام می‌شود.

وی اظهار داشت: این دوره به دلیل دیر اعلام شدن قانون شفافیت انتخابات نتوانستیم برای آن سقف تعیین کنیم.

وی در مورد پیش بینی حضور مردم در انتخابات گفت: برآورد ما ۵۰ درصد حضور است اما امیدواریم این عدد بیشتر شود و به میانگین ده دوره گذشته یعنی ۶۰ درصد نزدیک شود.

عرف با اشاره به اینکه در این دوره ترکیبی از انتخابات الکترونیکی و دستی برگزار می‌شود، افزود: به شکل استاندارد بخصوص در جاهایی که تشابه اسمی وجود دارد، کد انتخاباتی و اسم فرد نوشته شود اما عموما مردم نمی‌نویسند. اگر تنها به نوشتن اسامی بسنده شود در صورت تشابه اسمی، آرا تقسیم می‌شود.

ارایه گزارش‌های مردمی از تخلفات در امر انتخابات به شورای نگهبان

همچنین سخنگوی شورای نگهبان گفت: در سامانه مردم - ناظر گزارش‌های مردمی از تخلفات در امر انتخابات دریافت کرده‌ایم.

عباسعلی کدخدایی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت:

"در سامانه مردم - ناظر گزارش های مردمی از تخلفات در امر انتخابات دریافت کرده ایم. مواردی که قابلیت پیگیری داشته و همراه با مستندات متقنی توسط گزارشگران ارایه شده، جهت بررسی و اقدامات قانونی لازم ارجاع شده است. نتایج بررسی به اطلاع مردم می رسد.

۲۷۲۷

کد خبر 1353915

برچسب‌ها