بولتون از تلاش کاخ سفید برای سانسور کتابش خبر داد

تسنیم نوشت:مشاور سابق امنیت ملی آمریکا نسبت به سرکوب کتاب جدیدش از سوی کاخ سفید ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش رویترز، جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی آمریکا روز دوشنبه در اظهاراتی ضمن ابراز نگرانی درباره سرکوب کتاب جدیدش از سوی کاخ سفید، گفت: من باید می‌توانستم به توئیت‌های دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درباره خودم پاسخ می‌دادم.

وی در سخنانی در دانشگاه دوکه در کارولینای شمالی افزود: امیدوارم در نهایت بتوانم کتابم را چاپ کنم. امیدوارم این کتاب سرکوب نشود.

این نخستین اظهارات بولتون از زمان تبرئه ترامپ در محاکمه استیضاح در مجلس سنا است.

وی در پاسخ به سئوالی درباره انتقادات رئیس جمهور از او در توئیتر، اظهار داشت: او توئیت می‌کند ولی من نمی‌توانم صحبت کنم، آیا این منصفانه است؟

بولتون 71 ساله در ماه سپتامبر به خاطر اختلافات شدید با ترامپ از سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید برکنار شد. ترامپ گفته است که او را برکنار کرده ولی بولتون می‌گوید خودش از این سمت کناره گیری کرده است.

رسانه‌های خبری در ماه اکتبر اعلام کردند که بولتون قصد دارد کتابی را درباره زمان حضور و فعالیتش در دولت ترامپ بنویسد.

نیویورک تایمز پیش از این فاش کرد که جان بولتون در کتاب تازه‌اش که هنوز منتشر نشده افشاگری‌هایی علیه رییس جمهوری آمریکا انجام داده است.

بولتون در این کتاب که بخش‌هایی از آن به دست نیویورک‌تایمز رسیده، نوشته است که دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در ما اوت 2019 (شهریورماه) به وی گفته بود که کمک نظامی 391 میلیون دلاری به اوکراین را متوقف می‌کند.

دونالد ترامپ در توئیتی در واکنش به افشاگری‌های جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید نوشته است: من هرگز به بولتون نگفتم که کمک مالی به اوکراین با تحقیقات مربوط به دموکرات‌ها پیوند خورده است، از جمله بایدن‌ها.

وی در ادامه افزود: در واقع، او هرگز در آن زمان نسبت به این مساله اعتراض نکرد. اگر جان بولتون چنین چیزی را گفته است، تنها برای فروش کتابش بوده است. متن تماس‌های تلفنی من با زلنسکی رئیس جمهور اوکراین ثابت می‌کند که هیچ فشاری و هیچ گونه مشکلی وجود نداشته است. رئیس جمهور و وزارت خارجه اوکراین نیز این مساله را تایید کرده‌اند.

18 دسامبر مجلس نمایندگان آمریکا که کنترل آن در اختیار دموکرات‌ها است، طرح استیضاح ترامپ را به خاطر 2 اتهام یعنی سوء استفاده از قدرت و جلوگیری از تحقیقات کنگره درباره پرونده جنجالی اوکراین تصویب کرد ولی ترامپ این اتهامات را رد کرد و مجلس سنا نیز 5 فوریه ترامپ را از این اتهامات تبرئه کرد.

ترامپ سومین رئیس جمهور استیضاح شده در تاریخ آمریکا است. بولتون از همکاری با تحقیقات استیضاح ترامپ خودداری کرد ولی بعدا در روز 6 فوریه گفت: مایل به شهادت دادن در سنا بودم اگر برای انجام این کار احضار می‌شدم.

دموکرات‌ها خواستار حضور بولتون در مجلس سنا برای ادای شهادت شدند ولی جمهوریخواهان با این درخواست مخالفت کردند.

کاخ سفید در ماه ژانویه به بولتون اطلاع داده است که کتابش حاوی اطلاعات محرمانه و طبقه بندی شده است و نمی‌تواند آن را در شرایط کنونی منتشر کند.

310311

کد خبر 1353929

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =