افتتاح نیروگاه انرژی خورشیدی دانشگاه سمنان/ عکس

نیروگاه انرژی خورشیدی 10 کیلوواتی دانشگاه فنی و حرفه ای استان سمنان به بهره‌برداری‌ رسید.

به گزارش خبرآنلاین از روابط عمومی دانشگاه فنی و حرفه ای استان سمنان ، نیروگاه انرژی خورشیدی 10 کیلوواتی دانشگاه فنی و حرفه ای استان سمنان توسط رضا نقدی سرپرست دانشگاه فنی و حرفه ای استان سمنان به بهره برداری‌ رسید.
رضا نقدی، سرپرست دانشگاه در آیین افتتاح این پروژه با اشاره به سیاست های دانشگاه فنی و حرفه ای کشور در جهت توسعه و ترویج انرژی های تجدیدپذیر و مدیریت سبز و در راستای مصوبه هیئت وزیران و به منظور تامین 20 درصد از مصرف برق داخلی دانشگاه از انرژی خورشید، گفت: با توجه به تصمیم گیری دانشگاه فنی حرفه ای، ظرفیت در نظر گرفته شده نیروگاه دانشگاه فنی و حرفه ای استان سمنان (دانشکده فنی و حرفه ای پسران سمنان) به مقدار 10 کیلووات بوده که پس از بررسی و بازدیدهای کارشناسی به عمل آمده، محل نصب تجهیزات نیروگاه در مساحتی حدود 250 متر مربع تعیین گردید.
وی خاطرنشان کرد: انرژی خورشیدی یکی از منابع انرژی تجدیدپذیر و از مهم ترین آنها است. میزان تابش انرژی خورشیدی در نقاط مختلف جهان متغیر بوده و در کمربند خورشیدی زمین بیشترین مقدار را داراست. کشور ایران در روز، یکی از مستعدترین نواحی پرتابش کشور است که استفاده از تجهیزات خورشیدی در این اقلیم می تواند بخشی از انرژی مورد نیاز کشور را تأمین نماید.
سرپرست دانشگاه فنی و حرفه ای استان سمنان، هدف از اجرای این طرح را توسعه کاربرد و فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر و انرژی فتوولتائیک، ایجاد بستری برای پژوهش و توسعه دانش و کاربرد انرژی فتوولتائیک در دانشگاه‌ فنی و حرفه ای استان سمنان به همراه ایجاد پایگاه داده برای تحلیل اقتصادی و فنی نیروگاه‌های فتوولتائیک در اقلیم‌های مستعدی چون سمنان دانست.


نقدی با بیان این‌ که استفاده از انرژی‌های نوین با کمترین خسارت به محیط زیست در دستور کار تمامی کشورها قرار دارد، تصریح کرد: تولید برق در نیروگاه‌ها با تولید آلاینده‌های مختلفی همراه است؛ امّا انرژی خورشیدی از پاک‌ترین منابع تأمین انرژی است و تولید برق با استفاده از این انرژی کاملاً سازگار با محیط زیست می‌باشد.
وی اظهار داشت: امیدوارم فرهنگ استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و خورشیدی در میان دانشگاه‌های کشور گسترش یابد؛ زیرا این انرژی مقرون به صرفه بوده و به غیر از هزینه‌های اولیه زیرساخت، هزینه بعدی را به دنبال ندارد و باید فرهنگ استفاده از انرژی خورشیدی در کشور نهادینه شود.
سرپرست دانشگاه فنی و حرفه ای استان سمنان، افزود: جهت خرید و نصب تجهیزات این نیروگاه با توجه به مکاتبات دفتر فنی دانشگاه فنی حرفه ای مقرر شد از شرکت های واجد شرایط داخل و خارج استان سمنان (طی برگزاری مناقصه) استفاده گردد؛ لذا با اطلاع رسانی به شرکت های مجری و در اختیار گذاشتن مدارک مناقصه، شرکت راهکار پایدار انرژی نوین در این مناقصه برنده و پس از انجام تشریفات اداری و ارائه مدارک تکمیلی سریعا با این شرکت قراردادی در دو طرح تامین تجهیزات، نصب و راه اندازی نیروگاه تهیه و تنظیم شد.
نقدی ادامه داد: در این طرح با توجه به رویکرد توجه به تولید داخلی و رونق تولید داخل تا آنجا که مقدور بوده از تولیدات داخلی شامل پنل های خورشیدی ، استراکچرها ، بادبنده ا، تابلوهای برق و سیم و کابل از شرکت های داخلی تهیه شد و پس از اختصاص بودجه ، این طرح سریعا سفارش و خرید و ساخت تجهیزات از طرف شرکت پیمانکار انجام و در چند نوبت این تجهیزات به محل دانشگاه ارسال شد و پس از تکمیل تجهیزات شرکت پیمانکار پس از طراحی جانمایی نصب پنل ها با توجه به مختصات جغرافیایی محل نیروگاه، شروع به راه اندازی نیروگاه نمودند که باتوجه به مراحل مختلف نهایتا این نیروگاه بهره برداری گردید و به شبکه داخلی دانشگاه تزریق شده و در حال حاضر در ساعت متوسط به مقدار 5/8 کیلو وات انرژی تولید می‌شود.

۴۷۲۱۲

کد خبر 1354040

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =