رییس اتاق ایران و چین: آمریکایی‌ها با ویروس کرونا سیاسی برخورد کردند

رییس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت: متاسفانه آمریکایی‌ها با داستان ویروس کرونا کاملا سیاسی برخورد می‌کنند.

مجیدرضا حریری در کافه خبر خبرگزاری خبرآنلاین درباره ویروس کرونا اظهار داشت: تنها جایی که برخورد بد سیاسی داشته، آمریکا بوده و حتی وزیر بازرگانی‌شان گفته که این شرایط یک فرصت برای ما است.

وی تصریح کرد: این موضوع در توافق‌نامه‌هایی که بعد از جنگ تجاری بین چین و آمریکا بسته شد، می‌تواند اثر بگذارد. در دو سه روز گذشته نیز مقامات چینی به آمریکایی‌ها هشدار داده‌اند.

رییس اتاق بازرگانی ایران و چین عنوان کرد: آمریکا تا چند سال قبل نگران اقتصاد و قدرت چین نبود، زیرا چینی‌ها به عمق‌های هژمونی تکنولوژی نرسیده بودند. در حال حاضر چینی‌ها دارند هژمونی تکنولوژی آمریکا را برهم می‌ریزند.

حریری ادامه داد: به حدی چین در حوزه تکنولوژی به لایه‌های عمیقی رسیده است که متحدان سنتی آمریکا مثل انگلیس زیر بار حرف آمریکا نرفتند و سیستم نسل پنجم اینترنت خود را با شرکت چینی دارند قرارداد می‌بندند. این موضوعی است که آمریکا را می‌ترساند.

وی متذکر شد: آمریکا ۴۰، ۵۰ است که فضانورد به فضا می‌فرستد، ولی چینی‌ها سفینه در بخش تاریک ماه می‌نشانند. این‌ها جهش‌های تکنولوژیکی است که آمریکایی‌ها باور نداشتند. از سوی دیگر، چینی‌ها می‌توانند ناو هواپیمابر بسازند. این‌ها اتفاقاتی است که در دو سه سال اخیر افتاده و آمریکا را به شدت اذیت کرده است.

رییس اتاق بازرگانی ایران و چین خاطرنشان کرد: به‌هرحال در دل چینی‌ها نسبت به آمریکا، نااطمینانی و کدورت بیشتر شده است. برعکس، بین ایران و چین از دید چینی‌ها در ماجرای کرونا بسیار روابط بهتری ایجاد شد.

مشروح گفت وگو با مجیدرضا حریری، رییس اتاق بازرگانی را می توانید (اینجا) بخوانید.

۲۲۳۲۲۵

کد خبر 1354515

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =