شبکه آبیاری پایاب سد گیوی در شهرستان کوثر احداث می‌شود

نماینده مجری طرح سد گیوی گفت: امروز با کلنگ زنی شروع عملیات اجرایی شبکه آبیاری پایاب سد گیوی در شهرستان کوثر استان اردبیل، عملیات احداث این شبکه رسما شروع می‌شود.

به گزارش خبرآنلاین از اردبیل ؛ عباس رضوانی امروز ۳۰ بهمن در مراسم کلنگ زنی این پروژه در کوثر اظهار کرد: محدوده شبکه آبیاری و زهکشی گیوی در پایین دست سد گیوی، در ۷۰ کیلومتری مرکز استان اردبیل و در شهرستان کوثرواقع شده و طراحی اولیه و بازنگری آن بر اساس مبانی جدید علمی توسط شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس انجام گردیده است.

وی تصریح کرد: با بکارگیری الگوی کشت بهینه حدود ۶۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی تحت پوشش شبکه مدرن آبیاری قرار میگیرد که سه هزار و ۷۲ هکتار آن شبکه اصلی(سطح زیرکشت اراضی باغی ۱۲۲۹ هکتار و سطح زیر کشت اراضی زراعی ۱۸۴۳ هکتار) و حدود ۳۴۰۰ هکتار آن جهت توسعه باغات دیم (با آبیاری کمتر) می‌باشد.

نماینده مجری طرح سد گیوی گفت: سامانه انتقال آب به طول ۷۶۰۰ متر و به قطر ۱۶۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی­متر و ظرفیت طراحی آن حدود ۵.۲ متر مکعب بر ثانیه خواهد بود که این سامانه در ابتدای مسیر از تونلی بطول ۱۴۰۰ متر عبور خواهد کرد.

رضوانی عنوان کرد: مجموع طول لوله گذاری خط انتقال و فقط شبکه اصلی این پروژه حدود ۶۸ کیلومتر می‌باشد که دامنه قطر آن از ۱۶۰ تا ۲۰۰۰ میلیمتر خواهد بود بطوریکه حدود ۲۴ کیلومتر لوله‌ها از جنس فولادی، ۲۴ کیلومتر از جنس جی آر پی، و ۲۰ کیلومتر لوله‌ها پلی اتیلن می‌باشد.

وی افزود: اجرای این طرح با مدیریت شرکت آب منطقه‌ای اردبیل، نظارت شرکت مهندسین و پیمانکاری شرکت سازآب کیان پاد می‌باشد.

رضوانی تاکید کرد: طراحی شبکه فرعی و توسعه باغات دیم نیز توسط شرکت آب منطقه‌ای انجام و کلیه گزارشات و آلبوم نقشه‌ها جهت بررسی بیشتر و برنامه ریزی اجرا به سازمان جهاد کشاورزی استان ارائه شده است.

نماینده مجری طرح سد گیوی در پایان گفت: محصولات کشت شده در پایاب شبکه سد گیوی عمدتاً از نوع گندم، جو، کلزا، لوبیا، شبدر بهاره، یونجه، ذرت علوفه­ای، انگور، به، سیب، گلابی، گیلاس و آلبالو، آلو، گردو و بادام خواهد بود.

سد گیوی دارای تخصیص آب پنج میلیون متر مکعب آب صنعت نیز می‌باشد که بدون شک در راستای توسعه صنعتی شهرستان کوثر، بخصوص صنایع جانبی محصولات کشاورزی و دامی موثر بوده و می‌تواند اشتغال زایی منطقه را دوچندان  کند.

امروز در آیینی در پایاب سد گیوی با حضور مسئولان ملی، استانی و شهرستانی، کلنگ زنی شروع عملیات اجرایی شبکه آبیاری گیوی انجام خواهد شد.

46

کد خبر 1354892

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =