عوارض هولناک مصرف داروهای بدنسازی؛ از سیاهی استخوان‌ها تا معلولیت

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: یک متخصص ارتوپدی گفت: «نکروز» با عوارض سیاهی سر استخوان، نابودی غضروف مفصل‌ها، ناتوانی و معلولیت ناشی از مصرف داروهای غیر مجاز بدن سازی است.

ذبیح الله حسن زاده جراح زانو، متخصص ارتوپد، فلوشیپ آرتروپلاستی و تروما، درباره بیماری «نکروز» گفت:سیاهی سر استخوان‌های بدن باعث بروز بیماری «نکروز» یا «مرگ غضروف‌های مفاصل» می‌شود که انگلیسی‌ها به این بیماری (ABN) می‌گویند.

او افزود: «نکروز» یک بیماری بسیار شایع و خطرناک به ویژه در افراد جوان است که نتیجه  استفاده نامناسب یا غیر مجاز از داروهای بدن سازی و داروی تقویت کننده عضلات در مراکز ورزشی  است.

حسن زاده تصریح کرد: «نکروز سر استخوان» شایع‌ترین بیماری است که امروزه در میان جوانان باعث ناتوانی، سیاه شدن سر استخوان‌های مفاصل ران، شانه یا زانو می‌شود که پیشرفت آن نیاز به عمل جراحی را در فرد قطعی می‌کند.

این متخصص ارتوپد درباره علت‌های بروز بیماری «نکروز» گفت: عواملی مانند استفاده از داروهای حاوی کورتون، کم خونی، مصرف داروهای پیشرفته شیمی درمانی و داروهای ضد روماتیسم  باعث بروز بیماری «نکروز» می‌شود.

حسن زاده افزود: مصرف داروهای حاوی کورتون مخصوصا داروهای بدن سازی باعث چاقی و افزایش حجم عضله در کوتاه مدت می‌شود و می‌تواند با علائمی مانند تغییر رنگ پوست سیاهی سر استخوان‌ها را برای افراد به وجود آورد.

این فلوشیپ آرتروپلاستی با اشاره به تشخیص زودهنگام پزشک در بیماران مبتلا به «نکروز» اظهار کرد: پزشکان با استفاده از روش‌های رادیو گرافی یا رادیولوژی، گرفتن ام ار آی و معاینه مناسب بیمار می‌توانند «نکروز» را تشخیص دهند.

او افزود: ناتوانی و درد زیاد بیماری «نکروز» باعث آسیب به بافت مفصلی می‌شود و در اینصورت فرد باید سطح فعالیت‌ها و تحرکات خود را کاهش دهد. در مراحل اولیه درمان، از بعضی داروها  یا جراحی‌های نجات بخش کمک گرفته می‌شود و در مراحل پیشرفته‌تر به تعویض مفصل لگن، شانه و زانو منجر خواهد شد.

او ادامه داد: بیماری «نکروز» باعث می‌شود تا فرد سالم و جوان تبدیل به  ناتوان و معلولی می‌شود که می‌تواند وظایف شخصی خود را انجام دهد.

حسن زاده درباره راه‌های پیشگیری از بیماری «نکروز» گفت: مراجعه و مشورت با پزشک در استفاده از برخی داروها تاثیر فوق العاده‌ای در درمان بیماری «نکروز» دارد.

۴۷۲۳۷

کد خبر 1355112

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =