ورود کودکان اتباع به مدارس ایران به معنای اجازه اقامت مجاز والدینشان است؟

ایسنا نوشت: قائم مقام وزیر آموزش و پرورش در امور بین الملل با بیان اینکه در حال حاضر ۱۳۷ هزار دانش آموز غیرمجاز در کشور داریم گفت: مجوزی که برای تحصیل این کودکان صادر می‌شود به معنای این نیست که پدر و مادر وی اجازه اقامت مجاز در ایران را دارند، بلکه فقط برای این است که کودک وارد مدرسه شود و از تحصیل باز نماند.

غلامرضا کریمی با بیان اینکه تعدادی از اتباع کشورهای همسایه به خاطر بحرانهای متعدد منطقه‌ای و جنگ‌های داخلی در طول چهار دهه گذشته به ایران آمدند، گفت: پس از صدور فرمان مقام معظم رهبری در سال ۱۳۹۳ هیچ کودک ایرانی و خارجی مستقر در ایران نباید از تحصیل محروم بماند.

وی با بیان اینکه طبق مصوبه هیئت دولت و وزارت آموزش و پرورش از سال ۱۳۹۴ قرار شده است تا هیچ کودکی در ایران که در سن تحصیل قرار دارد از مدرسه محروم نشود، افزود: لذا با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، هم اکنون ۵۵۸ هزار دانش آموز اتباع خارجی در مدارس سراسر کشور داریم که از این تعداد ۴۷۴ هزار نفر آنها اتباع افغانستانی‌اند.

قائم مقام وزیر آموزش و پرورش در امور بین الملل با اشاره به اینکه این موضوع هزینه سنگینی را بر کشورمان تحمیل می‌کند گفت: بسیاری از کشورهای دنیا که مدعی حقوق بشرند پناهندگان و آوارگان را درون کمپ‌ها و اردوگاه‌های خاص نگهداری می‌کنند، اما از آنجایی که جمهوری اسلامی ایران این افراد را برادر دینی خود تلقی می‌کند، آنها درون شهرها مشابه اتباع ایرانی زندگی می‌کنند و فرزندانشان هم در نزدیک‌ترین مدرسه محل سکونت ثبت نام و تحصیل می‌کنند.

کریمی با اشاره به اینکه هزینه جاری که هم اکنون آموزش و پرورش برای این موضوع در هر سال تحصیلی پرداخت می‌کند هزار و ۹۵۰ میلیارد تومان است، اظهار کرد: بیشترین دانش‌آموزان اتباع خارجی حدود ۱۲۰ هزار نفر در شهرستانهای تهران بعد از آن در خراسان رضوی با ۱۶۰ هزار نفر هستند، همچنین در مجموع این دانش‌آموزان در ۲۲ استان کشور در حال تحصیل هستند.

وی با اشاره به نقش فعال سازمان‌های بین المللی در این زمینه تصریح کرد: در بسیاری از کشورهای دنیا کمیته‌های عالی پناهندگان یا NGO های بین المللی بیش از ۵۰ درصد هزینه‌ها را تامین می‌کنند، اما متاسفانه سازمان‌های بین‌المللی فقط دو درصد این هزینه‌ها را برای ما تأمین می‌کنند.

قائم مقام وزیر آموزش و پرورش در امور بین الملل با بیان اینکه در حال حاضر ۱۳۷ هزار دانش آموز غیرمجاز در کشور داریم گفت: این موضوع به این معناست که پدر و مادر این افراد مدارک اقامتی معتبر ندارند، اما ما شرایط ثبت نام آنها را مدارس فراهم کردیم و سازمان‌های بین‌المللی این اقدام ایران را اقدامی بی‌نظیر در دنیا دانسته‌اند، زیرا هیچ کشوری به افراد فاقد مدارک هویتی سرویس‌های بهداشتی و آموزشی ارائه نمی‌کند.

کریمی در ادامه توضیح داد: معتقدیم فرد در سن کودکی قدرت تصمیم گیری ندارد و این بزرگترها هستند که برای او تصمیم می‌گیرند. اگر پدر و مادر این کودک غیرمجاز باشند باید به مرز فرستاده شوند اما مجوزی که برای تحصیل کودک صادر می‌کنیم به معنای این نیست که پدر و مادرش اقامت مجاز در ایران دارند، بلکه فقط برای کودک است تا وارد مدرسه شود و از تحصیل باز نماند.

وی که در برنامه‌ای رادیویی صحبت می‌کرد، با اعلام ورود حدود ۷۰ هزار نفر دانش آموزان اتباع خارجی به ایران در سال جاری نیز گفت: البته در تلاشیم تا این اقدام منجر به تشویق اتباع خارجی برای ورود به ایران برای تحصیل در مدارس نشود. همچنین در حال حاضر مجوز راه‌اندازی چندین مدرسه با نظام آموزشی پاکستان، افغانستان و عراق در قم و تهران را داده‌ایم تا مدارس را با نظام آموزشی خودشان تاسیس کنند اما در موارد دیگر آنها را به صورت ادغام در نظام آموزشی خودمان پذیرش می‌کنیم.

کریمی افزود: افرادی که ادعا کردند شرایط پس انداز در ایران مناسب نیست برگشتی به داخل افغانستان نداشتند، چراکه شرایط داخل افغانستان به لحاظ اقتصادی و رفاهی به مراتب بدتر از سال گذشته شده لذا بسیاری از این افراد به کشورهای اروپایی و ترکیه مهاجرت کردند و افراد دیگری از افغانستان وارد ایران شدند.

۴۷۲۳۷

کد خبر 1355130

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =