رسانه‌های غربی از انتخابات ایران چه نوشتند؟

حضور گسترده مردم در شهرهای مختلف ایران برای شرکت در یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی مورد توجه رسانه های غربی قرار گرفته است.

به گزارش خبرآنلاین، شبکه خبری فرانس 24 روز جمعه با اعلام شروع رای‌گیری در یازدهمین دور انتخابات مجلس ایران گفت که رای گیری به رغم تحریم‌های آمریکا، دعوت مخالفان به تحریم آن و بعضی خبرها در خصوص شیوع ویروس کرونا در برخی شهرها، درحال برگزاری است. 

براساس این گزارش، همچنین دولت آمریکا برخی مقام های ایران را به بهانه تائید نکردن صلاحیت برخی داوطلبان نامزدی، تحریم کرده است.

 خبرنگار فرانس 24 در ایران با شروع رای گیری، گزارش هایی از ایران ارسال و در آنها با برخی افراد بطور گزینشی گفت و گو کرده  که از اوضاع دشوار اقتصادی انتقاد می کنند. 

تارنمای سی ان ان هم نوشت: روز جمعه ایرانی ها در بحبوحه تنش میان ایران و آمریکا و مسائل داخلی، در انتخابات مجلس شرکت می کنند.

سی ان ان در بخشی از گزارش خود موضوع انتخابات را به تنش های میان ایران و آمریکا گره زد و نوشت که بعید به نظر می رسد این انتخابات تاثیری در تنش های میان تهران و واشنگتن داشته باشد.

سی ان ان نوشت: کارشناسان معتقدند که در خصوص موضوع کاهش تنش بین ایران و آمریکا، توپ در زمین آمریکا است  و شاید بعد از انتخابات ریاست جمهوری  آمریکا، این کشور مجبور به بازنگری سیاست خود در قبال ایران شود.

خبرگزاری رویترز نیز در چند گزارش در باره شروع انتخابات با اشاره به موضوع بررسی صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس نوشت که این امر سبب شده تا دامنه گزینه های مردم دراین انتخابات محدود شود. 

رویترز درحالی مدعی محدود بودن حضور مردم درانتخابات شده که تا لحظه مخابره خبر این خبرگزاری غربی، تنها کمتر از دوساعت از شروع انتخابات گذشته و موج اصلی حضور مردم پای صندوق های رای هنوز شکل نگرفته است.

رویترز افزود: این انتخابات پارلمانی همزمان با فشار فزاینده واشنگتن بر تهران بر سر برنامه هسته ای آن انجام می شود و  احتمالا منجر به تقویت حکومت در این کشور خواهد شد.

شبکه آلمانی «دویچه وله» در خبری درباره آغاز انتخابات مجلس شورای اسلامی در ایران، نوشت ۵۸ میلیون ایرانی واجد شروط رأی دادن امروز (جمعه) به پای صندوق رای می‌روند تا نمایندگان ۲۹۰ کرسی مجلس را انتخاب کنند.

به نوشته وبگاه دویچه‌وله، علی‌رغم وجود برخی نارضایتی‌ها از مشکلات اقتصادی که به دلیل تحریم‌های آمریکا پدید آمده، تحلیلگران می‌گویند مشارکت ایرانی‌ها در انتخابات نشان‌دهنده حمایت آنها از حکومت  کنونی خواهد بود.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی درباره انتخابات روز جمعه در ایران نوشت: انتخابات پارلمانی ایران هم‌اکنون در جریان است و احتمال می‌رود که محافظه‌کاران (اصولگرایان) برنده این انتخابات باشند. 

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و نخستین میان‌ دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری همزمان از ساعت 8 صبح امروز -جمعه - دوم اسفند در ۲۰۸ حوزه انتخابیه - ۶ هزار و ۱۱۲ شعبه شهری، ۵۷۷ شعبه روستایی و ۴۶۱ شعبه سیار اخذ رای- برای تعیین ۲۹۰ نماینده مجلس شورای اسلامی  و تعیین۷ نماینده مجلس خبرگان رهبری در ۵ حوزه انتخابیه تهران، خراسان شمالی، خراسان رضوی، فارس و قم برگزار می‌شود.

در این دوره از انتخابات ۵۷ میلیون و ۹۱۸ هزار و ۱۵۹ نفر واجد شرایط رای دادن و ۲ میلیون و ۹۳۱ هزار و ۷۶۶ نفر رای اولی هستند.

312 310

کد خبر 1355193

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =