پاسخ قاطعانه به تحریم اعضای شورای نگهبان از سوی آمریکا

شب گذشته و درحالی که ساعاتی تا شروع انتخابات مجلس یازدهم در ایران باقی مانده بود، خزانه داری آمریکا پنج عضو شورای نگهبان را تحریم کرد که با واکنش قاطع آنها و مسئولان کشور رو به رو بود.

به گزارش خبرآنلاین،بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، آیت‌الله «احمد جنتی» دبیر شورای نگهبان، آیت‌الله «محمد یزدی» از فقهای شورای نگهبان، «عباسعلی کدخدایی» سخنگوی شورای نگهبان، «سیامک ره‌پیک» و «محمدحسن صادقی مقدم» دو عضو حقوقدان شورای نگهبان در فهرست تحریم واشنگتن قرار گرفته‌اند.

خزانه‌داری آمریکا در این بیانیه مدعی شده است که شورای نگهبان از برگزاری یک «انتخابات آزاد و منصفانه» جلوگیری می‌کند. این تحریم‌ها بر اساس فرمان اجرایی ۱۳۸۷۶ که دفتر مقام معظم رهبری را هدف قرار داد، وضع شده است. این تحریم، دارایی‌های احتمالی افراد در آمریکا را مسدود کرده و اتباع آمریکا را از مراوده با این افراد منع می‌کند.

این اقدام در حالی صورت گرفته که انتخابات مجلس شورای اسلامی امروز در سراسر کشور درحال برگزاری است.

تحریم شدن از سوی قاتل سردار سلیمانی افتخار است

آیت‌الله یزدی که در همان ساعت اولیه به این موضوع واکنش نشان داد، تاکید کرد که این افتخار بزرگی برای اوست.

آیت‌الله یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه و عضو شورای نگهبان در پیامی توییتری نوشت: «برای بنده بزرگترین افتخار است افرادی که دستشان به خون شهید عزیزما حاج قاسم سلیمانی آلوده است بنده را هم به زعم خودشان تحریم کرده‌اند. البته به قول مقام معظم رهبری آمریکا نه تحلیلش به درد می خورد و نه تحریمش».

عصبانیت آمریکا از انتخابات ایران

پس از آن عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به این تحریم اعلام کرد که «آمریکا حق ندارد راجع به مردم سر بلند ایران صحبت کند.» او در صفحه خود در توییتر نوشت: «برایان هوک دوباره کلماتی بر زبان رانده که شایسته رژیم آمریکاست، رژیمی که هنوز درگیر ابهامات راجع به انتخابات است و جنایت هایش در ترور پیشگامان مبارزه با تروریسم احساسات مردم جهان را جریحه دار کرده. آمریکا حق ندارد راجع به مردم سر بلند ایران صحبت کند.»

کدخدایی صبح امروز هم با حضور در ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات مجلس یازدهم در جمع خبرنگاران درباره تحریم اعضای شورای نگهبان توسط آمریکا، گفت: «البته آمریکا در طول ۴۱ سال‌ گذشته همیشه تهدیدات و دشمنی‌هایی با مردم ایران داشته و پاسخ خود را گرفته است. اینها که نشان افتخاری برای ماست و به تعبیر شهید بهشتی به هر حال آمریکا از اینکه از ایران بیرون شده، عصبانی است و باید از این عصبانیت خود بمیرد.»

کدخدایی تاکیدکرد که ان‌شاءالله امروز مردم خوب ما در پای صندوق‌های رأی، پاسخ محکمی به دولت استکباری آمریکا خواهند داد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که آیا از تحریم آمریکا ناراحت نشدید؟ گفت: «اتفاقا ما خوشحال خواهیم شد و هستیم. به هر حال نشان افتخار را گاهی اوقات از دست اشقی‌الاشقیا باید گرفت. لذا این نشان افتخاری برای ما است که دشمنان مردم ما اینگونه رفتار می‌کنند.»او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تکلیف تبادلات تجاری شما چه می‌شود؟ بیان کرد: خودشان هم فهمیدند یک عمل مضحکانه ای انجام دادند که نزد جهانیان بی آبروتر شدند.

تمسخر تحریم های آمریکا 

آیت الله احمد جنتی هم امروز با حضور در ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات در جمع خبرنگاران درباره تحریم خود و 4 عضو شورای نگهبان توسط آمریکا پاسخی کنایه آمیز و طنزآلود داد.

او در جمع خبرنگاران با کنایه درباره تحریم خود و ۴ عضو شورای نگهبان توسط آمریکا گفت: آمریکا خر است. ما را تحریم کردند، حالا من فکر می‌کنم که این همه پول که در صندوق‌های آمریکایی داریم را چه کنیم، بعد هم ما نمی‌توانیم دیگر به جشن‌های کریسمس به آمریکا برویم! این واکنش جنتی با  خنده خبرنگاران مواجه شد.

هادی طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان نیز شب گذشته در گفت‌وگویی تلفنی با برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با اشاره به تحریم اعضای شورای نگهبان توسط آمریکا، این اقدام آمریکایی‌ها را مدال افتخاری برای اعضای شورای نگهبان دانست.

او در این گفتگو تاکید کرد: خوشحالم از اینکه دشمنان ایران ناراحت هستند و عملکرد شورای نگهبان در عمل به مر قانون در بررسی صلاحیت‌ها و صیانت از آرای مردم به عنوان حق الناس، قاتلان سردار سلیمانی را به این نقطه رساند که دست به چنین اقداماتی بزنند.

به گفته این عضو حقوقدان شورای نگهبان آمریکایی‌ها حتی نتوانستند یک روز مانده به انتخابات به عنوان جشن ملی ایرانیان، بغض و کینه خود را پنهان کنند و دست به تحریم‌های بی اثر زدند. ما همه در خاطر داریم که حضرت امام می‌فرمودند اگر دشمن از کار شما عصبانی و ناراحت شد بدانید کار خود را درست انجام داده‌اید.

کسی نگران تحریم شدن از سوی آمریکا نیست

محمدحسن صادقی مقدم، یک عضو دیگر حقوقدان شورای نگهبان نیز درخصوص این اقدام خصمانه آمریکا، گفت: ان‌شاءالله که ائمه اطهار (ع) و امام خامنه‌ای عزیز، ما را از سربازی خود تحریم و خارج نکنند.

او با بیان اینکه هیچ نگرانی از تحریم آمریکا و کشورهای غربی نداریم و برای ما هیچ اهمیتی ندارد، تاکید کرد: افتخار می‌کنیم که در زیر چتر ولایت علی ابن ابی طالب (ع) و امام خامنه‌ای عزیز هستیم و ان‌شاءالله خداوند همه ما را عاقبت بخیر کند و مدیون شهدا و امام عزیز قرار ندهد.

این اقدام آمریکا اما توسط وزارت امور خارجه کشورمان نیز بی پاسخ نمایند. موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به دور جدید تحریم خزانه داری آمریکا علیه شخصیت های ایرانی به ویژه برخی اعضای شورای محترم نگهبان قانون اساسی گفت: این اقدامات چیزی جز ناکامی، ناامیدی و شکست سیاست فشار حداکثری رژیم آمریکا نیست؛ آنانکه بیش از ۸۳ میلیون ایرانی را تحت تحریم، تروریسم اقتصادی و فشار حداکثری خود قرار داده و نتیجه ای نگرفته اند اکنون در کمال ناامیدی و استیصال نهاد انتخابات را در ایران هدف قرار داده اند و این نشان می دهد تا چه حد از مردم سالاری و مشارکت مردمی در ایران هراس دارند.

27214

کد خبر 1355254

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =