سبقت شایعات از ویروس کرونا

رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی چهارمحال و بختیاری گفت: انتشار شایعات از ویروس کرونا پیشی گرفته و پیش از اپیدمی کرونا با اپیدمی هراس و اضطراب در جامعه مواجه هستیم.

به گزارش  خبرگزاری خبرآنلاین استان چهارمحال وبختیاری به نقل از  وب دا ، دکتر مجید شیرانی صبح سومین روز از اسفندماه ۹۸ در جمع معاونین بهداشتی، درمان و غذا و دارو و جمعی از روسا و مدیران بیمارستان ها و متخصصین مربوطه با ابراز نگرانی از شیوع برخی اخبار و اطلاعات غلط در خصوص کرونا ویروس و ایجاد هراس و اضطراب در جامعه بر ضرورت اطلاع رسانی و آموزش صحیح در تمامی سطوح تاکید نمود.
وی با بیان اینکه توجه به اخبار غیر رسمی و بعضاً کذب موجب بی اعتمادی به مراجع رسمی اطلاعاتی و بسیار مخرب و آسیب زا است بر نقش موثر رسانه های جمعی برای انعکاس اخبار درست و به موقع و کاهش نگرانی مردم اشاره داشت.
وی، ایجاد تقاضای کاذب برای تهیه ماسک و کمبود در برخی داروخانه ها و مراکز عرضه را از دیگر مشکلات ایجاد شده در خصوص این موضوع عنوان کرد و افزود: در درجه اول مردم باید بدانند که چه کسانی نیازمند استفاده از ماسک هستند و استفاده غیر صحیح و دفع نامناسب ماسک های آلوده چه خطراتی می تواند به دنبال داشته باشد.
رئیس مرکز بهداشت استان نیز در این نشست با اشاره به اقدامات و هماهنگی های درون و برون بخشی انجام شده، به تشریح کمیته های ۹ گانه در سطح وزارت خانه پرداخت.
به گفته سید راشد جزایری، در استان نیز ۹ کمیته شامل: درمان، مراقبت و پیشگیری، آزمایشگاه، آموزش، روابط عمومی، IT و ثبت داده ها ، تدارکات و پشتیبانی ، دارو و تجهیزات و انتظامی تشکیل و روسای آن معرفی گردید.
سرپرست معاونت درمان دانشگاه نیز در این نشست، مشکل اصلی در مواجه با ویروس کرونا را عدم آگاهی برشمرد.
دکتر فریدون رحمانی ، رعب و ترس ایجاد شده در بین مردم را ناشی از بی اطلاعی آنان نسبت به بیماری، میزان مرگ و میر ناشی از آن و انتشار اخبار نادرست عنوان کرد و افزود: مردم باید بدانند علی رغم قدرت سرایت بالای ویروس، میزان کشندگی آن بسیار پایین تر از بسیاری از بیماری های ویروسی است و مهمتر از همه امکان پیشگیری از آن با روش های ساده و کاملاً ابتدایی مانند شست و شوی منظم و صحیح دست ها و خودداری از تماس نزدیک با افراد با علائم حاد تنفسی و شبه آنفولانزا می باشد.
وی همچنین با اشاره به افزایش بار مراجعات غیر ضروری افراد با علائم سرماخوردگی به مراکز درمانی در این خصوص اظهار داشت: پرهیز از حضور در مراکز تجمعی، استراحت کافی، داشتن تغذیه مناسب، خوردن میوه و مایعات ضمن کمک به پیشگیری از شیوع ویروس در بهبود حال بیمار در مدت زمان کوتاه تر موثر است


46

کد خبر 1355663

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =