مذاکرات وزرای دفاع روسیه و ترکیه؛ تکذیب ادعای "صدها هزار" پناهجو در ادلب

تسنیم نوشت: وزارت دفاع روسیه با اعلام گفت‌وگوی تلفنی "شایگو" و "آکار" درباره تثبیت اوضاع در منطقه ادلب، ادعای احتمال عزیمت "صدها هزار" پناهجو به دلیل عملیات ارتش سوریه علیه تروریست‌ها به سمت مرزهای ترکیه را تکذیب کرد.

به نقل از خبرگزاری «نووستی»، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، "سرگئی شایگو" وزیر دفاع این کشور روز شنبه در جریان مذاکرات تلفنی با "خلوصی آکار" همتای ترکیه‌ای خود، درباره روند اوضاع کلی در سوریه و به‌خصوص اقدامات لازم برای تثبیت اوضاع در منطقه کاهش تنش ادلب سوریه گفت‌وگو کرد.

پیش از این، گفت‌وگوی تلفنی نیز بین روسای جمهوری روسیه و ترکیه صورت گرفت که در جریان آن طرفین مجدداً بر تعهد مسکو و آنکار درباره اجرای کامل توافقات قبلی در رابطه با اوضاع ادلب تأکید کردند.

وزارت دفاع روسیه ادعای سرازیر شدن صدها هزار پناهجوی سوری را تکذیب کرد

دریادار "آلیگ ژوراولیوف" رئیس مرکز روسی آشتی نیروهای متخاصم در سوریه (که زیر نظر وزارت دفاع روسیه فعالیت دارد) اعلام کرد که ادعای "صدها هزار" پناهجوی سوری که به دلیل درگیری‌ها بین تروریست‌ها و نیروهای دولتی سوریه در استان ادلب به سمت مرزهای سوریه-ترکیه در حرکت هستند، با واقعیت مطابقت ندارد.

این مقام بلندپایه نظامی گفت: «انتشار اطلاعاتی درباره سرازیر شدن احتمالی "صدها هزار" غیرنظامی سوری به دلیل عملیات نظامی ارتش سوریه علیه گروه‌های تروریستی در شرق استان ادلب به سمت مرزهای سوریه و ترکیه، صحت ندارد. هیچ ماده عکس یا ویدئو یا مدرکی وجود ندارد که ادعای شنیده شده درباره اینکه به احتمال زیاد "حدود یک میلیون" پناهجو از منطقه کاهش تنش ادلب به مرزهای سوریه و ترکیه سرازیر خواهند شد، را ثابت کند.»

به گفته وی، طی چند هفته گذشته کلیه شریان‌های اصلی حمل و نقل در شمال استان ادلب بطور عادی فعالیت داشتند که امکان حرکت کاروان‌های چند کیلومتری از تجهیزات نظامی و کامیون‌های حامل مهمات و نیروهای نظامی ترکیه به منطقه کاهش تنش ادلب را فراهم کرده است.

ژوراولیوف یادآور شد، در حال حاضر، این تروریست‌ها هستند که خود را پشت افراد محلی به عنوان "سپر انسانی" پنهان کرده و همه راه‌های دسترسی شهروندان سوری ساکن منطقه به کریدورهای بشردوستانه که توسط مرکز آشتی نیروهای متخاصم در سوریه ایجاد شده و همچنین مراکز بازرسی و عبور و مرور در استان ادلب و حماه را مسدود می‌کنند.

وی همچنین اعلام کرد که موارد نقض رژیم توقف درگیری‌ها از سوی گروه‌های مسلح غیرقانونی در منطقه کاهش تنش ادلب همچنان ادامه دارد. تنها طی شبانه روز گذشته، تروریست‌ها 35 بار مناطقی از استان‌های حلب، لاذقیه، ادلب و حماه را گلوله باران کرده‌اند. مرکز آشتی روسیه از فرماندهان گروه‌های مسلح غیرقانونی خواسته است تا تحریکات مسلحانه را کنار بگذارند و حل و فصل مسالمت آمیز اوضاع در مناطق تحت کنترل خود را آغاز کنند.

2323

کد خبر 1355944

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =