توضیحات آموزش‌وپرورش درباره شروط تداوم تعطیلی مدارس

تسنیم نوشت: مدیرکل سلامت و تندرستی وزارت آموزش‌وپرورش گفت: به وزارت بهداشت اعلام کردیم در صورت نیاز آماده تعطیلی مدارس برای پیشگیری از ویروس کرونا هستیم.

 با انتشار اخبار ورود ویروس کرونا به ایران، ضرورت توجه به مدارس با توجه به حضور و تجمع دانش‌آموزان بسیار ضروری است البته دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده است که اردوهای دانش‌آموزی برگزار نشود و دانش‌آموزان در مدارس در یک مکان تجمع نکنند.

 به نظر می‌رسد رعایت نکات بهداشتی در مدارس به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا شرط ضروری است و باید اطلاع‌رسانی لازم به دانش‌آموزان و معلمان ارائه شود اما در سوی دیگر ماجرا این  سؤالات نیز مطرح است که آیا توصیه‌های پیشگیرانه به دانش‌آموزان در کنترل ویروس کرونا کفایت می‌کند؟ آیا تجهیزات لازم برای ضدعفونی کردن دست دانش‌آموزان یا سرویس‌های بهداشتی مدارس و.... در اختیار مدارس قرار دارد؟ آیا به تعطیلی مدارس در استان‌های درگیر نیاز نیست؟

البته برخی استان‌های کشور از جمله استان تهران به مدت یک هفته تا دو روز مدارس را تعطیل کرده‌اند؛ طبق گفته‌های مسعود ثقفی سخنگوی آموزش وپرورش شهر تهران، مدارس تهران در روزهای یکشنبه و دوشنبه ۴ و ۵ اسفند تعطیل شد تا ضدعفونی تجهیزات و سطوح مدارس انجام شود و دانش‌آموزان با امنیت بیشتر در مدارس حضور یابند.

در شرایط فعلی در مدارس کشور که محل تجمع تعداد زیادی از دانش‌آموزان است باید دو موضوع مورد توجه باشد؛ نخست تأمین تجهیزات لازم برای ضدعفونی کردن دست‌ دانش‌آموزان و سطوح مدارس؛ دوم اینکه با توجه به تراکم بالای دانش‌آموزان در کلاس‌های درس " در کلان‌شهرها بیشتر کلاس‌های درس بالای ۳۵ دانش‌آموز دارند" برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا ادامه تعطیلی مدارس تا چه اندازه نیاز است؟

تصمیم‌گیری درباره تعطیلی مدارس بر عهده مدیران آموزش‌وپرورش و علوم پزشکی

در همین رابطه حسن ضیاءالدینی مدیرکل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه با توجه به شیوع بیماری‌های تنفسی و کرونا ویروس به تمام استان‌های کشور یعنی دانشگاه‌های علوم پزشکی و مدیران کل آموزش‌وپرورش استان‌ها اختیار لازم داده شده است تا در صورتی که مواردی مشاهده شد بتوانند مدارس را تعطیل کنند، گفت: برخی استان‌ها مدارس را تعطیل کردند.

وی افزود:‌ تصمیم درباره تعطیلی مدارس با رئیس دانشگاه علوم پزشکی و مدیرکل آموزش‌وپرورش هر استان است، در تهران چون مشکل خاصی درباره کرونا مشاهده نشده است به منظور ضدعفونی‌کردن مدارس بعد از برگزاری انتخابات تصمیم گرفته‌شد تا به مدت دو روز تعطیل شوند.

کرونا در مدارس مشکلی ایجاد نکرده است

مدیرکل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش‌وپرورش گفت: در صورت نیاز و با تصمیم  وزارت بهداشت، مدارس تعطیل خواهند شد و این به وضعیت کرونا ویروس در تهران و استان‌ها بستگی دارد البته کرونا در مدارس مشکلی ایجاد نکرده است و بیشتر در مدارس بر بحث پیشگیری و آموزش تأکید داریم.

ضیاءالدینی ادامه داد: آموزش‌ها را در مدارس آغاز کرده‌ایم و امیدواریم با پیشگیری و ارائه آموزش‌های لازم از شیوع ویروس کرونا در جامعه جلوگیری کنیم.

چرا دانشگاه‌ها یک هفته و مدارس دو روز تعطیل شد؟

وی در پاسخ به این پرسش فردی که ویروس کرونا را دارد تا ۱۰ روز علائمی ندارد برهمین اساس شاید فردی مبتلا باشد و دیگران ندانند این مسئله در محیط مدارس با توجه به تجمع دانش‌آموزان بسیار اهمیت دارد، چگونه است که دانشگاه‌ها تا پایان هفته تعطیل شد اما مدارس را فقط دو روز تعطیل کردید؟ مطرح کرد:‌ آموزش و پرورش آمادگی لازم را برای تعطیلی مدارس دارد اما قرارگاه کرونا در وزارت بهداشت قرار دارد و مسئولیت کار با آنهاست، اگر تصمیم بگیرند مدارس تعطیل شود از نظر ما مشکلی وجود ندارد و همکاری می‌کنیم.

دانش‌آموزان دارای علائم سرماخوردگی مدرسه نروند

مدیرکل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش‌وپرورش در پاسخ به این پرسش که آموزش‌ها در مدارس برای پیشگیری از کرونا به چه صورت است؟ افزود: مسئله مهم در کرونا بحث پیشگیری و رعایت بهداشت فردی است و آموزش‌ها به دانش‌آموزان در این رابطه است یعنی تأکید می‌کنیم حتما دست‌های خود را بشویند، از تماس با افراد مشکوک خودداری کنند، هنگام سرفه و عطسه دهان خود را بگیرند و اگر علائم سرماخوردگی دارند به مدرسه نروند و در خانه بمانند، مدیران مدارس همکاری لازم را دارند و غیبتی برای دانش‌آموزان حساب نخواهد شد؛ البته اگر وزارت بهداشت اعلام کند آماده تعطیلی مدارس هستیم.

ضیاءالدینی درباره تأمین تجهیزات ضدعفونی از جمله ماسک و ژل ضدعفونی کننده در مدارس گفت: صابون مایع تأمین شده است، روز گذشته دستور دادیم مواد ضدعفونی‌کننده برای مدارس آماده شود و قرار شده در اسرع وقت در استان‌های کشور انجام شود البته مدارس چندین استان کشور با توجه به شرایط تعطیل شده است و به وزارت بهداشت اعلام کردیم در صورت نیاز  آمادگی تعطیل مدارس را داریم و اگر رئیس دانشگاه‌های علوم پزشکی در تهران اعلام کنند از نظر آموزش‌وپرورش مشکلی برای تعطیلی مدارس وجود ندارد.

۴۷۲۳۷

کد خبر 1356039

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 23
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  0 0
  با اینکه ویروس کرونا دوران کمون تا دوهفته دارد باز دانشگاه علوم پزشکی یزد با اصرار بر اینکه موردی در یزد پیدا نشده حتی حاضر به تعطیل اعلام کردن دو روزه مدارس یزد نشده
 • IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  0 0
  کلا مسئولین یزد در مواقع بحرانی در زمینه تعطیلی مدارس بسیار کله شقند و به هیچ قیمتی مدارس را تعطیل نمیکنند مگر اینکه مرگ دهها نفر را با چشم خود ببینند.
 • IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  0 0
  شما موادشوینده رو تامین کردید یا طبق معمول اولیا دانش اموزان
 • GB ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  1 0
  همه مدارس را تعطیل کتید جز دماوند و فیروزکوه
 • IR ۱۸:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  0 0
  حالا فکر می کنید اگه بگید سرماخورده ها نیاین گوش می کنن میارن بقیه رو هم مریض می کنن
 • ناشناس IR ۱۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  0 0
  پس کارمندای بدبخت کی تعطیل میشن
 • IR ۲۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  0 0
  خب جبران این تعطیلیا چی تو عیده لابد؟؟؟حاضرم حتی تعطیل رسمیا رو مدرسه برم ولی یه روز از عیدو نههههههه
 • IR ۰۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
  0 0
  با توجه به دانشجویان غیر بومی در تمام دانشگاهها ، این مراکز در واقع وسیله شیوع اپیدمی خواهند بود. یک ماه تعطیل کنند بعدا از تابستان یک ماه کم کنند.
 • بهنام IR ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
  0 0
  نقل قول از طرف سرایداران و مدیران چند تا از مدارس منطقه... تهران، دریغ از یک لیتر مایع دستشویی بقیه موارد پیش کش، امان از دروغگویی بی تدبیران
 • IR ۰۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
  0 0
  تعطیل کنیدکل مدارس ایران رو
 • ابراهیم IR ۰۳:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
  1 0
  با سلام وبه امید اینکه این بحران را پشت سر بگذاریم خواهش میکنیم با توجه به اینکه این ویروس تازه در حال گسترش هست تا آخر هفته تعطیل شود .تا سلامتی بچه ها به خطر نیفتد ممنون میشویم .
 • شهروند تهرانی IR ۰۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
  0 0
  چرا مدارس را برای پیشگیری از کرونا تعطیل نمیکنید ؛ مسلماً بیماریی که بصورت اپیدمی دامنگیر جامعه شده ؛ وسریعاً همه را الوده میکند ؛بهتراست قبل از کنترل جلوگیری از پیشرفت ان شود ؛ اگر کودکان درمدارس بیمارشوند مدارس را مجبورید تعطیل کنید ؛ ونوش دارو میشود ؛ پس تا دیر نشده دستور تعطیلی را ابلاغ کنید ؛
 • مادر نگران IR ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
  0 0
  عزیز دلم مگر بچه میتواند رعایت بهداشت کند به واله مدارس ویروس نیامده کثیف بود وبچههای ما هر هفته با یک بیماری میومدن خونه چه برسه به کرونا مگر زنگ تفریح چقدر زمان دارد یا چن تا شیر اب تو مدرسه ۸۰۰ نفری هست .یک ماه رو از آخر سال تحصیلی جایگزین کنید خواهش میکنم
 • محمد IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
  0 0
  یه هفته تعطیل کنین دیگه چیه هروز میگین فردا تعطیل فردا تعطیل قزوین رو تا جمعه تعطیل کنین دیگه
 • IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
  0 0
  مدارس دو روز تعطیل وضد عفونی کردند غافل از اینکه وقتی مدارس باز شد کرونا را با خودشون می اورن یعنی مدارس جهت ورود کرونا ضد عفونی شده خدا کنه بعدش هم مرتب این کار را انجام دهند
 • IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
  1 0
  به نظر من مدارس باید تعطیل بشه چون در کل دانش آموزان نکات بهداشتی رو درست رعایت نمیکنن و آلودگی رو باخود به خونه میارن
 • معلم راهنمایی IR ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
  0 0
  به نظر من تجمع دانش آموزان در این شرایط اصلا صحیح نیست کلاس های چهل نفره . سرویس بهداشتی مدارس حداکثر شش عدد برای۲۵۰نفر دانش آموز. هر چقدر هم که مای دستشویی بدیم مگر چند تا شی آب هست و چقدر زمان زنگ تفریح تمام وقت خود رو دست بشویند
 • DE ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
  0 0
  بایدمدارس استان تهران راتعطیل کنند
 • Maleka IR ۱۹:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
  0 0
  تعطیلی مدارس را زیاد بکنن حداقل تا وسطهای فروردین۱۹ یا ۲۰ فروردین
 • Negin IR ۲۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
  0 0
  مدرسه ها که مهمتر از جونمون نیست همینجوری ام کسی نمیره تعطیل کنید
 • ز.ل IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
  0 0
  تو رو خدا تعطیل کنید آخه دوران نهفتگی ویروس 2هفته س بچه ی من از کجا بفهمه هم کلاسیش ناقل ویروسه ماتو خانواده مون هم سالمند داریم هم بچه ی کوچیک هم بالای چهل سال خواهشا تا پایان سال همه مراکز آموزشی رو تعطیل کنید تا از شر این ویروس راحت شیم
 • IR ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
  0 0
  چرا مدارس رو تعطیل نمی کنند.. مگه بچه ها نمی تونن ناقل باشن. اسفند تعطیل شه وتیر اضافه شه.
 • IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
  0 0
  مدارس رو تا دیر نشده تعطیل کنید از اونور تیر مدارس باز باشند.