آموزش‌وپرورش دستورالعمل مقابله با ویروس کرونا را ابلاغ کرد

آموزش‌وپرورش دستورالعمل مقابله با ویروس کرونا را ابلاغ کرد و براین اساس سرویس‌ بهداشتی مدارس ابتدای صبح و بعد از هر زنگ تفریح باید ضدعفونی شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، وزارت آموزش‌وپرورش دستورالعمل مقابله با عفونت‌های حاد تنفسی ناشی از ویروس کرونا را به مدارس ابلاغ کرد؛ بر اساس این دستورالعمل ادارات کل آموزش‌وپرورش استان‌ها باید در یک طرح ضربتی و سراسری نسبت به برگزاری دوره آموزشی و توانمندسازی باهدف انتقال مفاهیم اصول بهداشت فردی و توصیه‌های پیشگیرانه بهداشتی در قالب محتواهای آموزشی دیداری و شنیداری به دانش آموزان و کارکنان، اقدام کنند.

در بخشی از این دستورالعمل آمده است:

 از ظرفیت انجمن اولیاء و مربیان استان، مناطق و مدارس در آموزش والدین استفاده و مراقبت از دانش‌آموزان در یک اقدام هماهنگ و همسوی خانه و مدرسه صورت بگیرد.

برنامه‌های جبرانی آموزش دروس، ویژه دانش‌آموزانی که به علت سرماخوردگی‌های فصلی از حضور در مدارس محروم می‌شوند توسط معاونت‌های آموزشی و مدارس مربوطه تنظیم و به مرحله اجرا گذاشته شود.

برگزاری تمام کنگره‌ها، گردهمایی‌ها، اردوها و مسابقات تا اطلاع ثانوی ممنوع است.

ممنوعیت استفاده از صابون جامد

 نسبت به تأمین و توزیع مواد شوینده و صابون مایع کافی و سطل زباله دردار مجهز به کیسه‌ زباله برای تمام مراکز تابعه اعم از آموزشی و اداری اقدام و در مدارسی که فاقد لوله‌کشی صابون مایع هستند از بطری‌های صابون مایع استفاده شود، استفاده از صابون جامد ممنوع است.

تجهیزات مدرسه و سرویس‌های بهداشتی باید ضدعفونی شوند

 نسبت به تأمین مایع ضدعفونی‌کننده مانند الکل ۶۰ درصد (۶۰ درصد الکل و ۴۰ درصد آب) برای ضدعفونی تجهیزات و فضاهای مورداستفاده عمومی مانند وسایل عمومی آزمایشگاهی، ورزشی، موس و کیبورد کامپیوتر، دستگیره درها و فضاهای عمومی اقدام و سرویس‌های بهداشتی ابتدای صبح و بعد از هر زنگ تفریح شستشو و ضدعفونی شود.

ساندویچ دست‌ساز و مواد غذایی پخته در مدارس ممنوع

 -از توزیع مواد غذایی پخته ‌شده، ساندویچ‌های دست‌ساز در مدرسه خودداری شود و بیشتر برآوردن لقمه سالم از منزل تأکید شود.

اطلاع‌رسانی به والدین صورت گیرد تا فرزندان از وسایل شخصی خود از قبیل لیوان، دستمال‌کاغذی، نوشت‌افزار شخصی استفاده کنند.

دانش‌آموزان بیمار شناسایی شوند و به مدرسه نیایند

دانش‌آموزانی که دارای علائم اولیه سرماخوردگی و آنفولانزا (با علائم سرفه، گلودرد وتب) هستند به‌ویژه دارای سابقه بیماری مزمن قلبی و ریوی و نقص ایمنی نیز هستند شناسایی و از آن‌ها خواسته شود که در مدرسه حضور نیابند.

 بهتر است آموزش به دانش آموزان، به‌صورت عملی و میدانی صورت گیرد و شستن صحیح دست با یادگیری مشاهده‌ و تمرین عملی به دانش آموزان آموزش داده شود.

نسبت به آموزش مستخدمین، سرایداران و رانندگان سرویس‌های ایاب و ذهاب مدارس در راستای رعایت امور بهداشتی تاکید شود.

 از ظرفیت برنامه ویژه مدرسه (بوم)، همچنین از ظرفیت درس انشا، نقاشی و سایر دروس مرتبط، در راستای پیشگیری و کنترل کرونا ویروس استفاده شود.

۴۷۲۳۱
کد خبر 1356443

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =