رئیس کل دادگستری استان یزد از تأیید و قطعیت حکم دادگاه بدوی متخلفین پرونده فوتبالیست های یزدی در گرجستان در محاکم تجدیدنظر استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین در یزد؛ غلامعلی دهشیری در این رابطه اظهار داشت: در موضوع رسیدگی به پرونده فوت دانش آموزان فوتبالیست یزدی در کشور گرجستان و شکایت اولیای دم از متهمین این پرونده، پساز تحقیق و بررسی در دادسرا و صدور کیفرخواست، پرونده برای رسیدگی در شعبه ۱۰۷ جزاییارجاع و منجر به صدور حکم شد.
وی با اشاره به درخواست تجدیدنظر خواهی متهمان این پرونده و رسیدگی درشعبه ۱۲ محاکم تجدید نظر استان، گفت: با بررسی دقیق ابعاد این ماجرا و با توجه به اینکه از ناحیه تجدید نظرخواهان و وکلای آنان ایراد و دلیل موجه و مدللی که موجبنقص اساس دادنامه را فراهم آورد، ارائه نگردید، رأی دادگاه تجدید نظر، طبق قانون با رعایت تشریفات دادرسی صادر شد.
وی گفت: مدیر باشگاه ورزشی به دلیل اعزام تعداد ۱۲ نفر از نوجوانان عضو باشگاهبه خارج از کشور بدون همراهی مربی و یا مسئولی که بتواند از نوجوانان مراقبت نماید به اتهام عدم رعایت مقررات و موازین قانونی منجر به قتل غیر عمدی دو نفر مردمسلمان به میزان ۵۰درصد مقصر شناخته و به پرداخت دو فقره ۵۰درصد دیه کامل مردمسلمان به علاوه یک سوم دیه کامل به واسطه ماه حرام در حق اولیاء دم محکوم شد.
این مقام قضایی به تأیید ۲۰درصد قصور مؤسس باشگاه و قصور ۳۰ درصدی نفر سوماز متهمان این پرونده توسط دادگاه تجدیدنظر اشاره کرد و ابراز داشت: مؤسس باشگاه به لحاظ عدم نظارت کافی بر عملکرد و نحوه فعالیت مدیریت باشگاه و فرد سوم که مسئولیت نقلو انتقال نوجوانان به کشور گرجستان را را بر عهده داشته است به ترتیب به پرداخت۲۰درصد دیه کامل دو مرد مسلمان و ۳۰درصد دیه کامل مرد مسلمان به علاوه یک سوم دیه کامل ایام ماه حرام محکوم شدند.
رئیس کل دادگستری استان یزد، در مورد جنبه عمومی بزه ارتکابی متهمین، اظهارداشت: ۱۸ماه حبس تعزیری برای مدیر باشگاه، ۱۲ ماه حبس تعزیری برای مؤسس باشگاه و  ۱۴ ماه حبس تعزیری برای فرد همراه تیم در کشور گرجستان، محکومیت صادر شده دادگاه بدوی، تأیید شده اما به لحاظ فقدان سابقه کیفری متهمان، به استناد مواد ۴۶ الی ۵۴ ناظر به مواد ۴۰و ۴۱ قانون مجازات اسلامی مصوب سال۹۲قرار تعلیق نیمی از مجازات حبس برای مدت ۵ سال نیز صادر شد.
وی خاطرنشان کرد: رأی صادر شده، قطعی و قابل اجراست.
گفتنی است مرداد ماه سال گذشته یک باشگاه آموزش فوتبال اقدام به اعزام نوجوانان تحت تعلیم خود به کشور گرجستان نمود که در اثنی این سفر، دو نوجوان ۱۳ ساله همراه کاروان در پی یک حادثه ناگوار در دریاچه ای در کشور گرجستان غرق شدند، انجام تشریفات بین المللی و اعزام تیم کارشناسی به کشور گرجستان و برخی از دیگر مسائل قانونی باعث شد تا روند صدور رأی با توجه به اهمیت موضوع بیش از یک سال به درازا بیانجامد.

48

کد خبر 1356722

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =