محمد حسینی وزیر ارشاد امروز به صحن علنی مجلس آمده بود تا درباره تعداد محدود روزنامه​های سراسری و استانی توضیح دهد.

به گزارش خبرآنلاین، نادر قاضی پور نماینده ارومیه در سوالی از وزیر ارشاد پرسیده بود که چرا برخی استان​ها هنوز روزنامه ندارند. این سوال پس از طی پروسه بررسی در کمیسیون فرهنگی، امروز به صحن علنی مجلس رسیده بود که طی آن وزیر ارشاد در پاسخ به کندی صدور مجوز روزنامه، گفت​: امسال برای 15 روزنامه مجوز صادر کردیم.

وی با بیان اینکه به غیر از پنج استان، همه استان​ها روزنامه محلی دارند و حتی استان البرز هم درخواست مجوز کرده است، افزود: در سال جاری به 15 روزنامه جدید از سوی دولت دهم مجوز داده​ایم که 12 تای آن، نشریه​هایی بودند که تبدیل به روزنامه شده​اند. 10 مورد از این مجوزها هم مربوط به شهرستان​هاست.

به گفته وی، 147 روزنامه در کشور در حال انتشار است که 99 مورد آن سراسری است و 48 مورد نیز استانی است.  

وزیر ارشاد که می گفت بیش از 230 درخواست مجوز برای تاسیس روزنامه هم ارائه شده است، ادامه داد: نمایندگان در بررسی لایحه بودجه نود، یارانه مطبوعات را افزایش دهند چون طی سال​های گذشته علی​رغم افزایش تعداد نشریات، یارانه مطبوعات افزایش نیافته است.

قاضی​پور در تشریح سوالش در جلسه علنی امروز گفت: مگر رسالت آن وزارتخانه وظیفه دیگری جز ترویج فرهنگ و ارشاد اسلامی دارد؟ مگر صیانت از فرهنگ در گرو نشر مطبوعات نیست؟ پس چرا به مطبوعات استانی اجازه انتشار نمی​دهید؟

وی با بیان اینکه هیچ تبعیضی در این زمینه توجیه پذیر نیست، ادامه داد: چرا علی​رغم درخواست​های ارائه شده، هنوز دولت مجوز لازم را صادر نکرده​ است؟ پاسخگویی​های تند که در شان دولت و وزارت ارشاد نیست، نمی​تواند کمکی به انجام وظایف وزارت ارشاد کند.

نماینده ارومیه از وزیر ارشاد خواست تا به خاطر فرار از زیر بار سوال، وعده الکی به نمایندگان ندهد. وی بر این اساس به حسینی گفت: آقای وزیر قول شرف بدهد که تا آخر خرداد تمام استان​ها دارای روزنامه شوند. در این صورت از سوال خودم منصرف می​شوم.

52111

کد خبر 135735

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام DE ۰۷:۲۳ - ۱۳۸۹/۱۲/۱۸
    0 0
    كدام مطبوعات مگر مطبوعاتي مانده