اجرای عملیات آبخیزداری در ۷۴هزار هکتار از اراضی لرستان

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان گفت: عملیات آبخیزداری در سطح ۷۴ هزار هکتار با ۴۳۸ میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در لرستان اجرا می شود.

به گزارش خبرآنلاین از لرستان، «شیرزاد نجفی» تصریح کرد: اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوانداری شامل عملیات مکانیکی، بیومکانیکی و بیولوژیکی در سطح ۴۸۰ هزار هکتار از اراضی استان شامل ۶۶ حوزه آبخیز، توانسته با کمترین هزینه تا حد زیادی مانع خسارات هنگفت به زیر ساخت های استان شود.

وی افزود: اثر بخشی پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری مانند بندهای خاکی بسطام الشتر، قلعه جغد خرم آباد، دوگر ویسیان، دره باغ، ملاطالب، رشیدی و خروسان ازنا، دره حیدر الیگودرز، میشاخور چگنی، بندهای سنگی ملاتی تنگ علی، خوشاب و هفت چشمه پلدختر، آبشار طلایی و کوی امام رضا حومه شهر خرم آباد و همچنین اجرای پروژه های آبخوان داری شمال کوهدشت و جنوب رومشکان در سیل اخیر قابل مشاهده است.

نجفی بیان کرد: نقش اساسی پروژه ها در حفاظت خاک، نفوذپذیری بیش از ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب در راستای اجرای پروژه های آبخیزداری و همچنین نفوذپذیری بیش از ۸۰ میلیون مترمکعب آب در راستای اجرای پروژه های آبخوانداری که نقش بسیار مهمی در کاهش خطرات سیلاب و ایجاد امنیت برای ساکنان دارد مهم و موثر است.

وی افزود: کنترل سیلاب، افزایش حجم آب های زیرزمینی و کاهش رسوب از مهم ترین دستاوردهای طرح های آبخیزداری است.

نجفی اظهار کرد: وقوع سیل نه تنها خسارات جانی و زیرساختی در بر دارد بلکه باعث از بین رفتن فاکتور بنیادی کشاورزی یعنی آب و خاک می شود، که به همین سبب مهار و بهره برداری از سیل یکی از سیاست های آبخیزداری در کشور می باشد.

وی بیان کرد: با اجرای پروژه های آبخیزداری در مناطق بالادست حوزه آبخیز و مناطق آبریز شهری در معرض سیلاب، می توان علاوه بر کاهش خسارت های سیل به مزارع، باغات، تاسیسات و شهرها، از آن برای تغذیه سفره های زیرزمینی نیز استفاده کرد.

وی گفت: اثرات اجرایی طرح های آبخیزداری در هر هکتار موجب ذخیره سالیانه ۵۲۰ مترمکعب آب، کنترل فرسایش خاک بین سه تا ۹ تن در هکتار، کنترل رسوب سالانه چهار متر مکعب در هکتار و همچنین افزایش علوفه سالانه ۱۲۰ کیلوگرم در هکتار می گردد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان اضافه کرد: در ۱۸ حوزه آبخیز و در سطح ۷۴ هزار هکتار، عملیات آبخیزداری با اعتباری بالغ بر ۴۳۸ میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی سال ۹۸ در ۱۱ شهرستان استان در حال اجرا است.

46

کد خبر 1357757

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =