نحوه عمل وزارت اطلاعات در حوادث پیش آمده بعد از انتخابات ریاست جمهوری اخیر موجب شد که محسنی اژه‌ای در مظان انتقادات قرار بگیرد

یاسر فاتحی: در تاریخ جمهوری اسلامی اولین بار پیشنهاد تأسیس یک نهاد منسجم امنیتی در دولت میرحسین موسوی داده شد و وزارتخانه‌ای جدید در کابینه موسوی به نام وزارت اطلاعات شکل گرفت. پس از حادثه تأسفبار هفت تیر و انفجار بمب در دفتر حزب جمهوری اسلامی و شهادت آیت‌الله بهشتی و هفتادودو نفر از اعضای حزب جمهوری اسلامی میرحسین موسوی لایحه‌ای برای تشکیل این نهاد امنیتی به مجلس ارائه داد که مورد تصویب مجلس قرار گرفت. و این وزارتخانه در سال 1362 تأسیس شد.

قبل از معرفی محمد ری شهری که اولین وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی شد، ابتدا مرحوم فردوسی‌پور که خود از بازماندگان انفجار حزب جمهوری اسلامی بود برای وزارت اطلاعات به مجلس شورای اسلامی معرفی شد که رأی لازم برای تصدی این وزارتخانه را به دست نیاورد و سپس این محمدی ری شهری بود که از سوی میرحسین موسوی برای این وزارتخانه به مجلس معرفی شد و از آن پس وزارت اطلاعات کار خود را آغاز کرد. اگر چه که قربانعلی دری نجف آبادی در کتاب خاطرات خود آورده است: «هنگامی که در دوران مهندس موسوی بحث انتخاب اولین وزیر اطلاعات مطرح بود، باز من هم مطرح بودم. در آن موقع، در نهایت، آقای فردوسی‌پور نامزد وزارت گردید که رأی نیاورد و آقای ری شهری توانست رأی اعتماد بگیرد» ولی نهایتاً ری شهری به عنوان وزیر اطلاعات به مجلس معرفی و رأی اعتماد لازم را کسب کرد.

بعد از پایان کار دولت میرحسین موسوی و پس از اینکه محمدی ری‌شهری برای ادامه خدمت به دادستانی کل کشوررفت، اکبر هاشمی رفسنجانی در سال شصت و هشت علی فلاحیان معاون ری شهری را به عنوان وزیر اطلاعات به مجلس معرفی کرد که با اخذ رأی اعتماد مجلس وزیر اطلاعات شد. در خصوص دوران تصدی فلاحیان حرف و حدیث‌های بسیاری وجود داشت ولی فلاحیان به ویژه پس از فراغت از این وزارتخانه و دوره‌ای سکوت سعی کرد به برخی از آنها پاسخ دهد.

قربانعلی دری نجف آبادی وزیر بعدی اطلاعات بود که با روی کار آمدن دولت سیدمحمد خاتمی به عنوان وزیر اطلاعات انتخاب شد. اگرچه در زمان چینش کابینه توسط خاتمی افراد بسیاری برای تصدی این وزارتخانه پیشنهاد شدند ولی این قربانعلی دری نجف آبادی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و عضو هیأت رئیسه و ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار بود که در حالی که تمام اعضای کابینه مشخص شده بودند به عنوان وزیر اطلاعات معرفی شد. وی که بعدها از اکراه خود در قبال پذیرش این وزاراتخانه سخن گفت، در میانه راه و در کمتر از دو سال بعد از آغاز کار استعفا داد. علت استعفای دری را می‌توان مربوط به انتقادات بسیار آن زمان در خصوص فتنه قتل‌های زنجیره‌ای دانست که بعدها دست داشتن جریانی خودسر در آن محرز شد.

پس از قبول استعفای دری نجف آبادی، علی یونسی رئیس پیشین سازمان قضایی نیروهای مسلح توسط خاتمی به مجلس پنجم معرفی شد. وی با کسب دو بار رأی اعتماد مجلس توانست به عنوان وزیر اطلاعات ادامه کابینه هفتم و هشتم خاتمی را بر عهده گیرد. نقطه چالشی در دوران تصدی یونسی در وزارت اطلاعات وقوع حوادث 18 تیر و حمله به کوی دانشگاه تهران بود که موجب برخی ناآرامی‌ها در تهران و برخی مراکز استان‌ها شد.

بعد از روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد و ریاستش بر دولت نهم، وی از میان افراد مطرح برای تصدی این وزارتخانه غلامحسین اژه‌ای را به عنوان وزیر اطلاعات انتخاب کرد. وزیری که گفته می‌شه در دقیقه نود با این عنوان به مجلس معرفی شد. اژه‌ای که به خاطر قضاوت دادگاه غلامحسین کرباسچی و پخش روند این دادگاه در رسانه ملی برای اکثریت ملت شناخته شده بود به جز حوادث مربوط به انتخابات ریاست جمهوری دهم دورانی به دور از چالش را گذراند.

با ورود دولت به سال آخر خود کم کم این باور در حال شکل‌گیری در اذهان عموم بود که وزارت اطلاعات با صدارت اژه‌ای از موج تغییر و تحول‌های رئیس دولت در امان است ولی چند روز گذشته شاهد عزل وزیر اطلاعات از این پست بودیم. نحوه عمل وزارت اطلاعات در حوادث پیش آمده بعد از انتخابات ریاست جمهوری اخیر موجب شد که وی در بسیاری موارد در مظان انتقادات قرار بگیرد ولی عمر ناتمام ریاستش فرصت پاسخگویی به وی را نداد و اکنون با صدور حکمی از سوی رئیس‌جمهور مجید علوی به عنوان قائم مقام وزارت اطلاعات منصوب شده است. احمدی‌نژاد در این حکم آورده است: «لازم است تا تعیین وزیر و اخذ رأی اعتماد از مجلس شورای اسلامی با نظارت بر کار معاونان و مدیران وزارتخانه نسبت به تمشیت امور وزارتخانه و ارائه گزارش به اینجانب اقدام نمائید.»

وزارت اطلاعات که یکی از بی‌سرو صدا‌ترین وزارتخانه‌های کشور به حسب نوع وظیفه‌اش به شمار می‌رود در روزهای پایانی دولت نهم و با عزل وزیری که زیاد دیده نمی‌شد و وظایف سنگینی داشت یک تجربه دیگر را از سر گذراند؛ معزول شدن در دقیقه نود.

جدول

کد خبر 13580

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =