ترامپ برای رایزنی با اعضای شورای امنیت اعلام آمادگی کرد

یکی از مقامات ارشد دولت واشنگتن اعلام کرد، رئیس جمهوری آمریکا تمایل دارد با رهبران روسیه، چین، انگلیس و فرانسه -پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل- دیدار و درباره کنترل تسلیحاتی گفت‌وگو کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این مقام مطلع گفت: دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا می‌خواهد از این نشست برای پیش‌برد یک توافق کنترل تسلیحاتی سه‌جانبه با روسیه و چین استفاده کند اما زمان برگزاری این نشست هنوز مشخص نیست.  

وی که خواست نامش فاش نشود، افزود: آمریکا از این فرصت استفاده خواهد کرد تا  روسیه و چین را به عضویت در چهارچوب بین‌المللی کنترل تسلیحاتی دعوت کند و مانع یک رقابت تسلیحاتی هزینه‌بر شود.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه ایده برگزاری نشستی میان پنج عضو دائم شورای امنیت را با هدف گفت‌وگو درباره مسائل مختلف جهانی مطرح کرده است. روسیه و چین هیچ‌کدام عضو کشورهای گروه هفت نیستند که در سال جاری میلادی نشست سالانه خود را در کمپ دیوید واقع در مریلند برگزار خواهد کرد.

این مقام درباره مکان برگزاری نشست پنج عضو دائم شورای امنیت گمانه‌زنی نمی‌کند اما یکی از گزینه‌های منطقی می‌تواند مجمع عمومی سازمان ملل باشد؛ جایی که رهبران جهان سالانه در ماه سپتامبر در مقر سازمان ملل گردهم می‌آیند.

این مقام مذکور گفت: ترامپ صریحا اعلام کرده که برای دیدار با تمامی رهبران جهان در هر لحظه‌ای با هدف پیش‌برد منافع ملی آمریکا آماده است. آمریکا با دیگر اعضای دائم شورای امنیت برای سازماندهی و برگزاری چنین نشستی همکاری خواهد کرد.

ترامپ تلاش کرده است تا چین را برای پیوستن به روسیه و آمریکا در مذاکرات حول محور یک توافق کنترل تسلیحاتی که جایگزین پیمان استارت جدید ۲۰۱۰ می‌شود، متقاعد کند؛ پیمان استارت جدید ۲۰۱۰ میان واشنگتن و مسکو فوریه سال آتی منقضی می‌شود.

زرادخانه‌های اتمی آمریکا و روسیه بیشتر از زرادخانه‌های اتمی چین است اما تقویت نظامی پکن در منطقه آسیا-اقیانوسیه به سیاستمداران و متحدان آمریکا هشدار می‌دهد. چین پیشنهاد ترامپ را رد کرده و تاکید دارد که نیروی اتمی کوچک‌ترش ماهیت دفاعی داشته و تهدیدی برای کشورهای دیگر محسوب نمی‌شود.  

به گفته مقام مذکور، روسیه و چین هر دو از جلوگیری از آمریکا برای به روز رسانی نیروهای اتمی‌اش سود می‌برند. روسیه، چین و آمریکا به عنوان اعضای دائم شورای امنیت و قدرت‌های نظامی برتر جهان ملزم هستند تا خطر رقابت تسلیحاتی را کاهش داده و در زمینه کنترل تسلیحاتی مشارکت کنند. عدم انجام این اقدامات بی‌مسئولیتی محسوب می‌شود.

310311

کد خبر 1358431

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =