چند انتظار از مجلس یازدهم؛ در نقد دولت روحانی نه افراط کنید نه چوب لای چرخ دولت بگذارید /به سمت استیضاح رئیس جمهور و وزرا نروید

ایسنا نوشت: یک فعال سیاسی اصولگرا گفت: دولت و مجلس یازدهم با تعامل و همکاری با یکدیگر تحقق مطالبات معیشتی مردم را دنبال کنند.

کاظم انبارلویی  با بیان اینکه اصلی‌ترین وظیفه مجلس آینده تحقق مطالبات معیشتی مردم و عمل به وعده‌های محقق نشده مجلس دهم و دولت فعلی است، اظهار کرد: احزاب و گروه‌هایی که به مجلس یازدهم راه یافته‌اند در حال تهیه برنامه های خود مخصوصا در حوزه اقتصادی هستند تا با ورود به مجلس یازدهم، طرح‌های خود برای تحقق مطالبات معیشتی مردم را ارائه کنند.

وی با بیان اینکه تقابل دولت و مجلس برای مردم نان و آب نمی‌شود، ادامه داد: تحقق مطالبات معیشتی مردم با تعامل مثبت دولت و مجلس امکان پذیر است. مجلس آینده هم با دولت برای تحقق این مطالبات همکاری می‌کند. اینگونه نیست که مجلس یازدهم چوب لای چرخ دولت بگذارد بلکه دنبال تعامل مثبت است. مجلس یازدهم با دولت همراه تر از مجلس دهم در زمینه پاسخ به مطالبات معیشتی مردم خواهد بود. با رعایت ادب، گفت و گو و تعامل و همچنین داشتن برنامه و تئوری می توان برای حل مشکلات معیشتی مردم قدم های خوبی برداشت.

این فعال سیاسی با بیان اینکه نیت خوبی از سوی دولت برای همکاری با مجلس یازدهم وجود دارد، تصریح کرد: برخی در نقد دولت افراط کرده‌اند. دولت در حد توان خود تلاش کرده است و اگر جایی موفق نبوده به این معنا نیست که نخواسته است موفق شود. باید برای حل مشکلات معیشتی به دولت کمک کرد تا از این راه سرمایه اجتماعی نظام افزایش یابد.

پیش‌بینی وزیر خاتمی از آینده مجلس یازدهم 

همچنی عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با اشاره به شعارهای منتخبان اصولگرای مجلس یازدهم گفت: دولت وظایفی در حوزه سیاست خارجی و داخلی دارد که تحقق آنها نیازمند همدلی و همکاری مجلس است.

بنا به گزارش ایرنا «علی صوفی» گفت: دولت وظایفی در بعد داخلی و خارجی دارد که بخش عمده آن با همکاری و همدلی مجلس امکان‌پذیر است.

دبیرکل حزب پیشروی اصلاحات با اشاره به اقدامات دولت در حوزه سیاست خارجی برای بهبود روابط با همسایگان و دنیا تصریح کرد: یک بعد از وظایف دولت در حوزه سیاست خارجی است که دولت از ابتدای سال ۹۲ خط مشی تنش‌زدایی را در پیش گرفت.

صوفی با اشاره به موفقیت‌ مذاکرات هسته ای و امضای برجام توسط ایران و گروه ۱+۵ گفت: دولت این توانایی را از خود نشان داد که بتواند خط مشی تنش‌زدایی از روابط ایران با دنیا را پیگیری کند و بالاخره در قالب مذاکرات هسته‌ای بتواند گام‌های بلندی را بردارد و به برجام برسد.

وی، کارشکنی‌های مجلس اصولگرای وقت برای تحقق نیافتن برجام را یادآور شد و افزود: باوجود حمایت‌هایی که از مذاکره‌کنندگان می‌شد، نمایندگان اصولگرا، دولت را متهم به سازش‌ کردند.

صوفی با اشاره به پیروزی اصولگرایان در انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی گفت: اصولگرایانی که اکنون به مجلس راه یافته‌اند به مراتب زورشان بیشتر است و در این رابطه، دولت را به چالش خواهند کشید و امیدی به بهبود اوضاع دیده نمی‌شود.

وزیر تعاون دولت اصلاحات، ابعاد داخلی وظایف دولت را نیز یادآور شد و خاطرنشان کرد: رفع مشکلات اقتصادی یکی از وظایف اصلی دولت است که البته با سیاست خارجی ارتباط دارد و اگر سیاست خارجی در جهت حل تنش‌ها پیش نرود، آن وقت تحریم‌ها به قوت خود باقی خواهد بود و تنگناهای دولت برای تامین منابع مالی و فروش نفت ادامه پیدا خواهد کرد.

صوفی، سال آینده را سالی همراه با مشکلات بزرگ و ابرچالش‌هایی جدی دانست و گفت: اگر منتخبان مجلس یازدهم، شعارهای انتخاباتی خود برای استیضاح یا برخورد با برخی از وزیران فعال کابینه مثل وزیر امور خارجه یا وزیر نفت را پیگیری کنند، مشکلات دولت و در نتیجه مشکلات کشور بیشتر خواهد شد.

وی با اشاره به تهدید برخی منتخبان اصولگرای مجلس در شعارهای انتخاباتی مبنی بر برگزاری انتخابات زودرس و استیضاح رییس دولت، خاطرنشان کرد: ارزیابی من این است اکثریت اصولگرای مجلس یازدهم با دولت تعاملی نخواهد داشت.

توصیه نماینده مجلس دهم به نمایندگان مجلس یازدهم

علی ساری نماینده مجلس دهم نیز درباره انتظارات مردم از نمایندگان مجلس یازدهم اظهار کرد: انتظارات مردم تمرکز مجلس بر حوزه اقتصاد، معیشت، اشتغال و سلامت  است، چرا که این موارد اولویت‌های مردم است.

بنا به گزارش ایسنا این عضو فراکسیون امید مجلس افزود: مجلس باید در دو حوزه داخلی و خارجی اقداماتی را برای پاسخ به مطالبات مردم انجام دهد. برای مثال مجلس آینده نباید در حوزه روابط خارجی تحت تأثیر احساسات قرار گیرد و صحبت‌های منفعلانه مطرح کند.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اظهار کرد: در واقع مجلس یازدهم باید به درستی مباحث سیاست خارجی کشور را تحلیل کند. در حوزه داخلی نیز باید از هر گونه طرح مباحث تنش‌زا پرهیز کند و عملکردی در راستای تنش‌زدایی داشته باشد. این‌ها مواردی است که مجلس آینده باید برای پاسخ به مطالبات مردم مورد نظر قرار دهد.

27216

کد خبر 1358434

برچسب‌ها