باغداران از نهال شناسه دار در باغات استفاده کنند

اکبری گفت: باغداران از نهال‌های دارای شناسه یا لیبل که اصالت آن مشخص باشد در باغات خود غرس کنند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ علی اکبری مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با اعلام این خبر گفت: باغداران از نهالستانی که  شرایط فنی و ضوابط مورد تأیید موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال و مجوز تولید نهال را دارد نهال خود را تهیه کنند.
وی اظهار کرد: نهال ها باید دارای گواهی بهداشت یا سلامت از لحاظ عدم آلودگی به آفات و بیماری ها بوده و از لحاظ رشدی دارای یک استاندارد مطلوب باشد.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین به ویژگی های نهال استاندارد جهت احداث باغات اشاره کرد و گفت: نهال استاندارد بایستی در زمان فروش دارای ریشه کافی و سالم باشد.
اکبری بیان کرد: یک نهال پیوندی باید دارای پایه و پیوندک کاملأ مشخص و عاری از هرگونه آفت، بیماری، نماتد، بذر علف های هرز بوده و از نظر سن باید یکساله (از زمان پیوند) و یا دو ساله (از زمان کاشت بذر در خزانه) باشد.
وی اضافه کرد: نهال های خیلی جوان و کمتر از یک سال و یا نهال های مسن و بیشتر از دو سال سن برای احداث باغ مناسب نیستند.
اکبری تصریح کرد: تولیدکنندگان نهال بایستی  قبل از عرضه یا فروش، ریشه های نهال ها را به روش درست و اصولی توسط تولیدکننده ضدعفونی کرده و برای ارقام گیاهی که نیاز به رقم گرده زا ( تلقیح کننده) دارند ارقام مناسب را در اختیار باغداران قرار دهند.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: هر بسته نهال ضد عفونی شده بایستی در کیسه ای از جنس گونی کنفی خیس پیچیده (حداقل ۳۰سانت بالای یقه نهال) و سپس در داخل یک کیسه پلاستیک سیاه بسته بندی شود.
وی عدم آثار زخم و زگیل نهال در زمان فروش؛ تک تنه بودن نهال ارقام میوه، متورم نبودن و باز نشدن جوانه های نهال در زمان فروش و همچنین کج و بد فرم نبودن یا دارای ریشه پیچیده یا برگشته و یا کلاف شده نهال‌ها را از دیگر ویژگی های نهال سالم و استاندارد ذکرکرد.

46

کد خبر 1358603

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =