۳۷ هزار پناهجو مرزهای ترکیه را به سوی اروپا ترک کردند

ایرنا نوشت: سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه اعلام کرد که تا شنبه شب حدود ۳۷ هزار مهاجر مرزهای این کشور را به سوی اروپا ترک کرده‌اند.

به گزارش شبکه تلویزیونی "الجزیره" قطر، سویلو افزود که این افراد مرزهای استان ادرنه را به سوی اروپا ترک کرده‌اند.

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه شنبه شب اعلام کرد که حدود ۱۸ هزار آواره در مرزهای ترکیه و اتحادیه اروپا حضور  دارند.

ترکیه در سال ۲۰۱۶ برای جلوگیری از موج مهاجرت پناهندگان از مرزهای خود توافقی با اتحادیه اروپا امضا کرده بود.

پلیس مرزی یونان روز شنبه برای جلوگیری از ورود آوارگان سوری به این کشور، از گاز اشک آور و نارنجک‌های شوک دهنده استفاده کرد. دولت یونان اعلام کرده است که مصمم به جلوگیری از ورود پناهجویان از طریق مرز ترکیه به خاک این کشور است.

آتن اعلام کرده که روز شنبه مانع از ورود غیرقانونی چهار هزار آواره از خاک ترکیه به کشورش شده است.

«نیکوس پاناگیوتوپولاس» وزیر دفاع یونان نیز روز شنبه گفت: در طول شب نیروهای امنیتی مانع ورود غیرقانونی پناهجویان شده و چند نفر از آنان را دستگیر کرده‌اند.

وزیر کشتیرانی یونان که مسؤولیت حفاظت مرزی را هم برعهده دارد، از افزایش کنترل بر تنگه‌های میان جزایر یونان در شرق دریای اژه و سواحل ترکیه خبر داد. وی اعلام کرد که مرزهای یونان، مرزهای اروپا است.

تلویزیون دولتی یونان نیز گزارش داد که اوضاع متشنج است و برخی مهاجران موفق به عبور از رودخانه مرزی با استفاده از قایق‌های بادی شده‌اند.

اوایل روز جمعه اندکی پس از کشته شدن ۳۴ سرباز ترک در حمله هوایی در ادلب در شمال سوریه، یک مقام ارشد ترکیه گفت: آنکارا از این پس دیگر دروازه‌های مرزی خود را به روی پناهجویانی که می‌خواهند به اروپا بروند، نمی‌بندد.

310 310

کد خبر 1358827

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =