نظر دو حقوقدان شورای نگهبان درباره سرنوست صندلی نماینده فوت شده آستانه اشرفیه در مجلس یازدهم

فارس نوشت:سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد که با توجه به درگذشت منتخب مردم آستانه اشرفیه در جریان انتخابات مجلس، طبق قانون، انتخاب نماینده این حوزه انتخابیه نیازمند انتخابات میان دوره‌ای است.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در صفحه شخصی خود در اینستاگرام مطلبی درباره صحت انتخابات در برخی حوزه‌های انتخابیه منتشر کرد، که متن آن به شرح زیر است: 

صحت انتخابات در برخی حوزه‌ها تایید شده و در برخی دیگر در دست بررسی است. در بعضی حوزه‌های انتخابیه نیز با توجه به شکایاتی که وجود دارد، نیاز به اعزام بازرس است و تکلیف وضعیت صحت انتخابات در این حوزه‌ها نیز پس از نظر بازرسان مشخص خواهد شد.

با توجه به درگذشت منتخب مردم آستانه اشرفیه در جریان انتخابات مجلس، طبق قانون، انتخاب نماینده مردم آستانه اشرفیه نیازمند انتخابات میان دوره‌ای در این حوزه انتخابیه است.

انتخابات در حوزه انتخابیه آستانه اشرفیه مانند روال تمامی انتخابات‌ها است و صلاحیت داوطلبان باید پس از ثبت نام، ابتدا به تأیید هیئت اجرایی و سپس هیئت مرکزی انتخابات و در نهایت شورای نگهبان برسد.

همچنین باشگاه خبرنگاران جوان نوشت:

عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: انتخاب نماینده مردم آستانه اشرفیه همزمان با مرحله دوم انتخابات انجام خواهد شد.

هادی طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان، با اشاره به درگذشت منتخب دوره یازدهم مجلس در حوزه آستانه اشرفیه گفت: بر اساس قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و رویه نظام انتخاباتی کشور، اگر انتخابات در حوزه‌ای متوقف، ابطال شود و یا حوزه انتخابیه‌ای به علت فوت، استعفا یا هر دلیل دیگری نماینده‌اش را از دست دهد، وزارت کشور با هماهنگی شورای نگهبان در آن حوزه انتخابات دوباره برگزار می‌کند.

او ادامه داد: در چنین حوزه‌هایی باید انتخابات میان‌دوره‌ای برگزار شود؛ همچنین زمان انتخابات میان‌دوره‌ای با هماهنگی وزارت کشور و شورای نگهبان خواهد بود و لزوما به انتخابات بعدی موکول نخواهد شد.

۲۷۲۱۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1359173

برچسب‌ها