اردوغان همچنان شرق و غرب را تهدید کرد هم ابراز امیدواری کرد

فارس نوشت: رئیس‌جمهور ترکیه با ادعای هدف قرار دادن نظامیان سوریه در ادلب، ابراز امیدواری کرد که در دیدار با همتای روسی خود به توافق آتش‌بس در سوریه برسند.

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه امروز (دوشنبه) گفت که برای دیدار با «ولادیمیر پوتین» همتای روسی خود و گفت‌وگو درباره ادلب به مسکو سفر می‌کند.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی»، اردوغان با اشاره به سفر خود به مسکو در روز پنجشنبه، ابراز امیدواری کرد که در گفت‌وگو با پوتین به توافقی برای آتش‌بس و توقف عملیات ارتش سوریه در ادلب برسند.

وی طی سخنرانی در جمع نمایندگان پارلمانی حزب عدالت و توسعه در آنکارا، توضیح داد: «ما به دنبال فعال کردن تمام کانال‌های دیپلماتیک درخصوص تلاش‌های میدانی خود هستیم تا روند خون‌ریزی‌ها [در سوریه] را متوقف کنیم».

رئیس‌جمهور ترکیه با تکرار ادعاهای بی‌اساس علیه ارتش سوریه، مدعی شد: «ارتش ترکیه با کسانی که نیروهای ما را در سوریه هدف قرار دادند، مقابله می‌کند. اجازه نمی‌دهیم کسانی که می‌خواهند کشور ما را با سازمان‌های تروریستی و توطئه‌های اقتصادی محاصره کنند، به اهدافشان برسند».

اردوغان در ادامه ادعاهای خود، گفت که بعد از حملات بامدادی به نیروهای سوریه مستقر در فرودگاه نظامی «النیرب» واقع در حومه شهر حلب، این پایگاه هوایی کاملا غیرقابل استفاده شده است.

وی اضافه کرد: «به ازای هر کشته از ما، ده‌ها نیروی رژیم سوریه را از پای درآوردیم، هواپیماهای آنها را زدیم و تانک‌هایشان را نابود کردیم... آنها را مجبور به پرداخت بهای سنگینی می‌کنیم».

رئیس‌جمهور ترکیه در بخش دیگری از صحبت‌هایش به موضوع اجازه دادن به مهاجران برای عبور از مرزهای ترکیه و رفتن به اروپا اشاره کرده و گفت: «دیگر گذرگاه‌های مرزی را به روی پناهجویانی که بخواهند به اروپا بروند، نمی‌بندیم. این تصمیمی است که گرفته شده».

به نوشته روزنامه «دیلی صاباح»، اردوغان در این باره اظهار داشت: «زمانی که مرزها را به سمت اروپا به روی مهاجران گشودیم، با ما تماس گرفتند که گذرگاه‌ها را ببندیم. کار از کار گذشته است... حالا نوبت شماست که این بارها را تحمل کنید».

ارتش ترکیه روز گذشته، بعد از افزایش تلفات ماجراجویی نظامی خود در ادلب و بیشتر شدن ابعاد این رسوایی، تجاوز نظامی جدیدی را به خاک سوریه با اسم رمز «عملیات سپر بهار» برای حمایت از گروه‌های تروریستی در برابر عملیات ارتش سوریه در ادلب آغاز کرد.

دولتمردان و ارتش سوریه بارها تأکید کرده‌اند که اجازه نخواهند داد هیچ قسمتی از خاک این کشور در اشغال متجاوزانی مانند آمریکا و ترکیه باقی بماند.

مرکز موسوم به «دیدبان حقوق بشر سوریه» امروز خبر داد که درگیری‌های شدیدی در محورهای مختلف سراقب بین ارتش سوریه و نظامیان و تروریست‌های وابسته به ترکیه در جریان است. برخی منابع نیز از تسلط مجدد ارتش سوریه بر شهر راهبری «سراقب» در جنوب ادلب خبر دادند.

310311

کد خبر 1359568

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =