۰ نفر
۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۰
خوشحالی بارزانی از انصراف توفیق

فارس نوشت: رئیس حزب دموکرات کردستان عراق در بیانیه‌ای از مخالفت احزاب کرد با نخست‌وزیری «محمد توفیق علاوی» تقدیر کرد.

 «مسعود بارزانی» رئیس حزب دموکرات کردستان عراق امروز (دوشنبه) در بیانیه‌ای از اینکه احزاب کرد در یک اقدام دسته‌جمعی به کابینه «محمد توفیق علاوی» رأی ندادند، تشکر کرد.

به نوشته وبگاه «موازین نیوز»، بارزانی با صدور بیانیه‌ای گفت: «احزاب کرد علیرغم اختلافاتشان موضع خود را یکسان کرده و به دولت جدید عراق رأی اعتماد ندادند و از این رو یک "دستاورد تاریخی" برای مردم کردستان عراق رقم زدند.»

او از دیگر گروه‌های سیاسی عراقی نیز تشکر کرد و مدعی شد که رأی به کابینه علاوی موجب آبروریزی و افزایش بحران‌ها برای عراق می‌شد.

بارزانی همچنین در بیانیه خود مدعی شد که مواضع گروه‌های سیاسی عراقی موجب تقویت اصول دموکراسی شد و به خواسته‌های گروه‌های سیاسی عراقی ارج نهاد.

رهبر حزب دموکرات کردستان عراق، افزود: «اکنون عراق در مقابل مرحله جدیدی قرار گرفته و می‌تواند فرصتی برای پاسخ به خواسته معترضان و ایجاد زمینه مناسب برای توافق ملی فراگیر و تضمینی برای نزدیکی میان گروه‌های سیاسی، داشته باشد.»

روز گذشته از میان ۳۲۸ نماینده پارلمان فقط ۱۰۸ نفر در صحن حاضر شدند و این رخداد موجب عدم حد نصاب برای رأی‌گیری شد و شب هنگام نیز علاوی در نامه‌ای به «برهم صالح» گفت که از تشکیل دولت کنار می‌کشد.

برخی گروه‌های شیعه پارلمان گفته‌اند گروه‌های سیاسی به دنبال سهم‌خواهی از دولت علاوی بودند و چون گمان می‌کردند سهمی به آنان داده نشده، جلسه پارلمان را بایکوت کردند.

«مقتدی صدر» نیز در واکنش به انصراف محمد علاوی از تشکیل کابینه، گروه‌های سیاسی را به سهم‌خواهی متهم کرده و آن‌ها را فاسد خوانده است.

310 310

کد خبر 1359683

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =