شما نظر بدهید/ آیا درگیری روسیه و ترکیه به جنگی تمام عیار بدل می شود؟

حملات ترکیه علیه ارتش سوریه شدت گرفته است ناظران معتقدند که احتمال جنگ شدت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، پس از کشته شدن 33 نظامی ترکیه ای، جنگ میان ترکیه و سوریه شدت گرفته است تا جایی که روسیه هم از این حملات بی نصیب نمانده است. برخی از تحلیلگران منطقه ای معقتدند که اردوغان با رها کردن پناهجویان به سمت اروپا ممکن است ناتو را راضی به حضور نظامی در جنگ ادلب کند که اگر چنین شود جنگی تمام عیار رخ خواهد داد.

شما کاربران گرامی می توانید نظرات خود را در قالب کامنت انتهای همین خبر برای ما ارسال کنید.

310 310

کد خبر 1359693

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 77
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 22
 • IR ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  224 0
  ترکیه به تنهایی توان نظامی درگیری با روسیه را ندارد. ضمن اینکه بخشی از توان پدافندی ترکیه هم از تجهیزات روسی است. حتی با وجود ایران و سوریه در کنار هم و اگر روسیه کنار هم بایستد، باز هم کاری از پیش نخواهد برد. کشورهای دیگر حتی لازم نیست مستقیما با ترکیه درگیر شوند بلکه اگر اوضاع قبرس، شمال لیبی و کردستان ترکیه را متشنج کنند ترکیه تا سالها درگیر خواهد بود.
  • GB ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
   75 0
   ترکیه قطعا از رویارویی با روسیه اجتناب می کنه ولی برای ایران و سوریه تره هم خرد نمی کنه دیدید که مستقیما به مواضع ایران حمله کرد و هیچ جوابی هم دریافت نکرد.
  • ناشناس IR ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
   148 0
   12:19 شما یقین دارید که پاسخی دریافت نکرده ؟ در اینصورت جدیت شما بخوانید ارتش سوریه در ادامه عملیات ادلب از کجا سرچشمه گرفته از ابتدای دخالت ایران در موضوع سوریه تا کنون هیچگاه عملیات ما همراه با خودنمایی نبوده و بیانیه مرکز موسوم به مستشاری ایران هم با وجود زبان نرم آن حاوی یک هشدار و تهدید بود که طرف ترک بایستی جدی تلقی کند و یا در روزهای آینده منتظر هزینه‌های آن باشد
  • ناشناس IR ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
   132 0
   12:19 شما یقین دارید که پاسخی دریافت نکرده ؟ در اینصورت جدیت شما بخوانید ارتش سوریه در ادامه عملیات ادلب از کجا سرچشمه گرفته از ابتدای دخالت ایران در موضوع سوریه تا کنون هیچگاه عملیات ما همراه با خودنمایی نبوده و بیانیه مرکز موسوم به مستشاری ایران هم با وجود زبان نرم آن حاوی یک هشدار و تهدید بود که طرف ترک بایستی جدی تلقی کند و یا در روزهای آینده منتظر هزینه‌های آن باشد
  • GB ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
   89 0
   14:13 خیلی دوست داشتم اینجوری باشه که شما میگی ولی حملات مستقیم یه چیز دیگست حملات زیر زیرکی یه چیز دیگه. حملات زیرزیرکی رو همه علیه هم دارن مثلا ترکیه هم با النصره و احرار شام و اینا مدتهاست علیه ایران داره. اما حمله مستقیم با غرور ملی سر و کار داره!
  • GB ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
   84 0
   14:13 خیلی دوست داشتم اینجوری باشه که شما میگی ولی حملات مستقیم یه چیز دیگست حملات زیر زیرکی یه چیز دیگه. حملات زیرزیرکی رو همه علیه هم دارن مثلا ترکیه هم با النصره و احرار شام و اینا مدتهاست علیه ایران داره. اما حمله مستقیم با غرور ملی سر و کار داره!
  • IR ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
   130 0
   تره خورد کردنش مهم نیست، مهم اینه که ترکیه هیچ غلطی نمیتونه بکنه. پاسخ اون کارش رو هم به مرور زمان میگیره همونطوری که روسیه هم فورا پاسخ سقوط جنگنده اش رو در چند سال قبل نداد. بلکه به مرور بهشون ضربه زد و بعدش هم دوشیدشون.
  • ناشناس IR ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
   139 0
   14:52 حق با شماست پس از توقیف نفتکش دولت فخیمه بریتانیا و حمله به پایگاه عین الاسد ظاهرا دو کشور دیگر هم بایستی صابون عزم و اراده ما به تن آنها مالیده شود یکی ترکیه و دیگری اسرائیل که وزیر جنگ آن اخیرا زیاده روی میکند
  • ناامید IT ۱۷:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
   8 0
   ساید بخوان ایران رو هم بکشن وسط دعوا و...
  • GB ۱۷:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
   11 0
   14:52 دقیقا منظورم همونه حالا ترکیه فعلا به همین حمله مستقیم قناعت کرده ولی اسراییل شمارش از دویست حمله مستقیم گذشته !
  • علیرضا IR ۲۳:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
   93 0
   اون شخصی که با پرچم انگلستان داره نظر میده. شما مثل اینکه نه سال گذشته را اصلا ندیدی. تحلیلت هم از همین الان خنده داره. میگی برای ایران تره خرد نکرد. این از کینه ی ضد ایرانی توئه. یادته وقتی اردوغان گفت میخواد به موصل حمله کنه و ایران پاسخ داد اگر وارد موصل بشید پاسخ سخت میگیرید؟! ترکیه چه کرد؟ لال شد. الان هم ترکیه هیچی نیست . کلا یه بمباران کرده . عوضش تو حملات توپخانه ای و در گیری ها چند تا کشته داده؟ شما کجا را نگاه میکنی؟
  • IR ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
   27 0
   14:52 عزیز لطفا عینک تون رو بردارید دوباره بزارید صابونی که میفرمایید فقط بنده وخیلی از هموطنان احساس میکنیم روتن ماداره بالاپایین میشه مثل اینکه ارتش مجهز باتجربه ومهمترومهمترازهمه چیز بــــا روحیـــه ترکیه رو خیلی دستکم گرفتی ..چهارمین ارتش ناتو .
 • عباس IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  178 0
  مار هرچقدر کج راه برود درخانه اش راست راه می رود.اردوغان هرچقدر شارلاتان بازی وشامورتی بازی دربیاورد موقعیکه منافعش در روابط با کشور روسیه درمیان باشد کوتاه می آید.
 • حسنعلی GB ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  12 0
  به نظرم یک جنگ محدود در سوریه اجتناناپذیره چون روسیه باید سرتر باشه ترکیه براش ادلب حیثیتیه و در این میان ملت سوریه و مردم هم طبق معمول قربانی نزاع قدتهایند پس این اتفاق در نهایت می افتد تا بقیه بیان و جمعش کنن حالا ببینید.
  • ایرانی IR ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
   140 0
   تنها قدرت ترکیه و اردوغان سرکوب اقلیت ها و قوم ها مانند کردها و ارمنی ها است که این مشخصه اصلی همه دیکتاتورهای کوچک هست اما در برابر یه قدرت بزرگ مثل روسیه حرفی برای گفتن نداره
 • علی IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  220 0
  پوتین بعیده حملات گاه و بیگاه شورشی های مسلح رو به پایگاه هاش در سوریه تحمل کنه و احتمالا تا آزاد سازی کامل سوریه کوتاه نمیاد، اردوغان هم چیزی که زیاد ازش دیدیم داد و هوار بیخوده ... معلوم نیست چی می خواد احتمالا ترکیه کشته های زیادی خواهد داد و سرافکنده از خاک سوریه خارج خواهد شد. ایران، روسیه و سوریه خیلی خیلی قویتر از عثمانی گری های اردوغان هستند.
  • GB ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
   43 0
   البته ترکیه حریف روسیه نمیشه و همه اینو میدونن ولی ایران قصه ش فرق میکنه همین حمله آخر ترکیه چند تا نیروی سپاه قدس رو هدف قرار داد. روسیه قطعا ایران رو هم در سوریه تحمل نخواهد کرد.
 • مجید گلپا RO ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  41 0
  خدا کنه هر چی میشه ایران دخالت نکنه.خدا رو شکر که فعلا کرونا باعث شده سوریه و روسیه و ترکیه رو فراموش کنیم.
  • IR ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
   155 0
   نظر شما بی پایه و ضد منافع ملی ایران بزرگ است
  • IR ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
   131 0
   نظر شما بی پایه و ضد منافع ملی ایران بزرگ است
 • IR ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  46 0
  به هیچ وجه. هرچند اردوغان حال خوشی نداره ولی اینقدر ساده نیست که کشورش رو درگیر نزاع و تنش کنه
 • IR ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  14 0
  اردوغان بیرون میاد ولی باید آبرومندانه باشه مثل خروج یا بخشش نیروهای نیابتیش امیدوارم خاورمیانه اروم بگیره
 • IR ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  15 0
  در هشت سال گذشته که سوریه درگیر مشکلات متعدد بوده بیش از سه و نیم میلیون سوری وارد ترکیه شده اند و این مساله مشکلات مالی و امنیتی زیادی را برای ترکیه باعث شده است از طرفی ترکیه نگران این است که با حمله رژیم اسد به ادلب پوج جدیدی از مهاجران وارد ترکیه شده ک مشکلاتش را بیش از پیش پیچیده کنند. لذا مساله ادلب برای ترکیه از این بعد حیاتی هست. به نظر میاد در چند روز گذشته آتش سنگینی بین دو طرف رد و بدل شده است که تلفات سنگینی برای هر دو داشته است. در کل به نظرم در چند روز آینده آتش بس میان دو طرف برقرار خواهد شد. حمایت ناتو از ترکیه هم شاید اطلاعاتی و لجستیکی باشه تا حضور نظامی. روسیه هم که همواره پشت اسد بوده است ولی خوب پوتین هم روابط گستره و عمیق خود با ترکیه را فدای بشار اسد نخواهد کرد. ایران هم که تو این شرایط تحریمی نمی خواهد ترکیه را از دست بدهد و تو این مدت سعی کرده دو طرف را به آرامش دعوت کند و پای مذاکره را به پیش کشیده است که البته کار منطقی هم همین هست. در آخر منتظر آتش بس در چند روز آینده باشید. روز خوش
  • IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
   163 0
   نوش جونشون. خودشون داعش و النصره رو ایجاد کردن از آواره ها هم پذیرایی کنن. ضمنا اگه واقعا ترکیه نگران آواره هاست بدون جنگ و با زبان خوش بره بیرون که نیازی به جنگ و خونریزی هم نباشه و کسی هم آواره نشه. ترکیه خودش عامل آواره شدن صدها هزار سوری و کرد در شمال این کشوره. مطمئنا نگران پناهجوها نیست.
 • IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  16 0
  تو جامعه ارازل دعوا میکنند تو سیاست احمق ها جنگ میکنند . اخر همه جنگ ها مذاکره است . جنگ جهانی که دنیا را درگیر کرد اخرش به مذاکره وصلح ختم شد . جنگ 8ساله ایران وعراق به مذاکره وصلح ختم شد . عاقل از اول میره سراغ مذاکره .
  • IR ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
   135 0
   آره هیتلر رو هم با مذاکره شکست دادند! اینطور حرف زدنها فقط از آدم های ترسو برمیاد چون امثال شما حاضرید در "مذاکره" به صورت کامل تسلیم بشید و ولی نجنگید ، در تاریخ هم هیچوقت از آدمای ترسو و بزدل اسمی برده نمیشه، در ضمن فقط یه نگاه به بودجه های هنگفت نظامی کشورهای مختلف جهان بنداز (به خصوص کشورهای مدعی دموکراسی مثل آمریکا) ، بعد این حرف های الکی و صدمن یه غاز رو تکرار کن...قانون دنیای امروز ، قانون جنگل هست و واقعا هرکس غیر از این بگه باید به عقلش شک کرد.
 • IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  167 0
  ترکیه 9 سال از تکفیری ها در سوریه حمایت همه جانبه کرده و و باعث کشته شدن صدها هزار نفر از مردم سوریه شده و الان با پیروزیهای ارتش سوریه همون تکفیری هایی که طی این سالها پرورش داده ، دارن به داخل ترکیه پس زده میشن و این مشکلات امنیتی زیادی رو برای ترکیه ایجاد میکنه.......احتمالا ترکیه درگیر جنگ داخلی میشه چون در داخل هم کردها رو شدیدا سرکوب کردن ، در لیبی هم به خاطر نفت دخالت کردند الان سربازان ترکیه ای در اونجا هم دارن کشته میشن و.....در کل کشورگشایی عثمانی عاقبت خوبی براشون نخواهد داشت...
  • ضرغام فیروزی IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
   124 0
   سلام.ضمن تایید فرمایشاتتون خواستم اضافه کنم که ترکیه ۷۰ سال واسه ناتو هزینه داد ولی کشورهایی که دشمن ناتو بودن و با ناتو میجنگندین رو عضو اتحادیه اروپا کردن ولی ترکیه رو راه ندادن.
  • علی IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
   13 0
   شما از خودت تاریخ مینویسی؟امریکا و روسیه و...عوضی هستند مسلم است.ولی هیتلر چطور شکست خورد؟کدام مذاکره.متفقین ..انگلیس و آمریکا و روسیه بالاخره شکستش دادند.مذاکره ای در کار نبود.لطفا تارخ نگاری نفرمایید.
 • ضرغام فیروزی IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  87 0
  امریکا قصد نابود کردن ترکیه به دلیل اعتقادی و منطقه ای را دارد.و تا انجا که ممکن است قصد دارد هزینه این نابودی را به گردن دیگران بیاندازد.وبا حرکات اجباری شطرنج گونه ترکیه را به ورطه جنگ و نابودی میکشاند روسیه به دلیل منطقه ای تا حد ممکن خواهان جنگ با ترکیه نیست مگر اینکه همان حرکات اجباری امریکا به ترکیه موجب ضربه به منطقه شود.
 • IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  152 0
  ترکیه در مقابل سلاح های معمولی روسیه هم هیچ چیزی نداره تنها سلاحشون اف-16 هست که برای مقابله با جنگنده های قدیمی مثل سوخو-24 خوب هستند(مثل همون همون سوخو-24 روسی که ترکیه چند سال پیش سرنگون کرد و باعث شد روس ها در سوریه، سوخو-30 و سوخو-34 ها رو جایگزین سوخو-24 ها بکنن) سامانه های پدافندی ارتش سوریه (و نه روسیه) هم S-200 و S-300 هستن که حتی S-200 هم میتونه اف-16 رو منهدم کنه ، همونطور که اف-16 اسراییلی رو منهدم کردند (با اینکه اف-16های اسراییلی پیشرفته ترین نوع اف-16 هستن) و نکته آخر اینکه اون S-400 هم که ترک ها خریدند در مقابل روسیه که سازندشه فعال نمیشه (به همین دلیل هست که ایران درپی خودکفایی همه جانبه در تسلیحات دفاعی هست مثل باور373 و...). به صورت کلی احتمال جنگ ترکیه با روسیه خیلی خیلی کمه چون ترکیه میدونه پیروز نمیشه و احتمالا توافق میکنه که تروریستها سلاح هاشون رو تحویل ارتش سوریه بدن یا مناطق اشغالی رو تخلیه کنن. این عاقلانه ترین کار برای ترکیه است.
 • رضا TR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  172 0
  سیاست اردوغان برای همه دنیا مشخص شده فقط دنبال باج گرفتن از اروپا هست ترامپ هم که ادم حسابش نمیکنه یه چند روزی هم اروپایی ها با دادن بیانیه سرش و گرم میکنن اردوغان هم جور و پلاس شو جم میکنه از سوریه میره بیرون اول و اخر سوریه مال روسها میمونه ایران هم از اونجا خواهد رفت
 • CZ ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  97 0
  نه جنگ نخواهدشد
 • ناشناس IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  18 0
  یکی من را توجیه کند . چرا زمانیکه روسیه به پیاده نظام ایران نیاز دارد پشتیبانی هوایی میکند . ولی الان یکسره هم اسراییل و هم اخیرا ترکیه دارند ما را در سوریه میزنند و روسها تماشاگر هستند . پوتین دیروز گفت پرواز هواپیماهای ترکیه را در فضای سوریه تضمین نمیکنیم ... یعنی پرواز هواپیمااهای اسراییل بر فراز سوریه توسط روسها تضمین شده است ؟؟؟؟
 • Rastinn IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  72 0
  آمريكا و ناتو سعي خواهند كرد با حمايت لفظي و لجستيك رويارويي سوريه و تركيه و ايران و روسيه رو شدت ببخشند. ضعيف تر شدن هرچهار كشور به نفع آمريكاست.
 • GB ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  18 0
  خیر منجر به درگیری تمام عیار نخواهد شد ترکیه انتقامش را گرفته و شاید یه کم دیگه بگیرد !بعد با روسیه تقسیم قلمرو و بده بستون میکنن و آتش یواش یواش فروکش میکنه.
 • حمید US ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  6 0
  سالی 5 میلیون نفر توریست روسی به ترکیه می آیند احتمال درگیری صفر است مسائل پیش آمده چند هفته اخیر فقط برای گرفتن امتیاز در مذاکرات پیش رو است
 • امیر IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  2 0
  نه. هر دوشون عاقلند/
 • مرتضی IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  85 0
  با شهید شدن سرداردلها ترکیه شیرشده.اردوعان هم یکی ازنوکران امریکاهست
 • AE ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  6 0
  اردوغان و ترکیه هر طرحی را که اقتصاد و در نتیجه آینده سیاسی خودشان را تضمین کند انجام می دهند به نظر می رسد در این برهه هدف ترکیه در ادلب به نمایش گذاشتن توانمندیهای جدید نظامی و تولیدات نظامی داخلی ترکیه می باشد و هدف جنگ بلند مدت نیست. احتمال زیاد به لحاظ سیاسی یک توافق نامه طولانی مدت با روسیه و اروپا و به لحاظ اقتصادی فروش بزرگی از جنگ افزارهای معرفی شده در این جنگ هدف ترکیه باشد که قابل دستیابی می باشد.
 • نجفی AE ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  75 15
  به نظر من غرب در پی تضعیف ترکیه است تا ادای قدرتمندا را در نیاره.
 • IR ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  9 0
  روسیه بین ترکیه و سوریه، دقیقن شده مثل اون بزرگترایی که وسط دعوای دو تا بچه هستن. هیچکی این وسط دنبال دردسر بزرگتر نیست.
 • حمزه جعفری IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  14 0
  بایدتاریخ دانان ببیننداین جنگ شبیه کدام جنگ تاربخ است تصمیمات درست راکارشناسی کنند به نظربنده شبیه جنگ ایران وعراق است استکبارجهانی سعی درنابودی ارتش ترکیه وسوریه داردوظیفه ماطبق آیات قران برقراری صلح است می خواهنددوباره مثل جمل مسلمان رابامسلمان بکشند
 • قشقایی IR ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  3 0
  اگر جنگ بشه بین روسیه و ترکیه خیلی از ترکیه دفاع میکنن حتی امریکا و اروپا و زاپن فقط تنها چین و ایران و سوریه باهم میمونن
 • IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  112 0
  کاش پوتین شاخ اردوغان را بشکندو جلوی خونریزی های این ملعون را بگیرد
 • IR ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  7 0
  به نظرم جنگ تمام عیار نمیشه و دو طرف اقدام به تقسیم قلمرو خواهند کرد
 • ایرج IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  43 0
  ترکیه از لحاظ جغرافیایی و اقتصاد خاصی که دارد و به دلیل وابستگی به آمریکا توانایی ماندن و ادامه جنگ را ندارد.و لی ایران روسیه و سوریه به دلیل منافع زیاد و مشترک و اتحاد استراتژیکی که دارند به این جنگ ادامه میدهند . از طرفی ترکیه طرف مستقیم جنگ است ولی روسیه و ایران طرفهای غیر مستقیم و خسارت مستقیمی نمیبینند. از طرف دیگه مردم ترکیه هستند که زیاد با جنگ خو نگرفته اند . در کل حمله به سوریه احمقانه ترین کار و بی فرجام ترین کار ترکیه میتوانست باشد . ترکیه دیر یا زود سوریه را مفتضحانه ترک میکنه ولی امتیاز مذارکره و حظور سیاسی در سوریه را نیز از دست میده.
 • ابوذر IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  3 0
  روسیه دشمن خطر ناک این ابوذر و خاک ماست انشاالله که در گیر بد ترین جنگهای تاریخ بشه
 • DE ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  3 0
  نظرات رو که خوندم فهمیدم واقعا چقدر متخصص در امور دفاعی داریم توی کشور نمیدونستیم
  • IR ۱۷:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
   32 0
   به تیتر گزارش توجه کنید نظر کاربران را جویا شده لابد انتظار داشتید کاربران مشتی چرندیات تحویل هم بدهند
  • DE ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
   16 0
   خوب چرا وقت میذاری نظر مردم را می خونی؟
 • IR ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  4 0
  خیر. جنگ تمام عیار را هیچ کشوری نمی پسندد.
 • بهزاد تبریزلی IR ۱۷:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  7 0
  با سلام به عقیده بنده در هر حالت پیروزی ترکیه در این نزاع به نفع ایران نیز خواهد بود،،هیچ جنگی رخ نمیده اینا همش تبلیغات رسانه ای
  • IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
   16 0
   پیروزی ترکیه به نفع ایرانه!!!!!!!!!!!!!!
 • مهدی IR ۱۸:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  26 0
  آخه ترکیه دراین حدواندازه نیست که بخواد با روسیه وارد جنگ بشه. دراین چندسال به همراه عربستان و قطر و چهارتا کشور دیگه نتونستند کاری بکنند الان هم نمیتونند
 • IR ۱۸:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  5 0
  باید دید ایا منافع ترکیه دراین جنگ هست وایا اوکشورش رادرگیر کند به چه منافعی میرسد اگر به انها برسدمطمئنا میجنگد ولی خوب دقت کنیم به مقصود اصلی خود باوجود روس وایران نخواهدرسید بنابراین بهترین راه حل مذاکره خواهد بود وترکیه منتظر همین پیشنهاد است
 • IR ۱۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  26 0
  ترکیه دلش به ناتو خوش بود که ناتو سرکارش گذاشت کلا این جماعت ترک دچار توهم وخودشیفتگی هستند
 • علی تبریز IR ۱۹:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  19 0
  سلام. بقول یکی از دوستان چقدر کارشناس خبره داریم. انسان تا امید میشه از این همه سادگی ملت. اردوغان گفته ترکیه هیچ مشکلی با روسیه و ایران ندارد. و پوتین هم گفته دنبال جنگ وتشنج نیست و مرکز مستشاری ایران هم عاقلانه بیانیه داده و به دنبال آرام کردن جو موجود هست. دوستان اگر یک ذره سیاسی باشید باید بدانید که اینهمه تجاوز آمریکا در عراق و سوریه و تولید داعش و کشتار میلیونها انسان بیگناه فقط و فقط تکه پارچه کردن این کشورها و تشکیل کشور کردستان به عنوان اسراییل دوم و نفوذ در قلب عربها و نزدیک شدن به مرزهای ایران و به سلطه در آوردن همه خاورمیانه که اهمیت بسزایی به عنوان قلب جهان دارد. خوشبختانه با هوشمندی رهبران ایران و ترکیه این هدفشان در عراق ناکام ماند.حال ترکیه تنها هدفش در سوریه جلوگیری از پیشروی کردهاست که همیشه و در هر چهار کشور ایران ترکیه عراق و سوریه بدنبال نا آرامی و تجزیه و تشکیل کشور کردستان هستند.در این اثنا چون ایران رفیق سوریه هست الان از سوریه طرفداری می‌کند ولی وقتی موضوع کردها در میان باشد ترکیه و ایران توافق دارند.ایران و ترکیه دوست سنتی هستند و از عدم نیاز ویزا مشخص هست.
  • CA ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
   12 0
   کلا کار یه عده بسیجی شده خود را در مجازی آذری جا زدن و کاشتن تخم کردهراسی در هر موضوع ربط و بیربطی به شقیقه. تو این دعوا اصلا کردها نیستن پروفسور
  • علی تبریز IR ۲۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
   18 0
   جناب انیشتین. من آذری نیستم. من یک ترک آذربایجانی هستم. و بسیجی هم نیستم ولی به شرف بسیجیانی مثل باکری و ملا حسنی درود می فرستم که با خون و جان خود از وطن دفاع کردند. همه دنیا میداند آمریکا در صدد تجزیه منطقه و حمایت از کردها هست و توی بی ادب خود را به نادانی زده از ربط به شقیقه حرف میزنی. این درگیری صد در صد به کردها مربوط است و تو خود را به نادانی نزن. باز هم میگویم ایران و ترکیه به اندازه کافی درایت دارند و در موضوع کردها کاملا با هم توافق دارند. و با وجود دو کشور بزرگ ایران و ترکیه کردها هیچ شانسی برای خیانتهای خود ندارند حتی اگر حامی مثل ترامپ و اسراییل داشته باشند. ایران در جنگ تحمیلی با کل دنیا جنگید و ترکیه در جنگ چاناق قلعه با دنیا جنگید و هر دو توانستند استقلال خود را حفظ کنند و حالا هم دست در دست هم در منطقه پیروز خواهند شد. به کوری چشم دشمنان مثل آمریکا و روسیه کثیف و خاین.
  • CA ۲۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
   19 0
   خخ از عصبانیتت معلوم شد تو خال زدم بقول شاعر عاقلان دانند، یکی به میخ ایران میزنی و یکی به نعل استر . خودتو به روانپریش معرفی کن حنای پاچه خواران رنگی نداره البته بنده هم به رغم علاقه شدیدم به هموطنان کردم کرد نیستم . جالبه کسی که ملاحسنی رو به چاناق قلعه وصل میکنه و اوج عقده خود را نسبت به هم دیاران کرد ما با درونی آشفته اینگونه بیرون میریزه. البته کردهای عثمانی اگر فریب آتاترک رو نمیخوردن و در چاناق قلعه کمک نمیکردن این کشور منحوس هرگز شکل نمیگرفت! الان هم بدجوری از سایه کردها میترسید که اینطوری همه جا بهم میریزید ! حتی شبا کابوسشونو میبینید! حالا این ارتش قدرتمند چگونه است که ار پس یک گروه کوچک کلاشینکوفی بر نمیاد و زمین و به زمان میدوزه نمیتونه حریفشون شه و هرسال وعده نابویدشونو میده !! و الان برای چهار پنج یورو از جان چهارتا پناهجو و زن و بچه مایه میزاره نادان چطور بخودت جرات میدی ایران رو با چنین گدایان بیشرفی مقایسه کنی مطمئن باش تا قیامت باید حرص اتحاد ایرانیان آذری با ایرانیان کرد رو بخوری البته دم خروست زد بیرون . فقط باید حرص بخورید.
  • CA ۲۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
   17 0
   خخ از عصبانیتت معلوم شد تو خال زدم بقول شاعر عاقلان دانند، یکی به میخ ایران میزنی و یکی به نعل استر . خودتو به روانپریش معرفی کن حنای پاچه خواران رنگی نداره البته بنده هم به رغم علاقه شدیدم به هموطنان کردم کرد نیستم . جالبه کسی که ملاحسنی رو به چاناق قلعه وصل میکنه و اوج عقده خود را نسبت به هم دیاران کرد ما با درونی آشفته اینگونه بیرون میریزه. البته کردهای عثمانی اگر فریب آتاترک رو نمیخوردن و در چاناق قلعه کمک نمیکردن این کشور منحوس هرگز شکل نمیگرفت! الان هم بدجوری از سایه کردها میترسید که اینطوری همه جا بهم میریزید ! حتی شبا کابوسشونو میبینید! حالا این ارتش قدرتمند چگونه است که ار پس یک گروه کوچک کلاشینکوفی بر نمیاد و زمین و به زمان میدوزه نمیتونه حریفشون شه و هرسال وعده نابویدشونو میده !! و الان برای چهار پنج یورو از جان چهارتا پناهجو و زن و بچه مایه میزاره نادان چطور بخودت جرات میدی ایران رو با چنین گدایان بیشرفی مقایسه کنی مطمئن باش تا قیامت باید حرص اتحاد ایرانیان آذری با ایرانیان کرد رو بخوری البته دم خروست زد بیرون . فقط باید حرص بخورید.
  • CA ۰۱:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۵
   7 0
   دو نکته اضافه میکنم ، نبرد چاناق قلعه نبرد امپراطوری آلمان و متفقین بود با فرانسه و بریتانیا نه نبرد اتراک. و دیگر اینکه اکثریت ایرانیها بین ایران و حکومت ملاحسنی ها تمایز قائلیم . کلا ترکها هیچ جنگ جوانمردانه ای را نبردن حتی وقتی بقول خودت به تبریز تو و بقول خودشون به عجم آباد تو آمدن و اونجا را ویران کردن هم جوانمردانه نجنگیدن
  • علی تبریز IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۵
   0 0
   اولا خخ نکن که با این کارت سطح فرهنگ را نشان میدهی. دوما من عصبانی نیستم. و حرفهایی که زدم بدون تعصب و صرفا نظر من بود که حاصل بیش از ۲۰ سال نگاه دقیق به مسایل جهان و خاورمیانه می‌باشد. سوما منحوس تو یی و کردهای تروریست و آمریکای کثیف و اسراییل غاصب و روسیه کثافت هستید. البته مردم بدبخت کرد که به نان شب محتاجند و شرافتمندانه در کوره های آجرپزی بدنبال لقمه نانی زحمت میشکند آدمهای شریفی هستند. کسی از سایه کردها نمی‌ترسد ولی هر کشوری از تروریست میترسد و تروریست ربطی به ترک و کرد و فارس و عرب ندارد. کاری ندارم کرد هستی یا ترک یا فارس یا هر چه. مهم اینست که افکار فاشیستی و تروریستی داری تروریست‌های کرد عراق و سوریه گروه کلاشینکوفی نیستند بلکه به بهانه مبارزه با داعش هزاران کامیون سلاح سبک و سنگین از آمریکا و فرانسه و آلمان دریافت کرده اند. با این حال دیگر آمریکا ترو ریستهای کرد را تنبل بار اورده و دیگر روحیه جنگ ندارند و به گوشه ای خزیده آمد. بقیه در کامنت بعدی.
  • علی تبریز IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۵
   0 0
   ترکیه پذیرای ۴ میلیون پناهنده از سوریه و عراق بوده که بدلیل رذالت آمریکای کثیف در به راه انداختن جنگ در سوریه و عراق گریخته و به ترکیه پناه آورده اند. و در این مدت ۴۰ میلیارد دلار هزینه کرده است. خودت را به نادانی نزن. فرق ۴ و ۵ یورو با ۴۰ میلیارد دلار خیلی زیاد است. میفهمی یا نه؟ این کار ترکیه عین شرافت است مثل ایران که پذیرای میلیونها افغانی جنگ زده بوده و هست ولی دنیا نه کمکی به اینها میکند نه تقدیری. ما ترکها هیچ اصراری بر اتحاد با کردها نداریم ولی اگر کردها به عنوان یک انسان به طرف ما آمدند ما دست رد به سینه شان نمی‌زنیم. و من به شخصه کردهای زیادی در مطب دکترهای تبریز دیده ام و افتخار میکنم که آذربایجان در خدمت یک انسان است و کرد و غیر کرد ندارد. در ضمن تو گفتی کرد نیستی پس چه حقی به خودت میدهی از طرف کردها نفرت پراکنی کنی و از عدم اتحاد با ترکها حرف بزنی؟ و در آخر من حرص نمی‌خورم و تو اول برو حرف زدن یاد بگیر بعد بیا کامنت بگذار. و این را بدان با تند تند حرف زدن و حرفهای چاله میدانی نمی‌توانی افکار پلیدت را ثابت کنی. سعی کن با فکر و سنجیده و با سند حرف بزنی.
  • IR ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۵
   7 0
   مشکل شماها اینه که از منطقه خودتون بیرون نمی‌آید ببینید دنیا بزرگتر از فقط افکار شماست. میشنید دور هم بحث میکنید و آخرش هم به این نتیجه می‌رسید همه فقط جمع شدن ترکیه رو بکوبن.
  • US ۱۹:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۶
   9 0
   منحوس تویی و جد و آبادت با چنین سطح فرهنگی و ادبی ای والا من چون تابحال به تبریز نیامده ام چیز زیادی از این شهر نمیدانم ولی در سفری که برای شرکت در یک نمایشگاه به اربیل کردستان داشتم تبریزی های زیادی را در آنجا دیدم که برای لقمه نانی در کانکس های کارگری یک پروژه قطری با حداقل حقوق زحمت می کشیدند. این که توی نادان چه کسی را تروریست میدانی مه نیست مهم اینست که افکار عمومی امروز اقدام ترکیه را تروریست میداند دقیقا تو و افکار النصره داعشی وارت را دقیقا مانند تروریسم چنگیز منتها در قرن بیست و یک! نادان با چه وصله ای یک ترک آناتولی میتوان بقول خودشان به یک عجم تبریزی چسباند و این زورهایی که تو میزنی به نوکری بی مزد و مواجب می ماند قطعااگر در قضایای صد سال پیش بودی هنگام تجاوز سربازان عثمانی به هم شهریانت برایشان سوت و کف می کشیدی!
 • IR ۲۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  2 0
  ارتش ترکیه از توان کافی برای درگیری توامان با ارتش سوریه و متحدانش منجمله ایران و روسیه برخوردار است، و اگر درگیری محدود به سوریه باشد به راحتی در این چالش پیروز خواهد شد، در صورت درگیری با روسیه در مدیترانه و دریای سیاه هم ایالات متحده و ناتو ترکیه را تنها نخواهند گذاشت، البته اردوغان به دلیل تجربه تلخ ناشی از کودتا به غرب بدبین شده و سعی میکند نقش موازنه دهنده غرب و شرق را ایفا کند و چندان تمایلی به درگیری تمام عیار ندارد و به نظر نمیرسد مخالفتی با بازگشایی شریان حیاتی جاده های سوریه داشته باشد اما احتمالا در مقابل خواستار ریشه کنی پ ک ک از سوریه خواهد شد!
 • علی IR ۲۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  24 0
  فقط اینو میدونم سرداران باتدابیر سپاہ ھیچ تهدیدی بی جواب نگذاشتند باعقل و درایت وصبر راهبردی... کشورمون درشرایطی نیست که مستقیم جنگی راه بندازد... زنده باد سپاہ وایران.
 • پیام محیطی ازرودسر IR ۲۳:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  0 0
  به نظر من آره بینشون جنگ سختی درمی گیره حق روسیه هست
 • علی NL ۰۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
  0 0
  اللهم اشغل الظالمین
 • IR ۰۴:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
  1 0
  اگر ترکیه و روسیه جنگ بکنند و خدا بخواد یه تعداد زیاد از نیرو های روس بمیرند خیلی خوب میشه برای ایران
 • مهدی IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
  20 0
  احتمالاترکیه همه گزینه هاروامتحان میکنه ولی ازهیچ جانتیجه ای نمیگیره به غیرازکمک های نقدی ازاروپابابت بستن مرزهای خودبرای اوارگان ودرهرتنشی درسوریه دستهاش خالی خواهدبود
 • غلامرضا جاویدانه IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
  21 0
  جنگرادرخاک سوریه یک سره کنید وتمام نمایید تا استقلا به کشور باز گردد وبا رهایی خک سوریه از تروریستها وخوکهای اردوغان با اماندادن همه به وطن خود باز میگردندبازنده اروغان است اگر مقاوت ومتعهدان سوری پای میز مذاکر نروند وبا ترکیه قراردادی نپذیرند خود به خود با اعتراضات داخلی روبرو می شود وقبلغ رسانهای بزرگ می خواهد اردوغان چه می خواهد چرا استقلال کشور سوریه رابه رسمیت نمی شناسد او از شهرهای سوره برود مردم باز مگردن به اغوش کشور خود
 • عیسی IR ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
  19 0
  ترکیه شاید بتونه از اروپا امتیاز بگیره ولی در سوریه غیرممکنه بتونه امتیازی بگیره هیچ چارای نداره جز پذیرش شکست و عقب نشینی
  • رضا IR ۲۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
   0 0
   تنها ترکیه نیست اونجا.همه باید بیاد بیرون
 • محمد صانعی IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۵
  1 0
  با سلام و عرض ادب، هیچگاه بین ترکیه و روسیه جنگی رخ نخواهد داد چرا که در هر شرایطی نه ناتو و نه آمریکا جز حمایت لفظی هیچ کاری برای ترکیه نخواهند کرد، حتی دوست دارند ترکیه مسلمان ضعیفتر شده و عدم نزدیکی به روسیه و انصراف از اس 400 بدامان اروپا و ناتو برگردد و بسمت روسیه و ایران گرایش پیدا نکند، نقشش ترکیه در تشکیل ارتش آزاد از مزدوران سوری برای تجزیه سوریه و مثلا الحاق به ترکیه و تشکیل امپراتوری عثمانی نیز تله هایی بود که غرب برای ترکیه کشیده بود و البته امیدوار بودند با گوشت دم تیغ کردن ترکیه برای تجزیه سوریه و عراق به نوعی ایران، حزب الله و روسیه را در منطقه غرب آسیا تضعیف و امنیت صهیونیست را بعنوان پایتخت معنوی امپریالیسم تضمین کند، با شهادت سردار افسانه ای انقلاب اسلامی، ترکیه امیدوار بود در سوریه نقش آفرینی کند غافل از اینکه حاج قاسم در طی چندین سال گذشته سیستم مقاومتی گسترده و بسیار پیچیده ای را ایجاد کرده که متکی به افراد نیست و روزبروز بالنده تر میشود تا ظهور انشالله