آغاز حمله طالبان به افغان ها/نیروهای خارجی هدف نیستند!

ایسنا نوشت: دو روز بعد از امضای توافقنامه صلح میان طالبان و آمریکا، سخنگوی گروه طالبان می‌گوید اکنون که دوره "کاهش خشونت‌" پایان یافته و عملیات نظامی علیه نیروهای افغان از سرگرفته می‌شود.

 

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان طی گفت‌وگویی با بی‌بی‌سی گفت: بعد از پایان زمان هفت‌روزه "کاهش خشونت‌" فعالیت‌های این گروه "به وضعیت قبلی" برمی‌گردد.

او اما تاکید کرد که بر اساس توافق‌نامه این گروه با آمریکایی‌ها به سربازان خارجی حمله‌ای نخواهد شد.

او اضافه کرد که توافقی در زمینه حمله نشدن به نیروهای افغان نشده است.

در همین حال سخنگوی نیروهای ناتو در افغانستان به نقل از ژنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو نوشته است که گروه طالبان باید سطح خشونت‌ها را پایین نگهدارد.

میلر گفته است: "کاهش خشونت‌ دوره اعتمادسازی بود. ما در مورد تعهدات خود بسیار جدی هستیم و از طالبان انتظار داریم که در مورد تعهدات خود جدی عمل کنند. حرف آمریکا در مورد انتظارات ما بسیار روشن بوده است، خشونت‌ها باید در سطح پایین‌ نگهداشته شوند."

علامیه‌ای هم از سوی طالبان منتشر شده که در آن آمده است علیه نیروهای دولتی افغان حملات‌شان را آغاز کنند. در این اعلامیه اما آمده که افراد طالبان باید به نیروهای خارجی حمله نکنند.

حدود دو هفته قبل مقام‌های ارشد آمریکایی اعلام کردند که با گروه طالبان بر سر پیشنهاد کاهش یک هفته‌ای خشونت‌ در افغانستان به توافق رسیده‌اند.

هفته کاهش خشونت‌ها از ۲۲ فوریه شروع شد که در آن مدت طالبان متعهد شدند از حمله به شهرهای بزرگ و مراکز ولسوالی‌های در کنترل دولت و همچنین حمله به نیروهای خارجی دست می‌کشند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز گفت در صورتی آمریکا با طالبان توافقنامه صلح امضا می‌کند که کاهش خشونت‌ها موثر باشد.

دولت آمریکا روز شنبه (۲۹ فوریه) در یک اقدام تاریخی با گروه طالبان توافق‌نامه صلح امضا کرد. دو طرف ۱۸ ماه سرگرم مذاکره برای دست یافتن به این توافق بودند.

توافقنامه روی چهار بخش عمده متمرکز است؛ ضمانت گروه طالبان در عدم استفاده خاک افغانستان علیه امنیت آمریکا و متحدان آن، ارائه جدول زمانی خروج کامل نیروهای آمریکایی و ناتو ظرف ۱۴ ماه آینده، برگزاری مذاکرات بین‌الافغانی در ۱۰ مارس و بحث روی یک آتش‌بس همه‌جانبه در جریان مذاکرات بین‌الافغانی.

آزادی ۵۰۰۰ زندانی طالبان در ۱۰ روز پس از توافق و قبل از آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی از موارد مطرح شده در این توافقنامه است.

اما محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفته است، دولت این کشور هیچ تعهدی برای آزاد کردن زندانیان طالبان ندارد و این موضوع پیش‌شرطی برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح نیست.

در پی ابراز نگرانی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان درباره احتمال آزادی زندانیان طالبان، سخنگوی گروه طالبان تاکید کرده که آزادی ۵۰۰۰ زندانی طالبان تا نهم مارس و قبل از مذاکرات بین‌الافغانی بخشی از توافقنامه میان این گروه و آمریکاست و مذاکرات بین افغان‌ها قبل از آن شروع نخواهد شد.

310 310

کد خبر 1359818

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 5
 • کارن IR ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  5 0
  این مسخره بازی ترامپ جز آبروریزی برای او چیزی به ارمغان نخواهد آورد به دو دلیل :1. اساسا نزاع طالبان با دولت مرکزی افغانستان بر سر قدرت است و امکان ندارد افاغنه (طالبانی و دولتی) بتوانند بر سر قفدرت مصالحه کنند .کما اینکه نتایج انتخابات اینگونه نشان داد2. راهبرد طالبان حمله و کشتار از دولتی ها و ناامن کردن است .مگر میشود آنها این راهبرد را کنار بگذارند .. از دیپلمات کارکشته ای مثل زلمی خلیل زاد بعید بود که چنین توافقنامه ای را طراحی کند ..ببینید من نمیخواهم حرفهای تجزیه طلبانه بزنم لیکن شاید عدم یکپارچگی و تجربه تاریخی همزیستی بین افغانها موجب شده که این کشور نتواند روی صلح را بخود ببیند .کشوری شدیدا متکثر و متنوع از لحاظ قومی است . کشور افغانستان کمتر از 150 سال پیش شکل گرفته است . شاید یک راه حل آن تجزیه افغانستان به سه کشور پشتونستان ، افغانستان و تاجیک-هزاره باشد .تاجیک ها و هزاره ها میتوانند با هم یک کشور واحد با مرکزیت هرات یا مزارشریف تشکیل دهند و پشتونها نیز کشوری با مرکزیت قندهار شکل دهند.مناطق شمال شرقی افغانستان با مرکزیت کابل نیز کشور افغانستان باقی بماند..البته نظرمن هست
  • hossein AE ۰۲:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
   0 0
   بیسواد افاغنه یک توهین تلقی میشود واژه درست افغان هااست
 • IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  13 0
  کلا اون توافق با آمریکا ادامه مزدوری طالبان برای آمریکا بوده نه چیز دیگری
 • S.Mohamad Amin Hashemi zadh IR ۱۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  0 0
  لعنت به این توافق نامه ترامپ و دولتش و اشرف غنی و دولتش ما فقط امنیت میخوام عوضی ها اصلا آمریکا چی .... است که آمد برای سر نوشت ما تصمیم میگیره اول خشونت تو کشور خودشه کنم کنه بعد زیر اضافه بیزنه
 • شینگن IR ۲۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  0 0
  قلعه حیوانات ... مارها قورباغه ها را می خوردند و قورباغه ها غمگین بودند، قورباغه ها به لک لک ها شکایت کردند. لک لک ها مارها را خوردند و قورباغه ها شادمان شدند. لک لک ها گرسنه ماندند وشروع کردند به خوردن قورباغه ها. قورباغه ها دچار اختلاف دیدگاه شدند. عده ای از آنها با لک لک ها کنار آمدند و عده ای دیگر خواهان بازگشت مارها شدند. مارها بازگشتند و هم پای لک لک ها شروع به خوردن قورباغه ها کردند. حالا دیگر قورباغه ها متقاعد شده بودند که برای خورده شدن به دنیا می آیند تنها یک مشکل برای آنها حل نشده باقی مانده بود، اینکه نمی دانستند توسط دوستانشان خورده می شوند یا دشمنانشان.دقیقا سرنوشت ما افغانستانی هاست.