ارتش سوریه ۲ شهرک جدید در شرق ادلب را پس گرفت

ایسنا نوشت: ارتش سوریه دامنه عملیات شبانه خود را تا جنوب غرب شهر سراقب گسترش داده و کنترل دو شهرک دادیخ و کفر بطیخ در حومه جنوب غربی این شهر را پس از درگیری‌هایی بسیار شدید با تروریست‌های النصره، گروه "سربازان قفقاز" و دیگر گروهک‌های مورد حمایت ارتش ترکیه پس گرفت.

به گزارش اسپوتنیک روسیه، یگان‌های هجومی ارتش سوریه کنترل دو شهرک دادیخ و کفر بطیخ در جنوب غرب شهر سراقب واقع در حومه شرقی ادلب را پس از درگیری‌های شدید با اعضای گروه تروریستی جبهه النصره و اجناد القوقاز (سربازان قفقاز) و گروهک‌های مسلحی که تحت حمایت مستقیم ارتش ترکیه قرار دارند، پس گرفتند.

اسپوتنیک به نقل از یک منبع میدانی اعلام کرد، پیش از آغاز عملیات پیشروی یگان‌های ارتش سوریه به سمت این دو شهرک، تیراندازی شدیدی انجام شد و درگیری‌های شدیدی میان نیروهای ارتش سوریه از یک سو و تروریست‌ها النصره، اجناد القوقاز و "جبهه ملی آزادسازی" از سوی دیگر شکل گرفت که به کشته و زخمی شدن بیش از ۶۰ شبه‌نظامی و فرار مابقی آنها به سمت پایگاه‌های النصره در شهرک‌های مجدلیا و منطف در اطراف شهر اریحا منجر شد.

این عملیات با کنترل ارتش سوریه بر این دو شهرک پایان یافت.

این منبع در ادامه تاکید کرد: عملیات نظامی ارتش سوریه تا برقراری کامل امنیت در هر چهار جهت شهر سراقب ادامه دارد.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) به نقل از وزارت کشور سوریه اعلام کرد، شاهر دیب، مدیر منطقه سراقب به همراه ستوان اویس ابراهیم در پلیس این کشور و نیز دو نیروی پلیس این کشور در حمله گروهی از شبه‌نظامیان مورد حمایت ترکیه در ادلب کشته شدند.

سانا پیشتر گزارش داده بود، یگان‌هایی از ارتش سوریه طی عملیات خود علیه شبه‌نظامیان در محور سراقب در حومه جنوب شرقی ادلب، یک فروند پهپاد ترکیه‌ای را ساقط کردند.

همچنین برخی منابع شبکه خبری الجزیره گزارش دادند، در اطراف شهر سراقب در شمال سوریه جنگ چریکی میان نیروهای مخالف سوری از یک سو و از سوی دیگر نیروهای وابسته به دولت سوریه که مورد حمایت شبه‌نظامیان شرکت روسی واگنر هستند، برقرار است.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از برخی منابع در اپوزیسیون سوریه گزارش داد، درگیری‌ها در مناطق غربی سراقب ادامه دارند.

همچنین گزارشگر تلویزیون رسمی سوریه در سراقب گزارش داد: ارتش وارد شهر شده و پس از عقب‌نشینی نیروهای مخالف از آنجا در حال پاکسازی شهر است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه نیز اعلام کرد: نیروهای مخالف تلاش می‌کنند کنترل سراقب را دوباره به دست بگیرند.

به گفته برخی منابع در اپوزیسیون سوریه اعلام کردند، پهپادهای ترکیه‌ای پایگاه‌های نیروهای ارتش سوریه در جبهه سراقب را هدف قرار داده و دستکم دو سکوی پرتاب موشک را منهدم کردند.

نیروهای دولت سوریه و مخالفان سوری در کمتر از یک ماه گذشته دو بار کنترل شهر سراقب را به دست گرفتند و این امر اهمیت این شهر را به عنوان درگاه شهر حلب که تحت کنترل دمشق است و نیز ورودی شهر ادلب در غرب که در کنترل مخالفان قرار دارد، نشان می‌دهد.

وزارت دفاع روسیه آغاز استقرار پلیس نظامی خود در سراقب را از ساعت پنج عصر دوشنبه به وقت محلی اعلام کرد اما نیروهای وابسته به مخالفان سوری این مساله را تکذیب کردند.

یوسف الحمود، سخنگوی نیروهای وابسته به مخالفان سوری مدعی شد: اظهارات مسؤولان روسیه درباره حضور پلیس نظامی این کشور در سراقب واقعیت ندارد و نیروهایی که روز دوشنبه وارد این شهر شدند، هم‌پیمانان دمشق و نیروهای واگنر روسیه بودند.

الحمود ادعا کرد: تصاویری هم که روس‌ها منتشر کرده‌اند، جعلی هستند و نیروهای ما هنوز در سراقب حضور دارند و درگیری‌ها در داخل شهر همزمان با حملات پهپادی ترکیه ادامه دارند.

310 310

کد خبر 1359872

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =