گزینه نخست وزیری عراق در ترور شهید سردار سلیمانی دست داشته است/عکس

فارس نوشت: یک مقام امنیتی حزب‌الله عراق، در واکنش به زمزمه‌هایی برای نامزدی رئیس دستگاه اطلاعات ملی این کشور برای کرسی نخست‌وزیری، وی را یکی از متهمان پرونده ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس دانست.

 «ابوعلی العسکری» مسئول امنیتی در گردانهای «حزب‌الله» عراق در پی انصراف «محمد توفیق علاوی» از نخست‌وزیری و مطرح شدن اسامی جدیداز جمله «مصطفی الکاظمی» رئیس دستگاه اطلاعات ملی برای تصدی پست نخست‌وزیری، واکنش نشان داد.

وی طی پستی در توئیتر نوشت: محمد توفیق علاوی، کار خوبی کرد [که از تشکیل دولت جدید انصراف داد] زیرا بار چنین مسئولیتی در چنین شرایط زمانی، بسیار سنگین‌تر از ظرفیت و توان او بود و برای عراق بهتر است که به «عادل عبدالمهدی» [نخست‌وزیر مستعفی] بازگردد و وی را به بار دیگر به جایگاه‌ اصلی‌اش باز گرداند تا وی بر آنچه که لازم است، غلبه کند.

ابوعلی العسکری افزود: من معتقدم، تنها نکته‌ای که مقابل عادل عبدالمهدی است، نظر مرجعیت است و اگر این مانع نیز رفع شود، وی به انجام وظیفه‌اش و اتمام ماموریتش، ادامه خواهد داد.

وی تصریح کرد که برخی نام مصطفی الکاظمی رئیس دستگاه اطلاعات ملی عراق را برای تصدی پست نخست‌وزیری پیشنهاد می‌دهند در حالی که وی یکی از متهمان همکاری با دشمن آمریکایی برای انجام جنایت ترور فرماندهان پیروزی یعنی سلیمانی و همرزمش المهندس است و ما نامزدی او را اعلام جنگ علیه ملت عراق می‌دانیم، چرا که آنچه از امنیت این کشور باقی مانده را به آتش خواهد کشید.

«محمد توفیق علاوی» مامور تشکیل کابینه عراق شامگاه یکشنبه در پیامی مکتوب به برهم صالح رئیس جمهور عراق انصراف خود را از تشکیل کابینه اعلام کرد و  صالح هم به دنبال آن اعلام کرد که طی ۱۵ روز و بر اساس بند ۷۵ قانون اساسی گزینه دیگری را برای تشکیل کابینه معرفی خواهد کرد.

«عادل عبدالمهدی» نخست وزیر مستعفی عراق نیز در پی این انصراف علاوی، قبول مسئولیت دولت پیشبرد امور را رد کرد و به پارلمان پیشنهاد داد که یکی از اعضای آن یا یکی از وزراء ریاست جلسات دولت و پیشبرد امور را بر عهده گیرند.

وی همچنین از پارلمان خواست تا مقدمات برگزاری انتخابات پیش از موعد در تاریخ دوم دسامبر را اتخاذ کند.

310 23310

کد خبر 1359894

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  46 0
  نحسی از سر و روش میباره قیافشم شبیه صهیونیست هاست
 • حسین IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  58 0
  اگربخداوزیرعراق درشهادت سردارسلیمانی دست داشته باشه حاضرم این بیدین راگوش تاگوش ببرم سلام برسردارشهیداسلام سردارسرلشگرسلیمانی مرگ برامریکا
  • ایران IR ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
   21 0
   شما که اینقدر فداکار هستید تشریف ببرید آمریکا و قاتل سردار رو ترور کنید ، چرا اینقدر حرف های تخیلی میزنید.
 • قادر IR ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  0 2
  میشه دست از سر عراق بردارید
 • محمد مهدی توانا IR ۱۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  0 0
  عراق به صدام دیگری نیاز دارد
 • IR ۲۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  1 0
  دست دست می کنند.آخر یک وابسته به آمریکا پست رییس جمهوری را می گیرد.برهم صالح خود ش وابسته به آمریکا است.آمریکا پشت پرده خیلی تلاش می کند.گزینه خود را بگذارد.َشعیان عراق هوشیار باشند.وجود بسمه بسمه تعالی همچنین شخصی وابسته به عربستان وآمریکا عاقبت عراق را به بالاترین چالش در عراق تبدیل می کند.ساترون ودیگر احزاب دست دست نکنید با هم وحدت داشته باشید.آمریکا وعربستان خیلی در باره پست نخست وزیری تلاش وراهزنی می کنند.عراق هوشیار باش عراق هوشیار باش زودتصمیم بگیرنگذار دیگران دخالت کنند.اتحاد خود راحفظ کنید
 • IR ۲۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  0 0
  بسمه تعالی این شخص خیلی خطر ناک است ملت ومجلس عراق مواظب باشید .کشور را دوباره دست آمریکا وعربستان نسپارید.
 • دیده بان سه راه شهادت از هامون سیستان IR ۲۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  0 0
  اگه این شخص نخست وزیر بشه باید به صندلیش بچسبه و اصلا بیرون حتی داخل شهرهای عراق نره چون خوب میدونه مردم عراق که مسلح به همه نوع سلاح ها هستند این خبیث را پودر خواهند کرد چون خیانت به خون حاج قاسم و ابومهدی المهندس ودیگر شهدای همراه آنان براحتی از اذهان مجاهدان عراقی و داغدیدگان این جنایت پاک نخواهد شد وخود این خبیث هم خوب میدونه که اگه این پست را قبول کنه درحقیقت آخرین میخ را برتابوت پوسیده اش کوبیده و غزل خداحافظی را باید بخواند...
 • ایرانی IR ۰۳:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
  1 0
  عراقو عراقی بین ما وآمریکا گیرافتاده وهرچی این داستان طولانیتربشه ممکنه همونقدرکه ازآمریکا شاکین ازماهم عصبانی بشن :، درسته که درموردنابودیه داعش کمک اصلیومابهشون کردیم امابایدبرای تشکیل دولتی که میخوان کمکشون بکنیم تا کمکهای قبلیرو فراموش نکنن
 • IR ۰۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
  1 0
  این اقا چرا تا الان ساکت بوده وحالا چرا افشاگری میکنه