نشست کبرا در پی بحرانی شدن کرونا در انگلیس/تصمیمات جانسون برای مهار وحشت مردم

فارس نوشت: روز سه‌شنبه ابتلای 11 نفر دیگر به کرونا در انگلیس اعلام شد تا شمار مبتلایان به این ویروس در این کشور به 51 نفر برسد.

 دولت انگلیس روز دوشنبه جلسه‌ای اضطراری را برای نهایی کردن طرح‌هایش برای مقابله با ویروس جدید کرونا برگزار کرد.

«بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس پس از اتمام این جلسه به خبرنگاران گفت: «نشست کبرا با موضوع ویروس کرونا برگزار شد. فکر می‌کنم تأکید بر این نکته بسیار مهم باشد که ممکن است این مشکل (شیوع بیماری) طی هفته‌های آتی چشمگیرتر شود. به همین منظور تمام آمادگی‌های لازم را اتخاذ کرده‌ایم. ما از سیستم بهداشت عمومی فوق‌العاده و سیستم آزمایش بیماری فوق‌العاده‌ای برخورداریم و انتشار این بیماری را تحت رصد داریم».

سیاست‌مداران هر دو حزب کارگر و محافظه‌کار، بارها به کوتاهی و کم‌کاری جانسون در رسیدگی به امور کشور اعتراض کرده‌اند. آن‌ها روز چهارشنبه در جلسه پارلمان به انتقاد از وی پرداختند که هفته گذشته را در عمارتی تفریحی در «چیونینگ» گذرانده بود.

بوریس جانسون در این جلسه که مشاوران پزشکی دولت در کنار او ایستاده بودند، گفت:‌ احتمالا تعداد افراد مبتلا به این ویروس روند افزایشی خواهد داشت اما تاثیر آن برای بسیاری از مردم خفیف بوده و بیماران به سرعت و به طور کامل بهبود خواهند یافت.
او تصریح کرد، دولت برای مقابله با کرونا نسبت به چند ماه گذشته که این ویروس در چین شایع شد، در آمادگی کامل به‌سر می‌برد.
جانسون گفت: طرح پیشنهادی دولت بر پایه مهار، جلوگیری، تحقیق و تسکین برنامه‌ریزی شده است.

او اضافه کرد: پلیس و نیروهای ارتش در صورت وقوع بدترین حالت، آماده کمک‌رسانی هستند. او با این حال ابراز اطمینان کرد که کشور از آنچه چالش ملی خواند، به سلامت خارج می‌شود.
نخست‌وزیر انگلیس بار دیگر از عموم مردم خواست تا توصیه‌های پزشکی درباره شست‌وشوی دستان خود را رعایت کنند.


پروفسور « کریس ویتی » عالی‌ترین مقام پزشکی انگلیس درباره آمار تلفات ناشی از کرونا گفت: در بدترین حالت ممکن است یک درصد افراد مبتلا به این ویروس جان خود را از دست بدهند. این‌ افراد به احتمال زیاد اقشار مسن و آسیب‌پذیر هستند.
او همچنین احتمال ابتلای ۸۰ درصد جامعه به ویروس کرونا را رد نکرد و افزود: دولت از تحولات چین درس گرفته و خود را برای مواجه با بدترین حالت آماده کرده است.
این مقام پزشکی ادامه داد:‌ برنامه‌ریزی‌ها برای فاز مهار ویروس کرونا انجام شده است. او بدون اشاره به گام بعدی افزود، اگر زمانی برسد که ادامه گام نخست معنایی نداشته باشد، روی گام بعدی متمرکز می‌شویم.

در این جلسه و با آرایشی که مقام‌های انگلیسی ظاهر شدند تلاش زیادی صورت گرفت تا مردم به آرامش فراخوانده شوند.
آنها تصریح کردند که نیازی به بسته شدن مدارس، خرید و انبار کردن مواد وجود ندارد. درباره سفرهای تفریحی نیز توصیه شد افراد به ویژه اقشار آسیب‌پذیر به مناطقی که ویروس کرونا شایع است سفر نکنند.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در روزهای اخیر در انگلیس روند فزاینده‌ای را طی کرده به گونه‌ای که موارد شناسایی شده در این کشور از پنجشنبه گذشته تاکنون با افزایش سه برابری به ۴۰ نفر رسیده است.
دیروز(دوشنبه) دو شرکت هواپیمایی بریتیش ایرویز و رایان‌ایر اعلام کردند صدها پرواز خود را به داخل و خارج از این کشور لغو کرده‌اند.
رایان‌ایر اعلام کرد، ۲۵ درصد از پروازهایش را کاهش داده و بریتیش ‌ایرویز نیز تعدادی از پروازهای خود به مقاصد اروپایی و آمریکایی را لغو کرده است.

گزارش‌ها همچنین نشان می‌دهد ماسک و ژل‌های ضو عفونی کننده در انگلیس نایاب شده و در برخی فروشگاه‌های اینترنتی با قیمت‌های گزاف به فروش می‌رسد.

 اتحادیه اروپا هم روز دوشنبه سطح هشدار به دلیل افزایش شمار موارد ابتلا به کرونا را یک درجه بالاتر برده است. ویروس کرونا اکنون حداقل در ۶۵ کشور جهان شیوع پیدا کرده است. 

این ویروس از طریق تنفس و تماس هم منتقل می‌شود و همین امر کنترل آن را دشوار کرده است. این ویروس، بیماری «سندرم تنفسی حاد» یا ARDS را در فرد مبتلا ایجاد می‌کند، یک بیماری خطرناک و نارسایی دستگاه تنفسی است که با گسترش سریع التهاب و عفونت در ریه‌ها شروع می‌شود.

310 310

کد خبر 1360150

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =