بایدن در انتخابات سه شنبه بزرگ از رقبا پیش افتاد/ جدال ترامپ با رقبای دموکرات

ایرنا نوشت: نتایج اولیه انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری امریکا نشان دهنده پیروزی جو بایدن است.

به نقل از تارنمای هیل، در حالیکه انتخابات درون حزبی نامزدهای دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا در ۱۴ ایالت در حال برگزاری است، آمار اولیه نشان دهنده پیروزی بایدن در برخی  ایالت‌ها و پیشی گرفتن وی از دیگر رقبای دموکرات از جمله برنی سندرز و مایک بلومبرگ است.  

به دنبال پیروزی بایدن در کارولینا جنوبی برخی نامزدهای دموکرات با کناره گیری از ادامه کارزار انتخاباتی از پیروزی وی در انتخابات ماه نوامبر (آبان-آذر) ۲۰۲۰ حمایت کردند.  

طبق پیش بینی نهایی مرکز (FiveThirtyEight)، احتمالاً بایدن و رقیبش سندرز در هفت ایالت برنده خواهند شد.شبکه‌ بی‌سی نیوز اعلام کرد که سندرز توانسته در ایالت ورمونت در انتخابات پیروز شود و بایدن نیز در انتخابات ایالت ویرجینیا به پیروزی رسیده است.

بایدن در گفت‌وگو با خبرنگاران در لس آنجلس تصریح کرد، این "احتمال" است که بتواند در ایالت تگزاس نیز دومین پیروزی خود را کسب کند.  

در حالی که معاون پیشین رییس جمهوری آمریکا گفت که نمی‌خواهد درباره شانس خود حدس بزند، تاکید کرد که آرای وی در تگزاس، ویرجینیا، کارولینای شمالی بسیار خوب است.

انتخابات ایالتی در سه شنبه بزرگ بخشی از رقابت‌های درون حزبی در آمریکاست. رقابت‌هایی که از یک ماه پیش آغاز شده و تاکنون در چهار ایالت آیووا، نیوهمپشایر، نوادا و کارولینای جنوبی برگزار شده است.رقابت های درون حزبی با هدف برگزیدن نامزد ریاست جمهوری دو حزب دموکرات و جمهوری خواه برگزار می‌شود.

با این که نامزدی دونالد ترامپ برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری از طرف جمهوری خواهان قطعی است اما رقابت درون حزبی میان دموکرات ها به شدت در جریان است.

انتخابات سه شنبه سوم مارس به خاطر برگزاری همزمان در ۱۴ ایالت و تنوع جمعیتی این ایالت ها می‌تواند در تعیین نامزد حزب دموکرات‌ها نقش کلیدی داشته باشد. برای همین " سه شنبه بزرگ" پس از انتخابات ریاست جمهوری مهم‌ترین روز در تقویم انتخاباتی آمریکاست.

جدال ترامپ با رقبای دموکرات در پایان سه شنبه بزرگ

رئیس جمهوری آمریکا پس از آنکه جو بایدن و برنی سندرز اکثریت آرای انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها در سه شنبه بزرگ را کسب کردند، بازنده اصلی را مایکل بلومبرگ و الیزابت وارن دانست.

دونالد ترامپ شامگاه دوشنبه در یادداشت توئیتری خود نوشت: مایک بلومبرگ کوچولو بازنده بزرگ امشب است. مشاوران سیاسی او، از او سواری گرفتند و ۷۰۰ میلیون دلار پیاده کردند.وی ادامه داد: او در قبال آن چیزی به دست نیاورد جز نام خوب " مایک کوچولو" و از بین بردن کامل شهرتش. خوب بود مایک.

مایک بلومبرگ هم خطاب به هواداران خود نوشت: از حامیانمان سپاسگزاریم که به پای صندوق‌ها آمدند، درها را کوبیدند، تماس تلفنی داشتند و به دوستانشان پیامک زدند.وی افزود: ما نمی توانستیم این کار را بدون شما انجام داده باشیم. ما ۱۰۰ روز کارزار انتخاباتی خود را گذراندیم و بیش از پیش مصمم هستیم تا دونالد ترامپ را مغلوب سازیم و آمریکا را بازسازی کنیم.

پیروزی جو بایدن در انتخابات درون حزبی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل

دونالد ترامپ، حمله خود را متوجه الیزابت وارن هم ساخت و نوشت: الیزابت "هندی‌تبار" وارن، حتی بازنده‌تر از مایک کوچولو در امشب بود. او حتی در ایالت خانگی خود ماساچوست هم به پیروزی نزدیک نشد.

وی افزود: اکنون او می تواند که در کنار همسر خود بنشیند و یک ماء الشعیر خنک بنوشد.

پیروزی جو بایدن در انتخابات درون حزبی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل

جو بایدن معاون اول ریاست جمهوری باراک اوباما هم به این اظهارات ترامپ واکنش نشان داد و گفت تو "دونالد ترامپ" بازنده امشب هستی. دموکرات‌ها در گرداگرد کشور هیجان‌زده‌اند. ما مردمی نجیب، شجاع و کشسان هستیم.

وی اضافه کرد: ما از تو بهتریم. در نوامبر پیش رو، تو را مغلوب می کنیم.

در رقابت‌های مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که روز سه شنبه پس از ایالت‌های آیوا، نیوهمپشایر و کارولینای جنوبی در ۱۴ ایالت و یک قلمرو برگزار شد، دونالد ترامپ هم توانست در انتخابات درونی حزب جمهوریخواه که البته رقیب جدی هم نداشت، پیروز شود.

ترامپ که پیش بینی می شود گزینه نهایی جمهوریخواهان در انتخابات نوامبر باشد، با برنده نهایی حزب دموکرات رقابت خواهد کرد.

پس از آنکه بلومبرگ با صرف هزینه‌های گزاف تبلیغاتی نتوانست آرای لازم را به دست آورد، گفته می شود او روز چهارشنبه نسبت به ادامه حضور خود ارزیابی جدیدی ارائه خواهد داد.

ترامپ برای داوطلبان ریاست جمهوری هم در سال ۲۰۱۶ و هم در سال ۲۰۲۰، القاب تحقیرآمیزی استفاده می‌کند که از ابتدا با انتشار فیلم، ادا در سخنرانی‌ها و الفاظی همچون مایک کوچولو، از دوران شهرداری بلومبرگ در نیویورک، عقده گشایی کرد.

با این حال، جو بایدن و برنی سندرز مسیر اصلی خود در ادامه رقابت‌های انتخاباتی را پیروزی بر ترامپ و خارج کردن وی از کاخ سفید دانستند. برنی سندرز پس از پیروزی در ایالت ورمونت در جمع هواداران خود حاضر شد و گفت ترامپ خطرناکترین رئیس جمهوری آمریکا است و باید با او جنگید.

2323

کد خبر 1360302

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =