۰ نفر
۱۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۰
عوامل موثر بر قیمت بلیط هواپیما چیست؟

همه ما به انگیزه های مختلفی تا کنون بارها با هواپیما سفر کرده ایم و می دانیم هزینه خرید بلیط هواپیما و سفر با این وسیله نقلیه بیشتر از روش های دیگر سفر است. ولی پرواز و سفر هوایی به سبب صرفه جویی که در زمان سفر انجام می دهد، خیلی از مواقع ارزشش را دارد.

اما حتما در زمان خرید بلیط هواپیما به این موضوع فکر کرده اید که چرا قیمت آن بالاست و چه عواملی روی قیمت بلیط هواپیما موثر هستند. این نوشته به این موضوع می پردازد و سعی می کند راهکارهایی پیشنهاد بدهد تا بتوانید با آگاهی به آنها ارزانترین بلیط هواپیما را پیدا کنید. همچنین شما میتوانید خبر خدمات تور اقساطی سفرمارکت را نیز مطالعه کنید.

زمان پرواز و خرید بلیط هواپیما

یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت بلیط هواپیما، زمانی است که سفر و پرواز دارید است. این زمان شامل هم فصل و دوره زمانی سفر شما می شود و هم شامل ساعتی از روز که قصد پرواز دارید. اما چگونه؟

در صنعت گردشگری و سفر، به بازه هایی که مسافران زیادی برای تعطیلات می خواهند به یک منطقه خاص سفر کنند، به اصطلاح «فصل اوج سفر» یا highseason گفته می شود. در این زمان ها، تعداد تقاضای برای خرید بلیط هواپیما افزایش پیدا می کند و طبیعتا قیمت ها افزایش می یابد. برای نمونه در تابستان، مناطق گردشگری کنار دریا یا مناطق سردسیری در حال سپری کردن زمان اوج گردشگری خود هستند و به همین دلیل، قیمت بلیط هواپیما در این بازه های زمانی به مقصد این مناطق، افزایش می یابد.

اما در یک روز معین هم، تعداد پروازهای متعددی به سمت یک مقصد خاص ممکن است وجود داشته باشد. ولی قیمت های متفاوتی دارد. چرا؟ دلیل این موضوع، به ساعت رسیدن هواپیما به مقصد برمی گردد. اگر زمان رسیدن هواپیما به شهر مقصد به گونه ای باشد که به ساعت تحویل اتاق هتل ها نزدیک باشد، آن پرواز قیمت بالاتری پیدا می کند.

فرودگاه مقصد، شرکت هواپیمایی و خدمات آن

اینکه شما با کدام شرکت هواپیمایی یا به اصطلاح ایرلاین پرواز می کنید در قیمت بلیط هواپیما شما موثر است. هر کدام از خطوط هواپیمایی، از هواپیماهایی با مدل و کیفیت متفاوتی بهره می برند، خدمات رفاهی مختلفی به مسافران ارائه می دهند و گاه ترمینال یا پایانه متفاوتی نیز در فرودگاه های مبدا و مقصد دارند. همه اینها در کنار هم موجب می شود تا شرکت های هواپیمایی بازه قیمتی متفاوتی داشته باشند.

مخصوصا در سفرهای خارجی، گاهی در یک شهر، چند فرودگاه وجود دارد. فرودگاه هایی که به مرکز شهر نزدیک تر هستند و خدمات حمل و نقل عمومی نزدیک به آنها بیشتر است، بلیط هواپیما پرطرفدارتر و گرانتری دارند. چون مسافرا حاضرند بلیط هواپیما گرانتری بخرند اما در هزینه های سرسام آور تاکسی در یک شهر اروپایی صرفه جویی کنند.

نوع بلیط هواپیما

بلیط هواپیما از جهات مختلف دارای نوع های متفاوتی است که در تعیین قیمت آن بسیار موثرند. ما به دو مورد اصلی از این مجموعه اشاره می کنیم:

چارتری یا سیستمی: بلیط هواپیما به دو صورت کلی به فروش می رسد. یک حالت بلیط هواپیما سیستمی است. منظور از این نوع بلیط ها، آنهایی است که در یک زمان خاص بنا به سفارش و خواست مسافر خریداری شده و در صورت تغییر تصمیم مسافر هم با شرایط مشخصی، قابل کنسل کردن است. قیمت بلیط های سیستمی معمولا تفاوت های سریع و بزرگی در بازه های زمانی مشخص نمی کند و ثبات نسبی و تقریبی دارد.

اما نوع دیگری از پروازها هستند که چارتری نام دارند. در این حالت یک آژانس مسافرتی تعدادی از بلیط های یک هواپیما را پیش خرید می کند تا با قیمت مورد نظرش به مسافران خود بفروشد. در این بین اگر آن تعداد مسافری که مد نظرش بود را پیدا نکند، حاضر است با قیمت کمتری آنها را به فروش برساند تا زیان کمتری بکند و صندلی هواپیمایی که چارتر کرده، خالی نماند. بلیط چارتری در نزدیکی پرواز به همین دلیل ارزانتر خواهد بود، اما دیگر قابلیت کنسلی ندارد.

کلاس پروازی: مورد دیگری که در نوع بلیط شما نهفته است و قیمت آن را تغییر می دهد، کلاس پروازی است. کلاس پروازی شما تعیین کننده نوع و میزان خدمات رفاهی است که دریافت می کنید. برای نمونه کلاس پروازی اکونومی، سطح پایه ای خدمات را به شما ارائه می دهد. بیشترین تعداد مسافران با پروازهای اکونومی سفر می کنند. کلاس پروازی بیزنس، خدمات بیشتری ارائه می دهد و قیمت بالاتری دارد. در ایران بعضی شرکت های هواپیمایی کلاس پروازی بیزنس را در پروازهای خود ارائه می دهند. اما بهترین و بالاترین کلاس پروازی، فرست کلس یا درجه یک است. روشن است که بخش فرست کلس هواپیما صندلی متفاوت و امکانات بیشتری دارد و البته بابت این مجموعه خدمات لوکس باید هزینه چشمگیری هم پرداخت شود.

آژانس مسافرتی و عرضه کننده بلیط هواپیما

مسافران بلیط هواپیما را به طور مستقیم از شرکت های هواپیمایی خرید نمی کنند. بلکه این آژانس های مسافرتی و سایت های عرضه کننده آنلاین بلیط هواپیما هستند که به عنوان یک واسطه یا مهره میانی عمل کرده و خدمات مربوط به فروش پروازها را بر عهده می گیرند.

این آژانس ها و شرکت های فروش بلیط هواپیما چه از نوع حضوری باشند و چه از نوع آنلاین، به دلیل هزینه های عملیاتی که دارند و حاشیه سودی که برای خدمات خود در نظر می گیرند قیمت های متفاوتی ارائه می دهند.

و در آخر؛ چطور ارزانترین بلیط هواپیما را پیدا و خریداری کنیم؟

حال اگر قصد سفر دارید و می خواهید برای سفرتان بلیط هواپیما تهیه کنید چه کار باید بکنید تا ارزان ترین بلیط را پیدا کنید؟ همه عواملی که در قبل گفتیم بسیار متعدد و متنوع هستند و باید همه آنها را در کنار هم و در مقایسه با یکدیگر بسنجید. از طرف دیگر، سایت های عرضه کننده بلیط هواپیما هم پرتعداد هستند و چک کردن قیمت های به طور لحظه ای در آنها هم دشوار است. آیا زمان محدود ما در زندگی پرشتاب امروز اجازه می دهد این فرایند زمانبر و پیچیده را انجام دهیم؟ خوشبختانه ابزارهایی در بازار گردشگری وارد شده است که فرایند جستجو و خرید بلیط هواپیما را آسان کرده است. سفرمارکت یک موتور جستجوی بلیط هواپیما و تور است که با همین هدف طراحی شده است. سفرمارکت در اصل یک نوع مارکت پلیس (بازار مجازی) است که در آن عرضه کنندگان آنلاین بلیط هواپیما و آژانس های مسافرتی، در آن محصولات خود مانند تور مسافرتی، بلیط هواپیما را به مخاطب عرضه می کنند. مسافران هم می توانند بدون نیاز به گشتن در میان صدها سایت، با یک جستجوی ساده، بلیط هواپیما موجود در بازار را یکجا دیده و بهترین و مناسب ترین گزینه را برای خود انتخاب و خریداری کند. کافی است به سایت سفرمارکت به نشانی https://safarmarket.com/ بروید و تجربه متفاوت خرید بلیط هواپیما با این ابزار نوین را تجربه کنید.

2121

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1360433

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =