کاهش چشمگیر ذخایر خون و فروآده های خونی ایلام

ایرنا نوشت : مدیرکل پایگاه انتقال خون ایلام گفت: ذخایر خون و فرآورده های خونی این استان در اسفند ماه به پایین میزان سطح خود رسیده است که شیوع کرونا، سرمای هوا و برنامه های پیشواز عید نوروز خانواده ها در این کاهش نقش موثری دارد.

دکتر سحر سنایی اظهار داشت: شیوع اپیدمی کرونا و ترس از ابتلا به این بیماری ویروسی و عدم خروج مردم به ویژه اهداکنندگان مستمر و باسابقه از منزل باعث شده است میزان کاهش خون و فرآورده های خونی اسفندماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۰ درصد کاهش داشته باشد.

وی از اهداکنندگان باسابقه و مستمر استان ایلام خواست برای اهدای خون به پایگاه انتقال خون استان مراجعه کنند و افزود: پایگاه انتقال خون ایلام در زمینه تامین نیاز گروه های خونی منفی و همچنین فرآورده های خونی از جمله پلاکت خون  با کاهش شدید و جدی مواجه شده است.

سنایی یادآور شد: خون و فرآورده های خونی دارای عمر مفید کوتاهی هستند که به عنوان مثال عمر مفید پلاکت فقط سه روز است و باید این فرآورده همواره در بانک های خون استان برای اهدا به بیماران موجود باشد و بنابرین نیاز به خون و فرآورده های خونی همیشه احساس می شود که امسال با توجه به شیوع بیماری ویروسی کرونا تامین خون و فرآورده های خونی با مشکل مواجه شده است.

وی اضافه کرد: این در حالی است که پایگاه انتقال خون استان هر چند در طول سال رعایت نکات بهداشتی را در دستور کار خود دارد اما در هفته های اخیر به علت بیماری ویروسی کرونا رعایت نکات بهداشتی با حساسیت های بیشتری همراه است.

وی گفت: اهداکنندگان مستمر و باسابقه با مراجعه به پایگاه انتقال خون برای اهدای خون مبادرت کنند هرچند پیش از خون گیری تست ها و آزمایش های لازم برای تایید سلامت خون آنها گرفته می شود و در صورت داشتن علائم سرماخوردگی و تب و سایر علایم از این افراد خون گیری نمی شود.

وی تاکید کرد: اهداکنندگان خون آگاه باشند که بیماران نیازمند دریافت خون همچون تلاسمی، سزارین، سوانح نیازمند اتاق عمل، هموفیلی، ... همواره نیازمند دریافت خون و فرآورده های خونی هستند و نیاز دائمی آنها ارتباطی به شرایط جامعه ندارد و این نیاز خونی آنها از طرف اهداکنندگان تامین می شود.

سنایی افزود: از دستگاه هایی مردمی چون هلال احمر، سپاه و بسیج خواسته ایم که جوامع هدف خود را به پایگاه انتقال خون استان برای اهدای خون ترغیب کنند تا شاید ذخایر خونی استان تامین شود ولی پاسخ مثبتی از این نهادها دریافت نشده است و همچنین از همه ادارات و دستگاه ها درخواست می شود برای اهدای خون با پایگاه انتقال خون همکاری کنند.

وی اظهار داشت: هرسال در فصول سرد سال ذخایر خونی با کاهش مواجه می شوند و در اسفند ماه با توجه به اینکه خانواده ها در حال تدارک مقدمات عید نوروز مانند خانه تکانی و خرید عید هستند این کاهش ذخایر خونی بیشتر از دیگر ماه های پاییز و زمستان است اما اسفند امسال اپیدمی کرونا وضعیت کاهش اهدای خون، عدم مراجعه اهداکنندگان مستمر و باسابقه و متقاضیان اهدای خون را تشدید کرده است.

وی از عموم مردم به ویژه اهداکنندگان مستمر و باسابقه خواست برای اهدای خون با توجه به کاهش شدید ذخایر خون و فرآورده های خونی و نیاز دائم مراکز درمانی به دریافت خون و فرآورده های خونی به پایگاه انتقال خون استان مراجعه کنند تا مشکل استان در این زمینه مرتفع شود.

۱۰ هزار نفر از جمعیت استان ایلام را اهداکنندگان مستمر و باسابقه تشکیل داده اند.

ویروس کروناکه رسما کووید – ۱۹ نام دارد، نخستین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد تا کنون به بیش از ۵۰ کشور سرایت کرده و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته است تا وضعیت فوق العاده اعلام کند.

در حال حاضر آمار رسمی مبتلایان به ویروس کرونا در استان ایلام ۹ نفر است و ۱۷ بیمار مشکوک به کرونا نیز در بیمارستان شهید مصطفی خمینی ایلام بستری و قرنطینه هستند.

46

کد خبر 1360943

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =