میراث فرهنگی حریم ۱۲ بنای تاریخی چهارمحال و بختیاری را تعیین می‌کند

ایرنا نوشت : مسوول حرایم اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چهارمحال و بختیاری با اشاره به ضرورت حریم‌بخشی به بناهای تاریخی گفت: تعیین عرصه و حریم ۱۲ بنای تاریخی این استان در دستورکار این اداره قرار گرفت.

واحد جولایی تاکید کرد: تعیین عرصه و حریم ۱۲ بنای تاریخی چهارمحال و بختیاری در شورای حرایم استان بررسی و مصوب شده است و برای اجرای آن ۱۷۵ میلیون ریال اختصاص یافت.

وی تصریح کرد: تعیین عرصه و حریم این تعداد بنای تاریخی در چهارمحال و بختیاری از سوی بخش خصوصی واجد شرایط انجام می‌شود.

وی یادآور شد: این بناها شامل قلعه‌های تاریخی "سورک"، "شمس‌آباد"، "فرخ‌شهر" و "دستگرد امامزاده" و حمام تاریخی "شمس‌آباد" در شهرستان شهرکرد، "قلعه تاریخی فرادنبه"، "مسجد جامع نقنه" و "کلیسای ارامنه معموره" در شهرستان بروجن، "پل گیشنگان جونقان" در شهرستان فارسان، "مسجد وردنجان" در شهرستان بن، "امامزاده باباپیراحمد" و "حمام شوشتری" در شهرستان سامان است.

 قلعه تاریخی " نصیرخان سردار جنگ سورک" به شماره ۱۸۹۸، قلعه تاریخی " یوسف خان امیرمجاهد شمس‌آباد" به شماره ۲۲۹۶، قلعه تاریخی "خلیل خان اسفندیاری فرخ‌شهر" به شماره ۱۲۴۱۱، حمام تاریخی "شمس‌آباد" به شماره ۲۲۹۵۰، قلعه تاریخی "ضرغام‌السلطنه فرادنبه" به شماره ۲۵۳۶۷، "مسجد جامع نقنه" به شماره ۴۱۸۵، "کلیسای ارامنه معموره" به شماره ۶۰۰۳، "پل گیشنگان جونقان" به شماره ۲۲۹۶۲، "مسجد جامع وردنجان" به شماره ۲۸۱۶۲، "امامزاده باباپیراحمد" به شماره ۵۹۹۴ و "حمام شوشتری" به شماره ۳۰۰۷۰ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

قلعه تاریخی "داراب‌خان دستگرد امامزاده" شهرستان شهرکرد هنوز در فهرست آثار ملی ایران ثبت نشده اما پرونده ثبتی آن تهیه شده و همزمان با تعیین عرصه و حریم در دستور کار قرار گرفته است.

46

کد خبر 1360966

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =