سایه کرونا بر بازار میوه اصفهان؛ قیمت سیر، زنجبیل و لیمو چگونه نجومی شد

تسنیم نوشت ، با شیوع بیماری کرونا در کشور و انتشار اخباری مبنی بر استفاده از سیر، زنجبیل و لیموترش برای تقویت سیستم ایمنی بدن برای پیشگیری، نرخ این اقلام توسط برخی افراد سودجو بدون نظارت سیر نجومی داشته است.

پس از شیوع  ویروس کرونا در ایران برخی از پزشکان و متخصصان حوزه سلامت به شهروندان توصیه کردند که برای افزایش ایمنی و مقاومت بدنشان در برابر این ویروس، حتما از ویتامین‌های مختلف از جمله ویتامین "ث"  و مواد غذایی دارای طبع گرم استفاده کنند. حتی در برخی از شبکه‌های مجازی توصیه‌هایی مبنی‌بر افزایش مصرف لیموترش، سیر و زنجبیل به شهروندان شد. توصیه‌هایی که به سرعت دست به دست چرخید و ظرف مدت چند روز مردم نگران از ابتلا به ویروس کرونا را وادار به خرید سیر، زنجبیل، لیموترش و لیموشیرین با قیمت‌های گزاف کرد.

در چنین شرایطی طی یک هفته با افزایش تقاضای زنجبیل، قیمت هر کیلوگرم این محصول در میدان میوه و تره بار اصفهان به ۵۰ هزار تومان افزایش یافت و حتی گفته می‌شود در سطح خرده فروشی زنجبیل با نرخ ۶۰ تا ۸۰ هزار تومان به مردم فروخته می‌شود. برخی از فروشندگان در فروشگاه‌های اینترنتی قیمت این محصول را ۹۰ هزار تومان اعلام کرده‌اند.

به گفته محمد صادق ریاحی نایب رئیس اتحادیه میادین میوه و تره بار اصفهان محصول زنجبیل وارداتی از کشور چین است و با توجه به پیش‌بینی شیوع این ویروس در ایران، برخی تاجران زنجبیل را پیشتر در انبارهای خود نگهداری کرده بودند که با توجه به تقاضای بالای مردم، اکنون آن را با قیمت بالا وارد بازار کرده‌اند.

براساس مشاهدات میدانی که برخی با سوءاستفاده از واهمه مردم از بیماری کرونا، این محصولات را با قیمت‌های غیر واقعی می‌فروشند با افزایش تقاضا، نرخ سیر در میدان میوه و تره بار اصفهان ۳۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده و در برخی خرده‌فروشی‌های شهر ۴۰ تا ۴۹ هزار تومان به فروش می‌رسد. در این میان چه بسیار هستند اصنافی که این محصولات را با قیمت‌های واقعی خود به دست مصرف‌کنندگان می‌رسانند.

به گفته نایب رئیس اتحادیه میادین میوه و تره بار اصفهان، به طور معمول با افزایش سود، سیر در سطح عرضه باید با نرخ ۳۷ هزار تومان فروخته شود.

بنابر این گزارش در حالی که هر کیلوگرم لیموترش سنگی در بازار مصرف ۶ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۱۰ هزار تومان به فروش می‌رسید نرخ این محصول در برخی از مناطق شهر اصفهان با وجود کمبود با نرخ‌های متفاوت ۱۵ هزار تومان، ۲۰ هزار تومان و ۳۱ هزار تومان قیمت‌گذاری شده است و مردم به‌ هیچ‌وجه توان خرید ندارند و فقط برای افزایش سیستم ایمنی بدن مجبور به خرید دو تا سه عدد از این محصول هستند.  

این محصولات در روزهای اخیر نه تنها سیر صعوی قیمت را طی کردند؛ کمیاب و حتی نایاب شدند، بلکه افراد زیادی برای تهیه چند عدد آنها مقابل میوه‌فروشی‌ها صف می‌کشند.

بررسی میدانی خبرنگار تسنیم حاکی است، بسیاری از میوه‌فروشان روی میوه‌هایی مانند لیموترش و لیموشیرین قیمت واقعی را نصب نکرده‌اند و هنگام خرید و مستاصل ماندن متقاضیان نرخ‌های دیگری را بر روی ترازو حک می‌کنند که نه تنها سبب نارضایتی مشتریان شده بلکه بگو و مگوهایی را هم به دنبال دارد که در شأن طرفین نیست.

براساس این گزارش در حال حاضر در بازار شهر اصفهان با کمبود عرضه پرتقال روبه‌رو هستیم و با وجود عرضه این محصول در برخی میوه‌فروشی‌ها قیمت پرتقال شمال بین ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان و پرتقال تامسون جنوب تا ۱۰ هزار تومان تعیین شده است. همچنین قیمت لیموشیرین نیز افزایش داشته و به دلیل کمبود آن و بالا رفتن تقاضا حتی با نرخ ۹۰۰۰ تومان در میدان میوه و تربار اصفهان فروخته می‌شود. از سوی دیگر با تاثیر ویروس کرونا، محصول پیاز ۶۵۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان در میدان میوه و تره بار اصفهان قیمت‌گذاری شده است.

به گفته ریاحی نایب رئیس اتحادیه میادین میوه و تره بار اصفهان این روزها به دلیل افزایش تقاضا و کاهش عرضه، قیمت برخی محصولات کشاورزی افزایش داشته و با توجه به شرایط موجود نمی‌توان پیش‌بینی درستی از آینده بازار داشت.

در چنین شرایطی که نرخ‌ محصولاتی مانند سیر، زنجبیل، لیموترش و لیموشیرین نسبت به روزها و ماه‌های گذشته سیر نجومی و تا ۵ برابر هم داشته و مردم برای تهیه مقدار نیاز خودشان از این کالاها نه تنها به دلیل کمبود باید ساعت‌ها صف‌های طولانی را تحمل کنند بلکه هزینه‌های گزافی را هم پرداخت می‌کنند. نباید به افراد سودجو اجازه جولان داده شود تا اینگونه سوءاستفاده‌گران نتوانند با فرصت‌طلبی و کسب سودهای کلان بدون نظارت با افکار و روحیه هوطمنان بازی کنند.

آن طور که مسئولان وزارت جهاد گفته‌اند تولید میوه در کشور به اندازه کافی است به ویژه امسال میزان بسیاری مرکبات و سیب در کشور تولید شده که این‌ها میوه غالب ایام عید هستند، اما آنچه که قیمت‌ها را بدون حساب و کتاب بالا می‌کشد عدم نظارت بر بازار است.

مسئولان وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به این سوال که چرا قیمت میوه‌ها در بازار بالاست،‌ گفته‌اند؛ ما مسئول تولید هستیم و قیمت هیچ ارتباطی به ما ندارد. مسئولان وزارت صمت هم تا کنون واکنشی در این باره نشان نداده‌اند اما آنچه مسلم است افزایش قیمت میوه در بازار به دلیل جو روانی عید است وگرنه مشکلی در تولید و تامین این محصولات وجود ندارد.

خرید هیجانی مردم

یکی از میوه‌فروشان شهر اصفهان درخصوص گرانی برخی از محصولات با انتشار ویروس کرونا گفت: مردم حالت هیجانی در چند روز اخیر برای خرید برخی کالاها پیدا کردند که با افزایش نرخ ارز و تقاضا قیمت آنها در بازار چند برابر شده است.

عباس با سابقه چندین ساله در میوه‌فروشی پیرامون اینکه ترس و واهمه مردم از عدم ابتلا به ویروس سبب سوءاستفاده دلالان و فرصت طلبی آنها در بازار میوه در آستانه عید نوروز شده است، اظهار داشت: این شرایط موجب شده برآورد افزایش تقاضا در ایام پایانی سال که از نیمه نخست اسفند آغاز می‌شد به اواخر ماه بهمن تغییر کند.

وی افزود: در چند روز اخیر با افزایش قیمت دلار و اخبار منتشر شده مربوط به بیماری کرونا، محصولاتی همچون سیر، لیموترش، زنجبیل افزایش قیمت پیدا کردند.

این فروشنده میوه درباره اینکه بدون شک دلالان و واسطه‌گران در افزایش قیمت تمام محصولات نقش اساسی دارند، بیان کرد: در چنین شرایط خاصی مردم گرانی را از سوی خرده‌فروشان قلمداد می‌کنند در حالی که پشت تمام این ماجراها سودجویان بدون نظارت با هزاران ترفند اقدامات خود را اجرایی کرده و با کسب سودهای کلان جامعه و مردم را دچار تنش خواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه قیمت میوه‌هایی برای پیشگیری از کرونا با بهای بالا به دست خرده‌فروشان می‌رسد و آنها هم به دلیل ضرر نمی‌توانند پایین‌تر از نرخ خریداری شده خودشان محصولات را عرضه کنند، گفت: اگر کالا یا محصولات غذایی حکم دارویی پیدا کند و مصرف آن برای سلامتی مردم حائز اهمیت می‌شود، باید آن محصول به گونه‌ای نرخ‌گذاری شود که همه شهروندان قدرت خرید آن را داشته باشند.

فروشنده میوه در شهر اصفهان اضافه کرد: در این برهه از زمان که مردم نگران سلامت خود هستند و تصور می‌کنند با مصرف این محصولات می‌توانند ایمنی و مقاومت بدنشان را بالا ببرند باید نهادهای متولی، کنترل و نظارت جدی و دقیقی را بر بازارهای موادغذایی داشته باشند تا سودجویان و دلالان اجازه کنترل بازار به منظور افزایش سود بیشتر را نداشته باشند.

وی افزود: ما موظف هستیم محصولات را طبق قیمت مصوب میدان میوه و تره بار به‌فروش برسانیم و چون قیمت این محصولات نجومی بالا رفته است و مقصر هم بارفروشانی هستند که این اقلام را به قیمت نجومی وارد بازار می‌کنند.

دست دلالان در افزایش نجومی قیمت مرکبات

رئیس اتحادیه صنف میوه و سبزی فروش شهرستان اصفهان در واکنش به گران شدن بی‌سابقه سه میوه و صیفی پر مصرف سیر، لیمو ترش و زنجبیل، گفت: با افزایش تقاضای مردم برای پیشگیری از ویروس کرونا قیمت این محصولات با دلال‌بازی و توسط دلالان افزایش‌های نجومی داشته است.

نوروزعلی اسماعیلی پیرامون اینکه گران شدن قیمت این محصولات ربطی به خرده فروشان میوه و تره بار ندارد بلکه قیمت این محصولات در روزهای اخیر توسط برخی افراد سودجو به شدت افزایش یافته است، اظهار داشت: خرده‌فروشان با خرید قیمت‌های بالای این محصولات مجبور به فروش آنها فقط به نرخ مصوب خودشان هستند.

وی افزود: هم اکنون تقاضا در بازار برای اغلب محصولات عادی همانند سایر روزهای سال است اما در خصوص برخی از محصولات مانند زنجبیل، سیر و لیمو ترش و شیرین شاهد تقاضای بیشتر در بازار هستیم.

رئیس اتحادیه صنف میوه و سبزی فروش شهرستان اصفهان با اشاره به اینکه قدرت خرید مردم بسیار پایین است، بیان کرد: در شرایط خاص که باید به فکر یکدیگر باشیم برخی افراد سودجو خداوند را فراموش می‌کنند و در خیال خودشان بیماری را برای دیگران می‌پندارند و معرفت و رأفت از یادهای آنان می‌رود.

وی درباره اینکه محصول زنجبیل وارداتی از کشور چین است و در ایران این کالا کشت و برداشت نمی‌شود، گفت: طی هفته گذشته نرخ زنجبیل به عنوان قاچاق با بهای ۸۰ تومان در بازار اصفهان فروخته می‌شد و اکنون با کمیابی و کاهش تقاضا به ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان رسیده است.

اسماعیلی اظهار داشت: در حال حاضر با کمبود زنجبیل، میوه‌فروشان شهر اصفهان در صدد فروش گران این محصول نیستند اگر آنها زنجبیل را به بهای ۶۰ هزار تومان خریداری می‌کنند باید با قیمت ۷۵ هزار عرضه کنند اما به دلیل کاهش قدرت مردم با همان نرخ فاکتور توزیع می‌گردد ولی بازهم متقاضی ندارد.

وی با اشاره به اینکه با انتشار ویروس کرونا و اخباری مبنی بر استفاده از لیموترش نرخ این محصول طی هفته‌های گذشته با بهای ۲۵ هزار تومان در بازار اصفهان عرضه شده است، افزود: در حال حاضر نرخ این محصول ۱۵ تا ۱۸ هزار تومان فروخته می‌شود.

رئیس اتحادیه صنف میوه و سبزی فروش شهرستان اصفهان درباره اینکه نرخ سیر خشک هم اکنون در بازار ۳ تا ۳۵ هزار تومان عرضه می‌شود، بیان کرد: در حال حاضر سیر تازه با قیمت ۸ هزار تومان قیمت‌گذاری شده و چنین نرخی برای فروش توسط دلالان اندکی بالا است.

وی افزود: در روزها و ماه‌های گذشته نرخ لیمو شیرین در بازار اصفهان ۵ تا ۶ هزار تومان بوده اما با ورود ویروس کرونا این محصول ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان هم فروخته شده است.

دلال بازی، فرصت‌طلبی سودجویان، افزایش عرضه و تقاضا پاسخ‌هایی است که در برابر چرایی کمبود مرکبات، سیر و زنجبیل با تب افزایش نرخ این محصولات در اصفهان مطرح می‌شود اما سوال این است که چرا نظارت‌ها محدود شده و آیا باید به نظاره نشست و دید در روزهای آتی مسئولان و متولیان امر این بازار را کنترل می‌کنند یا سرنوشت بازار صیفی‌جات هم مانند بازار تجهیزات بهداشتی و پزشکی همانند نبود ماسک و مواد ضدعفونی در داروخانه‌ها و خانه‌های بهداشت تحت کنترل دلالان و سودجویان قرار خواهد گرفت؟! و مردم همچنان شاهد کمبودها، گرانی‌ها و سردرگمی‌ها هستند و پاسخگویی مسئولان فقط در رسانه‌های تصویری مطلوب گزارش داده می‌شود.

48

کد خبر 1360996

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =