پاسخگویی تست کرونا در خراسان شمالی ۲۴ ساعته شد

ایرنا نوشت: سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی خراسان شمالی گفت: با استقرار کیت‌های تشخیص بیماری کرونا در مرکز استان، پاسخ‌گویی به آزمایش‌های اولیه افراد در ۲۴ ساعت ممکن شده است.

دکتر سیداحمد هاشمی با اشاره به تجهیز آزمایشگاه دانشگاه علوم پزشکی به کیت‌های مزبور، اظهار داشت: البته تعداد معدودی از این کیت ها به استان ارسال شده، لیکن با توجه به نیاز مبرم استان به این تجهیزات، همین میزان نیز بسیار کارگشا و موثر خواهد بود.

وی افزود: این کیت ها فقط برای آزمایش از بیماران بستری در بیمارستان ها و یا افراد مشکوک به کرونا قابل استفاده است و امکان نمونه گیری از سایر متقاضیان با آن وجود ندارد.
هاشمی گفت: با استقرار این کیت ها در استان جواب آزمایش های تشخیصی مربوطه حداکثر در ۲۴ ساعت در استان آماده می‌شود.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، توضیح داد: البته جواب دریافتی از این کیت ها تنها می تواند آزمایش اولیه را تایید کند و در صورت مثبت بودن ابتلا به کرونا، باید نمونه برای تایید نهایی و دقیق‌تر، و کسب اطمینان خاطر بیشتر به تهران ارسال شود.
دکتر هاشمی یادآور شد: به جز یک مورد از تست های کرونای استان که مثبت اعلام شده، تاکنون جواب تمام نمونه هایی که از بیماران مشکوک در این استان گرفته شده، منفی بوده است.
وی با اشاره به احتمال افزایش شمار مبتلایان کرونا در این استان در روزهای آینده، در خصوص اخبار منتشره در فضای مجازی مبنی بر اینکه جواب آزمایش یکی از مبتلایان این استان به خراسان جنوبی ارسال شده، گفت: مورد یاد شده تنها ابتلای مثبت در خراسان شمالی است که به جای بجنورد، به اشتباه در فهرست مبتلایان مثبت کرونا در بیرجند قلمداد شده بود.

استان خراسان شمالی که تا اواسط هفته جاری از آلودگی ویروس کرونا پاک تلقی می شد، از روز دوشنبه با اعلام مسوولان دانشگاه علوم پزشکی استان مبنی بر مشاهده نخستین تست مثبت کرونا در یکی از بیماران بستری در مراکز درمانی بجنورد،  وارد مرحله تازه ای شد.  

به گفته سرپرست دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی از مجموع ۸۰ فردی که با علائم کرونا به بیمارستان های خراسان شمالی مراجعه کرده و یا انتقال یافته اند، ۳۶ نفر بستری شده اند که با ترخیص ۲۳ نفر آنان، در حال حاضر ۱۳ بیمار مشکوک به کرونا در بخش قرنطینه بیمارستان های استان بستری هستند.

48

کد خبر 1360999

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =