نتایج انتخابات اسرائیل منتشر شد؛ اراضی اشغالی باز هم بی نخست وزیر ماند

فارس نوشت: کمیته مرکزی انتخابات رژیم صهیونیستی امروز پنجشنبه نتیجه سومین انتخاباتی را که چند روز پیش در فلسطین اشغالی برگزار شد اعلام کرده است.

کمیته مرکزی انتخابات رژیم صهیونیستی امروز پنجشنبه نتیجه سومین انتخابات برگزار شده در فلسطین اشغالی را امروز پنجشنبه منتشر کرد. 

روزنامه هاآرتص نوشته کمیته مرکزی انتخابات روز پنجشنبه نتیجه نهایی انتخابات را منتشر کرده. این نتایج، تغییری در وضعیت بن‌بست ایجاد شده برای تشکیل کابینه ایجاد نمی‌کند. 

طبق این نتایج، حزب «لیکود» به ریاست «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی ۳۶ کرسی پارلمان این رژیم را تصاحب کرده است. با این نتیجه، ائتلاف راست‌گرایان رژیم صهیونیستی صاحب تنها ۵۸ کرسی شده‌اند. 

ائتلاف آبی و سفید به ریاست «بنی گانتز» هم ۳۳ کرسی به دست آورده است. بلوک چپ‌گرایان میانه‌رو با این نتایج صاحب ۶۲ کرسی شده‌اند. 

این نتایج نشان می‌دهد نتانیاهو از اکثریت کرسی‌های لازم برای تشکیل کابینه برخوردار نخواهد بود. 

سومین انتخابات سراسری پارلمانی در فلسطین اشغالی طی یک سال اخیر، روز دوشنبه (دوازدهم اسفند) برگزار شد. 

در این انتخابات ۱۱ حزب برای به دست آوردن کرسی‌های پارلمان با هم به رقابت پرداختند که از مهمترین آنها می‌توان به حزب «لیکود» به ریاست «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر کنونی رژیم صهیونیستی، حزب «آبی و سفید» به ریاست «بنی گانتز» فرمانده پیشین ستاد کل ارتش این رژیم، حزب «یامینا» به ریاست «آیلت شاکد» وزیر پیشین دادگستری و «نفتالی بنت» وزیر جنگ کنونی این رژیم، حزب  «لیست مشترک» اعراب به ریاست «ایمن عوده» و حزب «اسرائیل بیتُنا» به رهبری «آویگدور لیبرمن» وزیر خارجه و جنگ پیشین این رژیم اشاره کرد.

در انتخابات پیشین، که فقط حدود ۶ ماه قبل برگزار شد، حزب گانتز توانست ۳۳ کرسی و حزب نتانیاهو ۳۲ کرسی کنست را به دست بیاورند اما ائتلاف‌های هر دو حزب از رسیدن به اکثریت پارلمان عاجز ماندند. رئیس رژیم صهیونیستی ابتدا نتانیاهو و سپس گانتر را مأمور تشکیل ائتلاف سی‌وششمین کابینه این رژیم کرد اما هر دو در فرصت‌های چهار هفته‌ای نتوانستند این کار را انجام دهند.

در انتخابات شهریور ماه، احزابی که توانستند بیشترین آراء صهیونیست‌ها را (بعد از آبی‌وسفید و لیکود) به خود اختصاص دهند، حزب لیست مشترک اعراب با ۱۳ کرسی، حزب شاس با ۹ کرسی، حزب اسرائیل بیتونا با ۸ کرسی، حزب «اتحاد یهودیت توراتی» با ۷ کرسی، حزب  یامینا با ۷ کرسی، حزب کارگر-گرشر با ۶ کرسی،  و حزب اتحاد دموکراتیک با ۵ کرسی بودند.

با نتیجه منتشرشده هیچ‌کدام از این ائتلاف‌ها حائز اکثریت ۶۱ کرسی کنست نخواهند بود و در صورت عدم پیوستن حزب اسرائیل بیتُنا به ریاست «آویگدور لیبرمن» به یکی از این دو طرف، بن‌بست سیاسی و معضل عدم تشکیل کابینه در تل‌آویو ادامه خواهد یافت. دو انتخابات قبلی نیز به همین دلیل به نتیجه نرسید و به برگزاری انتخابات سوم منجر شد.

 وبگاه اطلاع‌رسانی کمیته مرکزی انتخابات رژیم صهیونیستی، با شمارش صددرصد آراء، میزان رأی‌ها و کرسی‌های هر حزب را به شرح زیر اعلام کرده بود:

لیکود: ۳۶ کرسی - ۲۹،۴۸ درصد
آبی‌وسفید: ۳۳ کرسی - ۲۶،۵۹ درصد
لیست مشترک اعراب: ۱۵ کرسی - ۱۲،۶۱ درصد
شاس: ۹ کرسی - ۷،۷۰ درصد
اتحادیه یهودیان توراتی: ۷ کرسی - ۵،۹۸ درصد
اسرائیل بیتُنا: ۷ کرسی - ۵،۷۴ درصد
کارگر، گرشر، مرتص: ۷ کرسی - ۵،۸۴ درصد
یامینا: ۶ کرسی - ۵،۲۵ درصد

310 310

کد خبر 1361132

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =