روایت یک پزشک از این روزها/ وقتی مهران مدیری تشکر می‌کند کهیر می‌زنم!

« من هم فیلم‌هایی از چین دیده بودم که مبتلایان به کرونا ناگهان نقش بر زمین می‌شوند و از هوش می‌روند،‌ اما حالا که خودم با این بیماران سروکار دارم هرگز کسی را ندیده‌ام که با این گونه تظاهرات به بیمارستان مراجعه کند، بله من هم شاهد بوده‌ام که بیماری در همین بیمارستان خودمان علی رغم همه تلاش‌ها فوت شد اما ترس موجود خیلی بیشتر از شدت مرگ و میر بیماری‌ است.»

به گزارش خبرآنلاین، آخرین روز بهمن سال ۹۸، اگر برای ما با دو خط خبر از تایید ابتلای دو نفر به کرونا در قم، شروع روزهای جدید و عجیبی بود اما برای گروهی این روزها فقط عجیب نبودند،‌ سخت بودند، سخت به اندازه همه مصائب یک بیماری.

هرچند از آن گروه این روزها تصاویر شادی‌آوری از رقصیدن با لباس‌های مخصوص در راهروها و اتاق‌های سرد بیمارستان منتشر می‌شود و لحظات ما را قشنگ می‌کند اما پشت آن چهره‌های مستتر شده میان ماسک و آن دست‌ها که در هوا می‌چرخد،‌خستگی، تلخی، نگرانی و ترس بیشتر از شادی هست.

دکتر حامد مقدم‌منش،‌ رزیدنت داخلی بیمارستانی از استان‌های درگیر با کرونا از همین گروه است. دو هفته‌ای می‌شود که خودش و همکارانش همه تمرکزشان روی صدها نفری است که این روزها به کرونا مبتلا شده‌اند و نیاز به بستری و مراقبت دارند و یا ترس و نگرانی از ابتلای احتمالی به کرونا آنها را به بیمارستان رسانده است.

«روزهای اول مراجعه به بیمارستان به روزی حدود ۳۰۰ نفر می‌رسید،‌ ترس زیاد از ابتلا به کرونا باعث شده بود مردم با هر کدام از تظاهرات و علائم شبیه به کرونا به بیمارستان مراجعه می‌کردند،‌ تیم درمانی هم غافلگیر شده بود و هنوز نتوانسته بودیم با شرایط پیش آمده هماهنگ شویم، روزهای به شدت سختی بود اما کمی که گذشت و مردم وقتی متوجه شدند که مراجعه به جاهای شلوغ و فضای مراکز درمانی خودش می‌تواند عامل ابتلا به ویروس باشد، کم‌کم از مراجعه غیرضروری دست کشیدند و فضا کمی آرام شد.»

مراجعه زیاد در روزهای اول درحالی انجام می‌شده که هنوز کیت‌های تشخیصی به همه بیمارستان‌ها نرسیده بود، پرسنل بیمارستانی در شوک تعداد مراجعه‌کنندگان بودند و اخباری مثل ساخت کیت در داخل کشور باعث شده بود بیماران فکر کنند به محض رسیدن به بیمارستان تحت آزمایش قرار می‌گیرند. کنار این بلبشو این موضوع را هم در نظر بگیرید که به گفته این پزشک انجام نمونه‌برداری از بیماران مشکوک از ترشحات ته حلق انجام می‌گیرد و پرسنلی که مشغول به این کار هستند به شدت در معرض ابتلا قرار می‌گیرند.

«قبل از تایید ورود کرونا به ایران،‌ مردم تصاویر زیادی از چین دیده بودند،‌ از امکانات، نحوه رسیدگی،‌ ساخت بیمارستان در ده روز، نحوه قرنطینه و ... با همین تصور و توقع به مراکز درمانی مراجعه می‌کردند درحالی که ما هنوز تجهیزات کافی نداشتیم و باعث می‌شد فشارها چند برابر شود.»

بترسیم اما نه ان‌قدر!

از نگاه دکتر مقدم‌منش مردم در مواجهه با کرونا به چند گروه تقسیم می‌شوند، آنهایی که ابدا کرونا را جدی نگرفته‌اند، آنهایی که اصرار دارند بگویند کرونا برایشان مهم نیست، آنهایی که جدی گرفته‌اند و رفتار درست نشان می‌دهند و کسانی که بیش از حد کرونا را جدی گرفته‌اند.

« این گروه آخر جای بحث دارند،‌ مثلا کسی را جلوی عابر بانک دیدم که دو تا ماسک به صورت داشت،‌ هم ماسک معمولی و هم ماسک فیلتردار،‌ ضمن اینکه به فضای اطرافش الکل اسپری می‌کرد،‌ خب واقعا این نوع برخورد اشتباه است. این برخورد از یک ترس غیرواقعی و نادرست نشات می‌گیرد.»

به گفته این پزشک متخصص که بیش از ده روز تجربه کار و طبابت بیماران مبتلا به کرونا را داشته‌،‌ اغلب مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی که علائم ابتلا به کرونا شامل تب(مهم‌ترین نشانه)،‌سرفه خشک و بدن درد را داشته‌اند،‌ نیازی به بستری نداشته و با قرنطینه در منزل کاملا بیماری را پشت را می‌گذارند.

تعدادی از مراجعان که نقص ایمنی و یا بیماری‌های زمینه‌ای داشتند، با بستری در بیمارستان از عوارض بیماری فارغ می‌شدند و کمتر از ۵ درصد از مبتلایان جان خود را از دست می‌دهند.

او تاکید می‌کند که اغلب قربانیان کرونا از گروه سالمندان هستند و افرادی که سیستم ایمنی بدن‌شان ضعیف نیست، تسلیم عوارض این بیماری نمی‌شوند.

با این تفاسیر این پزشک معتقد است ترس بیش از حد برخی از شهروندان و بی توجهی زیاد برخی دیگر مشکل مهمی در پروسه پشت سر گذاشتن کرونا محسوب می‌شود.

« من هم فیلم‌هایی از چین دیده بودم که مبتلایان به کرونا ناگهان نقش بر زمین می‌شوند و از هوش می‌روند،‌ اما حالا که خودم با این بیماران سروکار دارم هرگز کسی را ندیده‌ام که با این گونه تظاهرات به بیمارستان مراجعه کند، بله من هم شاهد بوده‌ام که بیماری در همین بیمارستان خودمان علی رغم همه تلاش‌ها فوت شد اما ترس موجود خیلی بیشتر از شدت مرگ و میر بیماری‌ است،‌همین روند طی شود باید بعد از کرونا به همان شوخی دیرینه برگردیم و توی آب کشور «سرترالین» بریزیم.»‌

اگر کرونا بگیرم صد در صد درمان می‌شوم!

دکتر مقدم‌منش و همکارانش می‌دانند که تا چه اندازه در معرض ابتلا به این بیماری هستند، همین موضوع سبب ترس می‌شود، ترس در همکاری که وقتی به منزل مراجعه می‌کند، خودش را در اتاق قرنطینه و حتی سعی می‌کند علی‌رغم همه دلتنگی‌ها و سختی‌ها با فرزندش هیچ تماسی نداشته باشد تا ترس خودش:« من از کرونا نمی‌ترسم و بدون هیچ دلیلی مطمئن هستم که اگر هم مبتلا شوم،‌ درمان می‌شوم، اما هربار که کلید را در قفل می‌چرخانم و وارد منزل می‌شوم، از اینکه ناقل باشم و همسر و فرزندم و یا پدر و مادرم را مبتلا کنم می‌ترسم و حس بدی دارم.»

محبت، محبت می‌آورد

در بیمارستان دکتر مقدم‌منش و همکارانش خبری از رقص و شادی نیست هرچند که بهبود هر بیمار مبتلا هزاربار شادشان کرده اما در همین مدت محبت‌هایی از مردم دیده‌اند که خیلی دل‌گرم کننده بوده:« لطف و محبت برخی شهروندان واقعا خوشحال‌مان کرده،‌مردم برایمان غذا و شیرینی می‌فرستند و سعی می‌کنند هرطور شده بگویند که قدردان تلاش ما هستند،‌ این حس خیلی خوبی می‌دهد.»

حتی در این محبت‌ها ابتکار عمل هم به خرج می‌دهند، مثل کافه‌ای که کاپ‌کیک‌ها را با حروف«خسته نباشید» تزئین کرده و برای کادر درمانی می فرستد.

وقتی مهران مدیری از پزشکان تعریف می‌کند،‌ کهیر می‌زنم!

هرچقدر محبت‌ها و قدردانی مردم به دل دکتر مقدم‌منش و هکارانش می‌نشیند اما از بعضی از سپاسگزاری‌ها دل خوشی ندارند.

«همین الان قبل از اینکه با شما گفت‌وگو کنم برنامه دورهمی پخش می‌شد و مهران مدیری داشت از کادر درمانی تشکر می‌کرد، من از این تشکرها و تعریف‌ها کهیر می‌زنم، همین ایشان با برنامه‌هایی که ساخت بارها باعث بی‌اعتمادی مردم به جامعه پزشکی شد، در حالی که درصد بسیار کمی از پزشکان زندگی آنچنانی دارند و یا فقط در خدمت پول هستند.»

این پزشک تعریف می‌کند که مدتی در منطقه صفر مرزی مشغول به کار بوده، همان روزها خبری درباره پزشکی که بخیه‌های بیماری را بخاطر نداشتن پول می‌کشد،‌ بازتاب زیادی پیدا می‌شود: «در حال بخیه زدن به بیماری بودم که بی‌مقدمه برگشت و به من گفت لابد می‌خواهی بعدش بخاطر پول بخیه‌های مرا باز کنی، خیلی از این حرف جا خوردم درحالی که دستمزد من برای بخیه با تعرفه دولتی چندهزار تومان بیشتر نبود و اصلا توقع نداشتم در آن منطقه محروم که فقط بخاطر خدمت رفته بودم، چنین چیزی از بیمارم بشنوم.»

او تاکید می‌کند که قطعا پزشک بی‌انصاف هم کم نیست و مثل هر صنفی در این حرفه و بین کادر درمانی هم آدم‌های بد و خوب زیاد است اما نه آن بدگویی‌ها از کادر درمانی و نه این تعریف و تشکرها،‌ هیچ‌کدام منصفانه نیست.

۴۷۴۷

کد خبر 1361205

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 37
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۶
  116 0
  خدا قوت اجرتون با حضرت زهرا س
  • ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۶
   181 0
   بهتره موج سواری نکرد. در هر قشری خوب و بد وجود داره. پزشک خوب داریم، پزشک بد هم داریم. پزشکی داریم که تمام زندگی اش را فدا میکنه. پزشکی داریم که اگه چندبرابر حقش زیر میزی نگیره حاضر نیست دست به عمل بزنه
  • ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۶
   91 0
   ضمن تشکر از پزشکان و پرستاران فداکار مخصوصا در زمینه کرونا، کامنت 14:44 را هم تایید میکنم و متاسفانه در سالهای اخیر وزنه به سمت پزشکان مادی گرا و زیر میزی بگیر بیشتر سنگینی کرده و مهران مدیری هم خواسته این نیمه خالی لیوان را به تصویر بکشه. این ناقض عدالت نیست
  • IR ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۶
   79 0
   بله خوب و بد توی همه قشری داریم ولی توی همین پزشک‌ها هنوز اکثریت‌ ن حاضر نشدن حتی کارتخوان توی مطلشون بذارن و چون بهداشت و درمان رو قبضه کردن کسی هم. باهاشون برخورد نمیکنه.
 • ایران IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۶
  304 1
  حرفهای شما درست جناب پزشک.ولی کهیر نزن چون هممون اجحاف ها و خودبرتر بینی و زیاده خواهی های قشر شمارو زیاد دیدیم که شاکی هستیم.الکی که یه قضیه بزرگ نمیشه.
  • IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۶
   75 0
   جناب پزشک محترم قطعا تمام مردم ایران قدردان تلاش آن عده از پرسنل پزشکی و پرستاران کشور که این روزها سخت تلاش میکنند هستند و این سخت کوشی ها در ذهن ایرانی ها به نیکویی ثبت خواهد شد. اما مثلا مسئله فرار مالیاتی حدود 7500 میلیاردی(منبع:خبرگزاری تسنیم) جدای از این تلاش هاست که باید توسط دولت و مردم مستمر پیگیری بشه تا این حق مسلم به بیت المال برگرده، چه در قالب نقد طنز در یک برنامه تلوزیونی چه در قالب یک نشست دانشجویی
  • IR ۲۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۶
   20 0
   گاهی هم خود برتر بینی نیست..اینقدر کارشون حساس هست که اجازه ندن کسی تو کارشون دخالت نکنه
 • س IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۶
  73 0
  یکی از رفتارهای بسیار نادرست، قضاوت همه در مورد هر چیزی است ...
 • IR ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۶
  256 1
  دوست عزیز لطفا سو استفاده نکنید. مدیری فقط شما رونقد نکرده خیلی از اقشار دیگه هم بودن. مردم زحماتی که الان دارید می‌کشید رو فراموش نمیکنن، ولی موضوعات فرار مالیاتی و پول نقد زور گرفتن و برخورد نامناسب و حقوق های نامتناسب با بقیه مردم و... رو هم فراموش نمیکنن.
 • IR ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۶
  96 0
  تنها تو نیستی که کهیر می زنی، همه ما کهیر می زنیم.
  • IR ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۶
   47 0
   موافقم
  • IR ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۶
   126 1
   وقت کهیر زدید برید خدمت همین دکتر ببینید چقدر ازتون پول میگیره .
 • US ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۶
  194 1
  شب دراز است و قلندر بیدار. خیلی دچار توهم نشو رزیدنت عزیز، ما و مدیری اون روزی رو دیدیم که از رزیدنتی در اومدی و طرحت تموم شده هم پرستارهای جانفشان الان رو دیدیم و هم پرستارایی که جرات نمی‌کنی بهشون بگی مریضمون داره می‌میره جوگیر نشو رزیدنت جان
 • AE ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۶
  26 0
  عجب
 • هادی IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۶
  148 1
  مطمئنا اون پزشکی که مدیری نقدش میکنه الانم درگیر منافع مادی خودشه و عمرا تو صحنه درمان این ویروس باشه! طنز همینه دکتر، رفتار برجسته یه عده رو برجسته تر میکنه و نمیشه به همه اون صنف تعمیمش داد!
 • IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۶
  76 0
  من کلا مهران مدیری رو می بینم کهیر میزنم.
 • ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۶
  85 0
  خدا قوت .مهران مدیری مدتهاست برای حفظ موقعیت خودش در تلویزیون به بلندگوی عده ای دیگر تبدیل شده است آقای دکتر
  • داود IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۶
   103 0
   لطفا بدون دلیل تهمت نزنید آقای مدیری حرف حق میزند 5
 • IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۶
  89 0
  خوب و بد تو همه قشری هست
 • IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۶
  37 0
  خسته نباشید دوست گرامی! مردم از فداکاری شما و همکارانتان سپاس گزارند.
 • نیما US ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۶
  66 1
  لطفا جنبه داشته باش و کهیر نزن... عوضش به این فک کن که مثه همونا که مدیری میگفت و ما هم به وفور دیدیم نشی... برا یه کار جراحی لثه و دندون به دکتره گفتم پول ندارم گفت اشکالی نداره هر وقت داشتی بده اما آخر بهره گرفت ازم. حالا بگو مدیری حق داشت یا نه؟
 • محسن IR ۱۶:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۶
  50 1
  آقای مدیری تو کارش استاده و قابلیت هاش برهمه اهل هنر اثبات شده است .ای کاش همه اصناف و اشخاص جامعه در پی بهترین شدن بودن .پیشبینی شیوع کرونا در ایران و تدارک تمهیدات لازم برای این روزها کار بخش بهداشت بود و پزشکان باید هشدار میدادند اما...
 • ebram IR ۱۶:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۶
  11 0
  یاد روزگاران قبل! یاد روزگار قبل از روحانی یادروزگار قبل از گرونی یاد روزگار قبل ازکرونا
 • IR ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۶
  31 1
  [,جوگیرنشین شما تعهد پزشکی دادید و وظیفه شماست. در تمام دنیا پزشکان و پرستاران بهتر از ایران با کرونا مبارزه می کند نه از جامعه طلبکارن نه مسئولین این همه مثل ایران که جوگیر شدن و شروع کردن به تعریف و تمجید کسی هم از انها تعریف نمیکند به بهترین وحه هم خدمت میکنند.
 • یک غیر پزشک US ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۶
  12 0
  حقیقتش منم اگه پزشک و پرستار بودم این محبتای یک دفعه ای مردم رو دوست نداشتم. مردم ما خیلی احساسات الکی دارند. من تو زندگی خودم معمولا سعی می کنم مشکلاتم و حتی کارای خیرمو از همه مخفی کنم چون از این احساساتی بودن مردم و دخالتاشون خوشم نمیاد.
 • بی نام FR ۱۸:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۶
  27 1
  آقای دکتر عزیز شما و همکارانتان خسته نباشید ، اما در بین همکاران شماهم افرادی هستند که اصلا” به قسمشان وفادار نیستند و بخاطر درآمد به دنبال این حرفه آمده اند و امروز هم به بهانه جلوگیری از شیوع بیماری مطب را تعطیل کرده و رفته اند ، منظور مهران مدیری آنها بوده نه شما
 • IR ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۶
  1 0
  خدمت همه پرستارها و دکترهای درستکار ارادت دارم اما شاید به خاطر طنزی که ساخته . تو قشر شما هم خوب و بد هست. من مدیری را می بینم. بی خود کامنت نگدارید .
 • مهران IR ۱۹:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۶
  5 0
  سلام و خسته نباشید به همه خصوصا کادر درمانی کشور در مورد برنامه دورهمی باید بگم که ماهیت طنز همینه ، بزرگنمایی و نیش دار بودن بمنظور تاثیر گذاری بر رفتارهای اقشار مختلف در جامعه . بدون شک خوب وبد در تمامی اصناف ، مشاغل و سطوح مختلف جامعه وجود داره و رفتار عده ای محدود قابل تعمیم به بخش بزرگی از جامعه نیست
 • حسن IR ۲۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۶
  7 0
  با سلام . دم همتون گرم. زنده باشید و شاد. آرزوی سلامتی برای همه خادمین مردم و بیماران . خدا نگهدارتان باشه.
 • شایان IR ۰۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
  5 0
  با سلام و خدا قوت خدمت تماما پزشکان و پرستاران حق با شماست جناب دکتر...
 • خرد IR ۰۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
  4 1
  دانشمند! در عرض یک ماه 10 مبتلا شده4750 تا در ماه بعدی 4750 می‌شود چندتا؟ ماچین 2 میشیم با همین مدیریت با تدبیر وماشاءالله با امید
 • زهرا IR ۰۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
  7 0
  اجر هرکسیکه برای رضایت خالق وپروردگار عالم کار میکند با خود خداست ،دست مریضاد، خسته نباشین
 • IR ۰۱:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
  8 0
  به آقای دکتر بفرمایید ما قدردان زحمات کادر پزشکی از دکتر وپرستاروبهیار وکمک بهیار وخدمات وحراست بیمارستان وحتی آشپزوکادرفنی بیمارستانها هستیم وبه همه اشان خسته نباشید می گوییم وآر زوی یاامتی برایشان داریم
 • مهدی IR ۰۱:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
  9 1
  هر شغلی سختی و راحتی داره ، بخشی از وظیفشونه اما زحماتی که پرستاران میکشن خیلی بیشتر از پزشکان ، و کمتر مورد توجه قرار میگیره آقای دکتر که فرمودن در شهر مرزی درحال بخیه زدن بودن به خاطر تعهد به خدمت رفتن به اونجا اگه اختیاری بود هیچ وقت اونجا نمی رفتن منت نذارین هر قشری خوب و بد داره
 • کامران IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
  8 0
  برادر جان خسته نباشی دیدی!!! این هم واکنشهای ثبت شده در پای دلنوشته شما کسانی که اگر بشنوند پدر و مادرشان گرفتار کرونا شده حتی بهشان تلفن نمیزنند به نوشته شما پاسخ دندان‌شکن دادند. بدو به بیمارت برس چکار به اینترنت داری جو جامعه خراب بوده و هست و با جا فشانی شما و همکارانتان در هر لباسی در بیمارستانها خوب نمیشود حساس شدنت در مقابل گفتار ها را هم پیش خودت نگهدار و با کسانی در میان بگذار که تجربه‌اش را دارند. به یاد مثل آن کسی باش که میگفت واژگون از چشمه آب ننوشید که علامت فلان مشکل است..... اگر دو روزی جانبازی مو جب شرافت دایمی است که هست این را هم نباید انتظار داشت. خدا قوت
 • محمد IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
  21 1
  آقای پزشک محترم خسته نباشید ، خدا قوت ، ولی بدون یک ماه پیش برادرم مجبور به عمل جراحی زانو بود و پزشک جراح مبلغ پنج میلیون تومان غیر از دستمزدی که بیمارستان تعیین کرده بود گرفت و شماره حساب منشی خودش رو داد و تا پول واریز نشد نوبت عمل تعیین نکرد ، الان واقعیت اینه که مردم هم از اون بی خبر هستن در بحث کرونا عده زیادی پزشک مطب های خودشون و تعطیل کردند تا مبادا مریض کرونایی به مطبشون رجوع کند ، و در بیمارستان ها این پرستاران هستند که در خط مقدم مبارزه با کرونا قرار دارند و پزشکان در رده بعد با حضور کمتری خدمت میکنند ، مردم ما اونقدر از قشر پزشک ضربه مالی خوردند که سالها خدمت صادقانه اونها شاید بتونه کمی تصورات رو عوض کنه
 • IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
  3 0
  خیلی جالب بود ازاین پزشک بیشتر پست بگذارید خدا قوتش بدهد.