یاد یادآوران؛ در سوگ حجت الاسلام خسروشاهی

وزاری امور خارجه ادوار و سفرای کشورمان یاد و خاطره سیدهادی خسروشاهی را زنده کردند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بیانیه وزرای امور خارجه و جمعی از سفرا و رؤسای ادوار نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور در بزرگداشت شخصیت و یاد و خاطره زنده یاد حجت الاسلام و المسلمین استاد سید هادی خسروشاهی سفیر اسبق ایران در واتیکان و مصر به این شرح است:

إنا لله و إنا إلیه راجعون

در ایام شهادت جانگداز دهمین پیشوای شیعیان، حضرت امام هادی (ع) خبر ارتحال حجت الاسلام و المسلمین استاد سید هادی خسروشاهی (قدس سره) در کنار اخبار غم‌انگیزی که از سراسر کشور می‌رسید، موجی از اندوه و تأثر را برانگیخت.
سید هادی خسروشاهی روحانی عالی‌قدری بود که بیش از شصت سال عمر پربار خود را در ترویج آرمان های انقلاب اسلامی، طرفداری از نهضت‌های آزادی‌بخش اسلامی، معرفی چهره‌ها و شخصیت‌های برجستۀ اسلامی و انقلابی، سیاست‌ورزی و روشنگری سپری کرد. او عالمی دردآشنا، زمان‌آگاه و دلسوز بود که با مطالعۀ مستمر، تحلیل و پیگیری مسائل، گفتگو و رابطه با بسیاری از اندیشمندان معاصر، درکی عمیق از مسائل جهانی و به‌ویژه جهان اسلام داشت. از همین رو در آثار فراوان و پرشمار خود بر مسائلی همچون استعمار، درگیری‌های مسلمانان، توطئه‌های بیگانگان، جهالت‌ها و خرافات و... دست گذاشته و ضمن بهره‌وری از میراث گرانسنگ عالمان اسلامی، بر ضرورت جهانی اندیشیدن و گذر کردن از تنگناهای موجود و استفاده از فرصت‌های زودگذر تأکید می‌ورزید.
استاد خسروشاهی از نخستین روحانیون دیپلمات در جمهوری اسلامی ایران بود و در دو ماموریت دیپلماتیک بعنوان سفیر و رئیس دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در واتیکان و مصر خدمت کرد. او در کنار فعالیت‌های دیپلماتیک به گسترش ارتباطات بین‌الاسلامی و تقریب مذاهب اسلامی پرداخت. «سید هادی» چهره ای شناخته شده در جهان و از شخصیت های برجسته جنبش جهانی اسلام بود. بالندگی و پویایی در اندیشه از ویژگیهای آن بزرگ مرد بود که با حضورش در سمینارها و کنفرانس‌های بین‌المللی، و با ارائه ایده‌های نو تجلی می یافت. توجه به تاریخ و مسائل اسلام معاصر و ضرورت تبلیغ اسلام ناب محمدی، دغدغۀ همیشگی وی بود. التفات همیشگی او به ثبت و ضبط وقایع و خاطرات از ویژگی‌های سلوک سیاسی وی بود. انبوه اسنادی که در این زمینه‌ها جمع کرده، گنجینه‌ای پربار برای پژوهشگران و نسلهای آینده خواهد بود.
استاد خسروشاهی شخصیتی به یادماندنی، دوست داشتنی و متواضع و مهربان داشت. اکنون که به خاطر شرایط دشوار فعلی، امکان بزرگداشت حضوری برای آن عزیز سفرکرده فراهم نیست، بر خود وظیفه می‌دانیم ضمن طلب علوّ درجات وی از درگاه الهی و درخواست صبر و اجر برای بازماندگان آن مرحوم مراتب ادب و احترام خود را به ساحت آن بزرگمرد تاریخ معاصر اعلام کنیم.
اللهم إنا لا نعلم منه إلا خیراً وأنت أعلم به منا، اللهم إن کان محسناً فزد فی إحسانه وإن کان مسیئاً فتجاوز عن سیئاته واغفر لنا وله.

امضاء کنندگان بیانیه:   

وزرای امور خارجه ادوار
جمهوری اسلامی ایران

علی اکبر ولایتی
سید کمال خرازی
منوچهر متکی
علی اکبر صالحی
محمد جواد ظریف
 
و جمعی از سفرا و روسای ادوار نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور.

310 310

کد خبر 1361428

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =