راهبرد نام ببر رسوا کن؛ استراتژی دارویی آمریکا علیه ایران!

برغم بحران گسترده‌ی سلامت عمومی ناشی از کروناویروس، یک گروه فشار ضدایرانی دارای روابط نزدیک با دولت ترامپ، شرکت‌های داروسازی مهم را وادار می‌کند تا "به تجارتشان با ایران پایان بدهند" و در این مسیر بر شرکت‌هایی تمرکز کرده‌ است که برای تجارت با ایران دارای مجوزهای ویژه و اغلب تحت "معافیت‌های بشردوستانه" هستند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، الی کالیفتون در گزارشی در وب سایت اینترسپت به کارشکنی ترامپ و تیم او با عنوان مقابله با ایران هسته ای، برای جلوگیری از ورود دارو به ایران  پرداخته و می نویسد:

تایلر کولینز، مشاور حقوقی و کارشناس قوانین تحریم‌ها در موسسه فراری اند اسوشیتز ( Ferrari & Associates) با اشاره بر این‌که "تحریم‌های آمریکا تاثیر بلندمدتی بر توانایی ایران در واردات آزادانه‌ِ‌ِی تدارکات پزشکی گذاشته است" به نقش "گروه‌های خارجی" در این زمینه اشاره کرد که در پی تقویت وزنه‌ی رسیدگی‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا و ارائه اطلاعات درباره شرکت‌هایی هستند که با ایران تجارت می‌کنند. "همراستا با تحریم‌ها، این گروه‌ها در پی وارد کردن آسیب به اعتبار و شهرت شرکت‌هایی هستند که در تجارت قانونی و حقوقی با ایران، از جمله تجارت بشردوستانه، قرار دارند."
 تجارت پزشکی و بشردوستانه از تحریم‌های ایران معاف است اما شرکت‌ها باید پیش از انجام این گونه تعاملات با ایران ابتدا درخواست صدور مجوز به وزارت خزانه‌داری آمریکا را بدهند و سپس به تجارت بپردازند. اما گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای (UANI) به دنبال از میان برداشتن این تجارت است. "تلاش‌های آنها بی‌ تاًًثیر نیست. همچنین فقط شرکت‌های پرسود و موفق به ایران دارو نمی‌فروشند، بنابراین عملیات‌هایی که این گروه‌ها در راستای خدشه واردکردن به شهرت و اعتبار شرکت‌های داروسازی تحت عنوان "راهبرد نام‌ ببر-رسوا کن" انجام می‌دهند، تاثیر چشمگیری بر تحلیل هزینه و سود مرتبط با تجارت با ایران دارد."

جاشوا سیلبربرگ، سخنگوی گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای، از پاسخ به پرسش‌های اینترسپت در زمینه تلاش‌های این گروه برای رسوا و بی‌اعتبار کردن شرکت‌هایی که با ایران تجارت پزشکی انجام می‌دهند، سر باز زد.

 گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای می‌گوید این گروه بدون تلاش برای تنبیه مردم ایران می‌خواهد رژیم تهران را متقاعد کند که از تلاش‌ها برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای دست بردارد (در حالی که جامعه اطلاعاتی آمریکا باور ندارد که ایران به دنبال ساخت تسلیحات هسته‌ای باشد). با این حال، تلاش‌های این گروه فراتر از تحریم‌ها رفته و به اعمال فشار علیه شرکت‌هایی رسیده است که با ایران تجارت قانونی دارند و این تجارت اغلب تحت معافیت‌های بشردوستانه وزارت خزانه‌داری آمریکا انجام می‌شود و شامل تجارت تدارکات پزشکی است که به ایران در مقابله با بحران‌هایی مانند شیوع ویروس کرونا کمک خواهد کرد.

در ادامه این گزارش آمده است: اتحاد علیه ایران هسته‌ای یک "رجیستری کسب و کار ایران" راه اندازی کرده است که یک پایگاه داده‌های آنلاین از شرکت‌هایی ارائه می‌دهد که به باور این گروه با ایران تجارت دارند- یک راهبرد "نام ببر- رسوا کن" برای افزایش انزوای اقتصادی ایران. این کارزار فشار، شرکت‌های پزشکی متعددی را هدف قرار داده که برای تجارت با ایران، مجوز وزارت خزانه‌داری آمریکا را دارند. دقیقا 9 شرکت داروسازی، بیوتکنولوژی و کالاهای پزشکی که همگی مجوز ویژه دارند در فهرست رجیستری تجاری این گروه قرار دارند.

 گزارش‌های فراوان حاکی از آن است که کانال‌های قانونی تجارت بشردوستانه از ارائه جریان کافی از داروها و سایر کالاهای بشردوستانه بازمانده‌اند.

تلاش‌های گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای به ویژه در سایه پیوندهای نزدیک این گروه با دولت ترامپ؛ دشمنان منطقه‌ای ایران از جمله عربستان، امارات و اسرائیل؛ و بزرگترین حامیان مالی حزب جمهوریخواه یعنی شلدون و میریام آدلسون اهمیت می‌یابد.بولتون پیش و پس از همکاری با دولت ترامپ، به عنوان مشاور ارشد با این گروه همکاری داشته است. دولت ترامپ به جز بولتون، مایک پمپئو، وزیر خارجه‌اش را دو بار به کنفرانس سالانه گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای فرستاده و او در این نشست‌ها از راهبرد "فشار حداکثری" دولت ترامپ و همکاری اروپایی‌ها با تروریسم ایران برای مخاطبان این گروه که دیپلمات‌های ارشد و مقامات اطلاعاتی کشورهای خلیج فارس و اسرائیل را شامل می‌شدند، سخن گفته است.

میهمانان ویژه نشست اخیر این گروه شامل ریچارد گرنل، سفیر سابق آمریکا در آلمان که اکنون منصوب ترامپ برای سرپرستی اطلاعات ملی آمریکا است، به همراه شرکای خاورمیانه‌ای تندروی ترامپ از جمله دیپلمات‌های ارشد پادشاهی‌های خلیج فارس و اسرائیل بود. توماس کاپلان، میلیاردر و بنیانگذار ارشد اتحاد علیه ایران هسته‌ای- سرمایه‌گذاری که شرکت‌هایش از "ناآرامی‌های سیاسی" در خاورمیانه، سود بسیاری می‌برند- هم در میان شرکت‌کنندگان نشست اخیر حضور داشت.

سرانجام این‌که، حمایت مالی شلدون و میرایم آدلسون از اتحاد علیه ایران هسته‌ای باعث می‌شود تا ایده‌های افراطی و جنگ‌طلبانه این حامیان مالی حزب جمهوریخواه علیه ایران به اجرا درآید. شلدون آدلسون در 2013 میلادی در دانشگاه یشیوا گفت که اوباما باید حمله هسته‌ای علیه ایران انجام دهد و تهران را تهدید کند که در صورت پایان ندادن به برنامه هسته‌ای، ایران از روی زمین "محو" خواهد شد. آدلسون‌ها بزرگترین حامیان مالی ترامپ در انتخابات 2016 و بزرگترین حامیان مالی حزب جمهوریخواه در 2018 میلادی بودند. پیش بینی می‌شود که آنها برای پیروزی ترامپ و حزب جمهوری خواه در انتخابات ریاست جمهوری و کنگره در سال 2020 حداقل یک صد میلیون دلار هزینه کنند.
تایلر کولینز می‌گوید گرچه فشار مالی شدید دولت ترامپ علیه ایران با شیوع کروناویروس همراه و همزمان شده است، اما تلاش‌ها برای ایجاد ممانعت از تجارت مطمئن تدارکات پزشکی و بشردوستانه با ایران از دولت‌های پیشین آمریکا آغاز شده بود. "گرچه این مشکلات در دوران ریاست جمهوری ترامپ تشدید شد، اما ریشه‌های آنها یک دهه پیش و زمانی شکل گرفت که دولت‌های قبلی فشار تحریمی شدیدی را علیه بخش مالی ایران اعمال کردند."

310 310

کد خبر 1361449

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • IR ۲۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۶
  178
  این خبرها را ننویسید آمریکا پرستان ناراحت میشوند
  • ناامید IR ۰۶:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
   5
   برو بابا...‌بادبیاد
  • IR ۰۶:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
   11
   این گرونی ها همش کار آمریکا ایسرائیله. برن گمشن اون خانومم طرفدار شاهه. عیب نداره چیه؟!ما میخوایم رو پای خودمون وایسیم
 • IR ۰۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
  46
  آمریکا هیچ وقت نه قبلاً و نه در تحریمهای دو سه سال گذشته غذا و دارو را تحریم نکرده است. اینها کاسبان تحریم هستند که داروهای وارداتی را احتکار و با قیمت گزاف تحویل مردم بدبخت می دهند. قبلش هم همه جا در تریبونهای خود اعلام می کنند که ما تحریم هستیم تا مردم باور کنند. خواهشاً در اطلاع رسانی صادق باشید تا مردم اخبار را از شبکه های بیگانه دنبال نکنند.
  • IR ۰۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
   102
   ساده لوح. آمریکا نمیاد داروی ام اس رو تحریم کنه آمریکا میگه هرگون داد و ستد مالی با دلار و ارزهای بین المللی ممنوعه و هر کشوری این کار رو بکنه از بازار مالی امریکا بی بهره اون شرکت دارویی تو سوئیس و المان جرات تجارت نمیکنه وقتی بانک تراکنشها را انجام نده سوئیفت قطع باشه پس دارو و غذا تحریمه ی مثال میزنه بدتر اون 2 کشتی ایران که قله بر بودن حامل ذرت از برزیل ب ایران مدت زیادی به دلیل فاشر آمریکا در ساحل نمی تونستن سوختگیری کنند و برگردن آمریکا صادارت ذرت رو تحریم نکرده1 خیلی زیرکانه و عامدانه سوختگیری به کلیه هواپیماها اعم از مسافری و باری و کشتی ها رو تحریم میکنه که سوختی به ایران ندن و کالاهای ایران رو جابجا نکنن!! اینقدر ساده نباش. اما نکته ای دیگه در رسانه ها برای مظلوم نمایی و خبیث جلوه دادن ما. میگن دارو و غدا تحریم نیست! اینا همکاری خودرو سازی رنو که ن در صنعت اتمی ن موشکی ن فضایی شریک نیست تولیدشون فقط خودروهستش اونم خودروی درجه چندم! اونم قطع کردن چرا اینقدر تحت افکار رسانهای فارسی زبان لندن نشین و لس آنجلس نشینی . اعتماد ب صدا و سیما نداری خب! اما منطق که داری
  • RO ۰۴:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
   60
   شما خوابی عزیز بیدار شو لطفا
  • IR ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
   66
   دوست عزیز، شما تا سیستم بانکی نباشد و نتوانی LC باز کنی نمی توانی دارو بخری. شرکت های بزرگ داروسازی دنیا هیچ گاه نقدی و TT کار نمی کنند. فهم این نکته نیاز به آی کیوی بالا ندارد.
 • IR ۰۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
  95
  قطعا این ویروس ساخت امریکا و اسرایل جنایتکار
  • BR ۰۴:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
   11
   برادر اینقدر با اطمینان میگی که انگار حضرتعالی با اونها همکاری نزدیک داری و مشارکت داری با اونا.
 • IR ۰۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
  78
  قابل توجه کاسبان مذاکره
 • AE ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
  43
  مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا