نقش‌پذیری مردم، مولفه مهم برای مقابله کرونا ویروس

محمدرضا یوسف‌نژاد :همواره به نقش و جایگاه مردم در رونق یا افول توسعه در بخش‌های مختلف در کشور تاکید شده است و اساسا توسعه در هر جامعه‌ای به اعتقاد نگارنده این مطلب، به نوع بینش و نگاه مردم آن جامعه به مسایل روز و کلان بستگی دارد و تا زمانی که مردم نسبت رویدادها حاکم بر جامعه دغدغه‌مند نباشند، واژه توسعه‌یافتگی ابتر خواهد ماند.

بررسی و گذر به تاریخ در چهار دهه اخیر نشان می‌دهد که حضور مردم ایران در صحنه‌های مختلف اجتماعی و ملی به نسبت دیگر کشورهای در حال توسعه بسیار مطلوب بوده است که مصداق بازر این مبحث، جانفشانی ملت رشید ایران در هشت سال دفاع مقدس بود که دلاورمردان میهن عزیزمان با حضور در جبهه‌های حق علیه باطل از مرزهای کشورمان حراست کردند.

همچنین کمک‌های خیرخواهانه مادی و معنوی ملت عزیزمان به هموطنانی که به واسطه سیل و زلزله و... در سال‌های گذشته دچار خسارت‌های جانی و مالی شدند ، نمونه بارز دیگری از اهمیت نقش مردم در ایجاد وفاق ملی و مشارکت اجتماعی است.

 با تدوام همبستگی ملی ، این انتظار می‌رود که با شیوع کرونا ویروس در کشور ،نقش پذیری اقشار مردم اهمیت دوچندان یابد.

در روزهای گذشته به اهمیت فعالیت دولتمردان برای مقابله با کرونا ویروس از سوی کاربران فضای‌ مجازی بسیار پرداخته شد، اما مهم‌تر از هر مبحثی، در کنار توجه به تامین اقلام اساسی بهداشتی از سوی مسئولان، نقش‌پذیری و مشارکت اقشار مردم برای مقابله با کرونا ویروس بسیار برجسته است.

 در ساعت های گذشته مخابره خبری به نقل از #کیانوش_جهانپور سخنگوی ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا ویروس با عنوان " اصرار بی‌مسئولانه برخی برای سفر به استان‌های شمالی و بروز موانع بیشتر برای مهار ویروس باعث تصمیمات جدید امشب ستاد شد" در فضای مجازی ، بسیار نارحت کننده است و بازگشت ساعات کار ادارات به روال عادی حکایت از آن دارد که مردم هنوز به معنای واقعی شیوع کرونا ویروس را درک نکرده‌اند.

به باور کارشناسان ، موج دوم شیوع کرونا ویروس از روزهای قبل در کشور آغاز شده است و براساس رهیافت‌های علمی افزایش تلفات و ابتلا اقشار مردم کرونا ویروس در موج دوم بیشتر از موج اول خواهد بود.

باید انگیزه اقشار مردم باتوجه به توصیه‌های علمی وزارت بهداشت به مسایل آموزشی و بهداشتی در این مقطع حساس فراگیر شود تا با عزم ملی برای ریشه کنی کرونا ویروس اقدام کرد.

46

کد خبر 1361595

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =