۱ نفر
۱۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۹
شگرد جاسوسی آمریکایی‌ها لو رفت

ایرنا نوشت: به گزارش رسانه‌های آمریکایی خلبانان هواپیماهای جاسوسی ایالات متحده، از ساعت‌های مچی ناوبری استفاده می‌کنند تا از ماهواره‌های خارجی همچون چینی و روسی جاسوسی کنند.

به گزارش پایگاه خبری آمریکایی دیفنس وان Defence One، خلبانان هواپیماهای «لاکهید یو۲» (نوعی هواپیمای شناسایی دوربرد و بلندپرواز است که نخستین بار در سال ۱۹۵۵ در ایالات متحده و به سفارش آژانس اطلاعات مرکزی این کشور ساخته شد) از ساعت هایی استفاده می کنند که به ماهواره های خارجی متصل شده و از آنها پشتیبانی می گیرند.

خلبانان هواپیماهایی جاسوسی لاکهیدیو۲، که در خط مقدم فناوری پیشرفته جاسوسی آمریکا قرار دارند، دارای ابزاری پیشرفته همانند ساعت هستند که مختصات ناوبری ماهواره ای را از ماهواره های روسی، چینی و اروپایی دریافت می کند.

در واقع این ساعت ها در صورت عدم دسترسی به سیگنال، به عنوان پشتیبان ماهواره های سیستم موقعیت یابی ایالات متحده عمل می کند.

« ژنرال جیمز مایک هولمز » James Mike Holmes مسئول فرماندهی نبرد هوایی روز چهارشنبه در واشنگتن گفت: خلبانان من با نوعی ساعت پرواز می کنند که به جی پی اس، بیدو (سامانه ماهواره ای ناوبری چینی)، گلوناس (سامانه ماهواره ناوبری روسی) و سیستم اروپایی گالیلو متصل می شود.  

ژنرال هولمز از این ساعت به عنوان نمونه ای از ایجاد افزونگی در تجهیزات نظامی ایالات متحده یاد کرد با این حال اشاره ای به سازنده ساعت نکرد.

او یادآور شد که نیروی هوایی ایالات متحده در فوریه ۲۰۱۸ (بهمن ۹۷) ۱۰۰ عدد ساعت ناوبری جرمین دی ۲ چارلی، Garmin D۲ خریداری کرده است.

این کمپانی ساعت‌سازی در بیانیه‌ای اعلام کرد: این ساعت ها برای خلبانان با پیشینه‌ها و مأموریت‌های مختلف طراحی شده‌ و دارای نقشه متحرک رنگارنگ و پویاست که فرودگاه‌ها، محل‌های داخلی، جاده‌ها، شهرها و اطلاعات موقعیتی بیشتری را ارائه می‌دهد.

برای بیش از نیم قرن، هواپیماهای لاکهید یو۲ هواپیماهای برتر جاسوسی بوده که قادرند تا ارتفاع بیش از ۷۰ هزارپایی از زمین پرواز کنند. این هواپیمای تک‌موتوره برای پرواز در ارتفاع بسیار بلند و همچنین همه شرایط آب و هوایی تا ارتفاع ۲۱ کیلومتری تولید شده‌ است.

310311

کد خبر 1361666

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =