۰ نفر
۱۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۱
سانسور کرونا توسط پیام رسان ویچت

مطالعات نشان می‌دهد برنامه پیام رسان ویچت کلمات کلیدی مربوط به کرونا را سانسور می‌کند.

تحقیقات و بررسی‌ها نشان می‌دهد محبوب‌ترین برنامه ارتباطی در چین یعنی ویچت، کلمات کلیدی مربوط به کرونا را از ابتدای ماه ژانویه سانسور می‌کرده است. همچنین پلتفرم YY نیز محتوای مربوط به این ویروس را سانسور کرده است.  

به منظور تعیین این موضوع، گروه تحقیقاتی Citizen Lab گفت و گوهایی را ایجاد کردند آن‌ها را به سه حساب کاربری که دو تا در کانادا و دیگری در چین بود ارسال کردند. این گفت و گوها شامل مقالات و متن‌هایی بود و سپس مشاهده شد که چه پیام‌هایی از این متن به دست چینی‌ها رسیده است. در ژانویه ۱۳۲ کلمه سانسور شد و این کلمات در ماه فوریه به ۵۱۶ عدد افزایش یافت. در سایت YY نیز ۴۵ کلمه در ماه دسامبر سانسور و به لیست سیاه اضافه شدند.  

سانسور کرونا توسط پیام رسان ویچت

مقامات بهداشت چین، در پایان ماه دسامبر به سازمان بهداشت جهانی (WHO) در مورد این ویروس اطلاع دادند که این سانسور کردن‌ها حداقل تا یک ژانویه ادامه داشته است. ویچت یک برنامه کاربردی با بیش از ۱ میلیارد کاربر است که بسیاری از این کاربران ممکن است اطلاعات مهمی در مورد این ویروس مانند چگونگی جلوگیری از پخش آن را از دست داده باشند. این کلمات سانسور شده شامل اطلاعاتی در مورد این بیماری، منابع سایت‌های دولتی و نام Li Wenliang اولین دکتری که به این بیماری مبتلا شد است. Li هنگامی که در حال معالجه افراد بیمار قرار داشت به این ویروس مبتلا شد و در تاریخ ۷ فوریه درگذشت که این موضوع باعث نارضایتی بسیار زیاد مردم در برابر دولت شد.  

سانسور کرونا توسط پیام رسان ویچت

هنوز علت سانسور کردن این کلمات کلیدی در رابطه با این ویروس از سوی این دو شرکت مشخص نیست اما احتمال می‌رود این کار به درخواست دولت چین انجام شده باشد. به گفته یک استاد تجارت جهانی، ویچت پرکاربردترین برنامه در چین است که همه کارهای روزانه اعم از خرید کردن و پرداخت هزینه‌ها را می‌توان با آن انجام داد. به همین دلیل احتمال اینکه این درخواست سانسور از سوی دولت چین صادر شده باشد وجود دارد.  

theverge.com

۲۱۲۱

کد خبر 1361736

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =