ادغام یارانه بنزین با یارانه نقدی اقدامی اشتباه است

مهر نوشت: عضو کمیسیون تلفیق مجلس گفت: اینکه یارانه بنزین را به ۷۸ میلیون نفر بدهیم اشتباه است. اگر قرار بر این کار بود چرا اصلا طرح افزایش قیمت بنزین را اجرا کردند.

کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در بررسی لایحه بودجه سال ۹۹، در یک اقدام عجیب که بر خلاف مصوبات گذشته مجلس بوده، تجمیع منابع حاصل از طرح هدفمندی یارانه‌ها و منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین را مصوب کرده است. مطابق این طرح مبلغ پرداختی در سبد حمایت معیشتی که به حدود ۶۰، میلیون نفر نیازمند شناسایی شده از سوی دولت پرداخت می‌شود و یارانه نقدی که به حدود ۷۸، میلیون نفر پرداخت می‌شود، تجیمع شده و به همه یارانه بگیران مبلغ ۷۲ هزار تومان پرداخت شود. در این صورت یارانه نیازمندان کاهش و یارانه ثروتمندان افزایش می‌یافت.

علی اکبری عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی، درباره ادغام یارانه حاصل از افزایش قیمت بنزین (یارانه معیشتی) با یارانه‌های نقدی گفت: ادغام یارانه بنزین با یارانه‌های نقدی که مردم پیش‌تر دریافت می‌کردند، اقدامی اشتباه و دارای نقدهای فراوانی است. یک سری نقدهای به وزارت کار، رفاه و تأمین اجتماعی درخصوص شناسایی اقشار نیازمند جهت پرداخت یارانه بنزین وجود دارد. امیدواریم مسئولین امر تلاش‌های خود را انجام دهند ایرادات را رفع و مدل فعلی را ادامه دهند.

وی ادامه داد: اینکه یارانه بنزین را به ۷۸ میلیون نفر بدهیم اشتباه است. اگر قرار بر این کار بود چرا اصلاً طرح افزایش قیمت بنزین را اجرا کردند.

اکبری تصریح کرد: به یاد دارم در مجلس فعلی تلاش‌های بسیاری از سوی دولت و مجلس انجام شد تا یارانه‌های نقدی را به تمام مردم ندهیم و فقط به نیازمندان بدهیم. حتی آقای رئیس جمهور هم از ثروتمندان درخواست کردند تا از دریافت یارانه نقدی انصراف دهند. حالا در یارانه بنزین این اتفاق خوب افتاد و قرار شده فقط به نیازمندان تعلق گیرد. به هیچ عنوان این دو یارانه نباید با هم ادغام شوند.

صاحب نظران معتقد هستند که اجرایی شدن این مصوبه می‌تواند در شرایط فعلی اقتصادی باعث افزایش فشارها بر اقشار کم در آمد شود. به عنوان مثال دریافتی یک خانواده ۵، نفره قریب به ۸۰، هزار تومان کاهش می‌یابد که می‌تواند منجر به ایجاد نارضایتی در بین این اقشار شود.

گفتنی است؛ کمیسیون تلفیق مجلس در بررسی مجدد لایحه بودجه ۹۹، مصوبه قبلی خود مبنی بر پرداخت یارانه ۷۲ هزار تومانی به همه یارانه بگیران را لغو کرد تا همچنان یارانه نقدی به ۷۸ میلیون نفر و یارانه معیشتی به ۶۰ میلیون نفر به صورت جداگانه پرداخت شوند.

۲۲۳۲۲۹
کد خبر 1361755

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =