واکنش سردار عراقی‌زاده به احتمال حمله بیولوژیک بودن ویروس کرونا از سوی آمریکا

ایسنا نوشت: سخنگوی قرارگاه مبارزه با کرونا در ستاد کل نیروهای مسلح به احتمال حمله بیولوژیک آمریکا از طریق انتشار ویروس کرونا اشاره و تاکید کرد: در این باره برخی شواهد و احتمالات وجود دارد که باید بر اساس آنها قضاوت کرد.

 سردار حسن عراقی زاده، رئیس اداره بهداشت و درمان ستاد کل نیروهای مسلح و سخنگوی قرارگاه مبارزه با کرونا نیروهای مسلح درباره بحران کنونی ویروس کرونا گفت: مسئول کنترل ویروس کرونا وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی است از همین رو ستاد ملی برای مقابله با این ویروس به ریاست وزیر بهداشت تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه نیروهای مسلح بعد از پیروزی انقلاب اسلامی همواره پایه اساسی هر طرح بزرگ ملی در کشور بوده است تاکید کرد: در سال های گذشته برای ریشه کن کردن فلج اطفال و واکسیناسیون سرخک و سرخجه با وزرات بهداشت همکاری داشتیم و در بحران های زیادی همچون سیل و زلزله در کنار مردم و مسئولین به خدمت رسانی پرداختیم به همین جهت طبیعی است که نیروهای مسلح برای عبور از بحران کنونی یعنی ویروس کرونا در کنار وزارت بهداشت با تمام توان خواهد بود.

رئیس اداره بهداشت و درمان ستاد کل نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: تصمیم این که شهر قم به عنوان اولین شهر آغاز شناسایی بیماران کرونا، باید قرنطینه می شد یا نه، تصمیمی است که توسط وزارت بهداشت و درمان گرفته شد. مستندات وزارت بهداشت هم شواهد علمی است یعنی آنها معتقدند که براساس شواهد علمی که امروزه در دنیا از جمله سازمان بهداشت جهانی مطرح می شود، قرنطینه سنگین و شدید نمی تواند در درازمدت کارآمد باشد به دلیل این که آنقدر راه های فرعی برای شهرها وجود دارد که ناخودآگاه بعد از مدتی فشار، آن قرنطینه شکست خواهد خورد و این مساله منجر به شعله وری بیشتر بیماری خواهد شد.

بنابر این قرنطینه مطلق امروز هیچ جایی در دنیا توصیه نمی شود و وزارت بهداشت هم این مساله را صلاح ندانسته واین تصمیم درستی است اما کم کردن ترددها و این که مردم خودشان در خانه از خودشان محافظت کنند و حتی المقدور در تجمع ها شرکت نکنند و سفرهای بی مورد انجام ندهند، تصمیم درستی است و مجموعه پلیس و نیروی انتظامی در جاده ها در کنار وزارت بهداشت و اورژانس کشور درحال کمک به این مساله هستند که این ترددها به حداقل برسد.

وی در باره کیت های آزمایش کرونا گفت: این ویروس یک ویروس جدید است بنابراین کیتی که باید برای تشخیص این ویروس وجود داشته باشد از قبل وجود نداشته است چون نمونه اولیه این ویروس در کشور وجود نداشته است، بنابر این تصور این که این کیت از قبل باید در کشور وجود می داشت اصلا در هیچ کجای دنیا مفروض نیست.

اما به محض این که نمونه های مثبت این ویروس در کشور پیدا شد آزمایشگاه های متعددی از جمله وزارت دفاع وپشتیبانی نیروهای مسلح شروع به کار بر روی این مساله کردند و خیلی سریع کمتر از یک هفته توانستند این کیت را به خط تولید برسانند ولی از آنجایی که نیاز کشور به این کیت زیاد است تولیدات داخلی هنوز به طور کامل پاسخگوی نیاز ما نیست بنابر این درکنار کیت هایی که هنوز نیاز داریم از مراجع قانونی از جمله سازمان بهداشت جهانی وارد کنیم، بخش عمده ای از آن را خودمان تولید می کنیم امروز بیش از ۵۰ آزمایشگاه در کشور وجود دارد که به تشخیص این ویروس مبادرت می کنند و این کار بزرگی است که صورت گرفته است.

سردار عراقی زاده افزود: بخشی از خدمات نیروهای مسلح در بخش پیشگیری و کاهش حجم ویروس در کشور از طریق سمپاشی ها انجام می شود بخش بسیار مهم دیگر نیز بخش درمان است. در نیروهای مسلح بیمارستان های متعددی داریم که در ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و وزارت دفاع در کل کشور پراکنده هستند. ما تصمیم گرفتیم که بیش از ۷۰ درصد ظرفیت بیمارستان های خودمان را به پذیرش بیماران کرونایی اختصاص دهیم.

از سوی دیگر بیمارانی که مداوا می شوند نمی‌توانند مستقیم به خانه برگردند و نیاز به سپری کردن دوران نقاهت دارند که در این بخش مجموعه نیروهای مسلح ۱۰ هزار تخت نقاهتگاهی را برای کل کشور فعال خواهد کرد. بخش دیگری از خدمات نیروهای مسلح، تولیدات وزارت دفاع است که شامل واکسن، تولید ماسک، لباس های حفاظتی برای کادر درمانی بیمارستان ها، مواد شوینده و مواد ضد عفونی کننده است.

مسئول مبارزه با کرونا در ستاد کل نیروهای مسلح به احتمال حمله بیولوژیک آمریکا از طریق انتشار ویروس کرونا هم اشاره و تصریح کرد: در این باره برخی شواهد و احتمالات وجود دارد که باید بر اساس آنها قضاوت کرد. همه ما می دانیم که امریکا در برخی کشورها آزمایشگاههایی دارد که درباره انواع ویروس ها آزمایش های بیولوژیک و مهندسی ژنتیک انجام می دهد. قبلاً هم سابقه داشته که آمریکا از این ویروسها به عنوان سلاح استفاده کرده باشد و از آنجا که این ویروس، ویروسی جدید است ممکن است در همین آزمایشگاهها ایجاد شده باشد البته هنوز بطور قطعی نمی توان گفت اما به عنوان یک احتمال می تواند مطرح باشد. این احتمال را بررسی و اگر به نتیجه قطعی برسیم اعلام خواهیم کرد.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1362382

برچسب‌ها